Jest lekiem na cukrzycę, stosują go jako środek odchudzający, a może powodować myśli samobójcze. Naukowcy wzywają do pilnego wyjaśnienia

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Semaglutyd, lek na cukrzycę, który zrobił karierę jako środek odchudzający, może mieć związek z częstszym pojawianiem się myśli samobójczych – sugerują autorzy badania zaprezentowanego na łamach „JAMA Network Open”. Naukowcy podkreślają, że wymaga to pilnego wyjaśnienia.

Spis treści

Semaglutyd powoduje myśli samobójcze? Naukowcy wzywają do pilnego wyjaśnienia

Na łamach „JAMA Network Open” zostało opublikowane badanie, którego autorzy sugerują, że semaglutyd może mieć związek z myślami samobójczymi. Naukowcy apelują o pilne wyjaśnienie koincydencji.

Leki, które działają na apetyt, mogą pogarszać nastrój przyjmujących je osób.
Leki, które działają na apetyt, mogą pogarszać nastrój przyjmujących je osób. Carolina Rudah/Getty Images

– Wykryty sygnał myśli samobójczych związanych z semaglutydem wymaga pilnego wyjaśnienia – czytamy w badaniu.

Semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) i liraglutyd to lek na cukrzycę, który stał się popularny przez używanie go jako środka odchudzającego. Leki te działają na receptor peptydu glukagonopodobnego-1 (RA GLP-1). Pierwotnie zostały wprowadzone do leczenia cukrzycy typu 2, jednak często są przepisywane osobom otyłym ze względu na ich właściwości odchudzające. Ponadto zaobserwowano, że mogą zapobiegać chorobom nerek, a nawet nowotworom.

Nowy „zastrzyk na cukrzycę i odchudzanie” skuteczniejszy niż Ozempic

Nowy „zastrzyk na cukrzycę i odchudzanie” skuteczniejszy niż Ozempic

„Zastrzyki na odchudzanie” cieszą się coraz większym zainteresowaniem, przybywa nowych leków. W rzeczywistości są przeznaczone dla chorych na cukrzycę i dostępne na receptę głównie w tym wskazaniu, al...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czy Ozempic powoduje depresję?

Leki, które działają na apetyt, mogą pogarszać nastrój przyjmujących je osób. W 2008 roku z rynku został wycofany rimonabant. Lek zmniejszał apetyt, wpływając na układ kannabinoidowy, ale sprzyjał depresji i próbom samobójczym.

Zobacz także: Szansa na nowy lek odchudzający. Przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych

Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę dysproporcjonalności na podstawie globalnej bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gromadzącą informacje o potencjalnych niepożądanych reakcjach na leki z całego świata.

Analiza ta wykazała częstsze występowanie myśli samobójczych u pacjentów, którzy korzystali z semaglutydu. Wynik ten był podobny również w porównaniu sytuacji w grupie pacjentów, którzy otrzymywali dapagliflozynę i metforminę, oraz w podgrupie pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.

Zdaniem autorów badania związek pojawiania się myśli samobójczych z semaglutydem wymaga pilnego wyjaśnienia.

Ozempikowa pupa. Nowy efekt uboczny leku

Ozempikowa pupa. Nowy efekt uboczny leku

Cudowny lek na odchudzanie wcale nie jest tak wspaniały, jak zachwalają go w Internecie. Szybkości redukcji wagi dorównuje tylko liczba zagrożeń i skutków ubocznych, obserwowanych przez pacjentów w co...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia