Łagodzi bóle głowy, zmniejsza stres, przyspiesza wzrost włosów i jest świetny na upały. Sprawdź, dlaczego warto wykonywać masaż głowy

Gabriela Fedyk
Masaż głowy może nas zarówno zrelaksować, jak i pobudzić.
Masaż głowy może nas zarówno zrelaksować, jak i pobudzić. gpointstudio/freepik
Masaż głowy to darmowy sposób na relaks, który możemy wykonać niemal wszędzie. Masując skórę głowy opuszkami palców, możemy złagodzić napięcia, stres i ból głowy. Stan błogiego relaksu to nie wszystko – masaż głowy może też pomóc poradzić sobie z upałami. Dowiedz się, jakie korzyści oferuje masaż głowy. Podpowiadamy też, jak go samodzielnie wykonać.

Spis treści

Co to jest masaż głowy?

Masaż głowy to technika masażu, podczas której koncentrujemy się na głowie. Jest podobny do masażu głowy, szyi i ramion, jednak jest mniej intensywny. Do wykonania tego masażu wystarczą nam opuszki palców, opcjonalnie można użyć też olejków. Możemy też skorzystać z usług profesjonalnego masażysty.

Podczas masażu stymulowane są nerwy i naczynia krwionośne. Pomaga to złagodzić napięcie mięśni głowy. Masaż głowy może nas zarówno zrelaksować, jak i pobudzić. Często jest wykorzystywany w leczeniu stresu, bólu i napięcia mięśni. Wykonywanie masażu głowy skutkuje też obniżeniem ciśnienia krwi, poprawą krążenia oraz wzmożonym wzrostem włosów.

Poza wszystkimi zdrowotnymi i urodowymi korzyściami jest jeszcze jedna, która czyni go wyjątkowo atrakcyjnym – możemy go wykonywać sami, zupełnie za darmo.

Masaż uszu. Zobacz korzyści tego zabiegu. Pomaga na wiele dolegliwości

Masaż uszu. Zobacz korzyści tego zabiegu. Pomaga na wiele dolegliwości

Masaż uszu może brzmieć zaskakująco – w końcu najczęściej masowane obszary to plecy, barki, stopy, a ostatnio dzięki popularności masażu Kobido także twarz. O uszach często zapominamy. To błąd! Regula...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Na co pomaga masaż głowy? Korzyści płynące z masażu głowy

Masaż głowy, który oferują profesjonalni masażyści, najczęściej jest stosowany w celu uwolnienia napięć, zmniejszenia stresu, złagodzenia bólu głowy i migreny, a także do wprowadzenia w stan relaksu.

Jednak nawet samodzielne masowanie głowy może nam pomóc. Efekty, jakie możemy zaobserwować, to:

  • zmniejszenie stresu i napięć,
  • poprawa kondycji skóry głowy,
  • poprawa krążenia w okolicy głowy i szyi.

To nie wszystko, w czym może pomóc ten rodzaj masażu. Inne korzyści wynikające z masażu głowy to:

  • Obniżenie ciśnienia krwi – jak wykazało badanie z 2016 roku, zarówno 15-, jak i 25-minutowe masaże skóry głowy obniżyły skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u kobiet biorących w nim udział. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że masaż głowy może pobudzać krążenie krwi, co ma pozytywny wpływ na rozluźnienie naczyń krwionośnych oraz mięśni szyi.
  • Zmniejszenie objawów napięciowego bólu głowy – masaż skóry głowy może pomóc zmniejszyć intensywność, czas trwania i częstotliwość napięciowych bólów głowy, jak donosi Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Masażem.
  • Wspomaganie wzrostu włosów – badanie z 2016 roku pokazało, że jego uczestnicy po 24 tygodniach codziennego masażu głowy zaobserwowali zwiększenie objętości włosów.
  • Obniżenie temperatury ciała – masaż głowy olejkiem poprawia krążenie krwi, przez co ciepło jest przenoszone do wszystkich części ciała, a jego temperatura spada. Masaż głowy spowoduje, że ożywimy się, a upał będzie bardziej znośny.
  • Poprawa pamięci – podczas masażu głowy uwalniane są stres i ciepło, co skutkuje lepszym nastrojem. Uwalniając napięcie z głowy (i z mózgu), poprawia się też wydajność naszej pamięci.
Japoński sposób na gładką twarz bez użycia skalpela, który pokochały Polki

Japoński sposób na gładką twarz bez użycia skalpela, który pokochały Polki

Kobido to japońska technika masażu twarzy, która powstała w XV wieku. Od kilku lat masaż Kobido stał się popularny również poza granicami Kraju Kwitnącej Wiśni. Pokochały go nie tylko celebrytki – cor...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jak wykonać masaż głowy – krok po kroku

Masaż głowy jest świetny nie tylko przez to, że pomaga się zrelaksować i dobrze wpływa na nasze zdrowie, ale także przez to, że możemy wykonać go samodzielnie – opuszki palców to wszystko, czego potrzebujemy. Opcjonalnie możemy użyć też olejku (np. oliwy z oliwek, oleju jojoba, olejku rycynowego). Popularne są też masażery do głowy, które wyglądają jak metalowe szczotki.

Masaż głowy – wykonanie:

  1. Usiądź wygodnie na krześle z oparcie lub w fotelu. Jeśli używasz olejku, nałóż na ramiona i oparcie ręcznik.
  2. Połóż opuszki palców na głowie. Zacznij od lekkiego lub średniego nacisku palcami (lub masażerem). Jeżeli chcesz wykonać masaż z wykorzystaniem olejku, zanurz w nim dłonie przed rozpoczęciem masażu.
  3. Masuj skórę całej głowy małymi okrężnymi ruchami.
  4. Masaż wykonuj przez co najmniej 5 minut.

Olejek po masażu można zmyć odżywką i szamponem.

Zobacz, jak wykonać masaż głowy:

Odmładzający masaż kamieniem gua sha. Mała inwestycja, a wielkie rezultaty!

Odmładzający masaż kamieniem gua sha. Mała inwestycja, a wielkie rezultaty!

Zmarszczki, opuchlizna, szara cera? Nie trzeba drogich zabiegów, bo wystarczy masaż niedrogim gadżetem. Kamień gua sha można kupić już od dwudziestu złotych i choć wygląda niepozornie, może przynieść ...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

o
olcia123
od lat stosuje ten sposób na ból głowy i nie potrzebuje brać proszków po całym stresującym dniu masaż głowy pomaga mi najbardziej 9ostatnio do tego zaczęłam stosować wcierkę z ecocery i szczotki do masażu skóry głowy
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia