Spis treści
Semaglutyd powoduje myśli samobójcze? Naukowcy wzywają do pilnego wyjaśnienia
Na łamach „JAMA Network Open” zostało opublikowane badanie, którego autorzy sugerują, że semaglutyd może mieć związek z myślami samobójczymi. Naukowcy apelują o pilne wyjaśnienie koincydencji.
– Wykryty sygnał myśli samobójczych związanych z semaglutydem wymaga pilnego wyjaśnienia – czytamy w badaniu.
Semaglutyd (znany głównie jako Ozempic oraz Wegovy) i liraglutyd to lek na cukrzycę, który stał się popularny przez używanie go jako środka odchudzającego. Leki te działają na receptor peptydu glukagonopodobnego-1 (RA GLP-1). Pierwotnie zostały wprowadzone do leczenia cukrzycy typu 2, jednak często są przepisywane osobom otyłym ze względu na ich właściwości odchudzające. Ponadto zaobserwowano, że mogą zapobiegać chorobom nerek, a nawet nowotworom.
Czy Ozempic powoduje depresję?
Leki, które działają na apetyt, mogą pogarszać nastrój przyjmujących je osób. W 2008 roku z rynku został wycofany rimonabant. Lek zmniejszał apetyt, wpływając na układ kannabinoidowy, ale sprzyjał depresji i próbom samobójczym.
Zobacz także: Szansa na nowy lek odchudzający. Przyspiesza spalanie kalorii i zmniejsza apetyt bez skutków ubocznych
Międzynarodowy zespół naukowców przeprowadził analizę dysproporcjonalności na podstawie globalnej bazy danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), gromadzącą informacje o potencjalnych niepożądanych reakcjach na leki z całego świata.
Analiza ta wykazała częstsze występowanie myśli samobójczych u pacjentów, którzy korzystali z semaglutydu. Wynik ten był podobny również w porównaniu sytuacji w grupie pacjentów, którzy otrzymywali dapagliflozynę i metforminę, oraz w podgrupie pacjentów stosujących leki przeciwdepresyjne i benzodiazepiny.
Zdaniem autorów badania związek pojawiania się myśli samobójczych z semaglutydem wymaga pilnego wyjaśnienia.
Źródło:
Disproportionality Analysis From World Health Organization Data on Semaglutide, Liraglutide, and Suicidality JAMA Network Open
Źródło: