Spis treści
Co to jest masaż głowy?
Masaż głowy to technika masażu, podczas której koncentrujemy się na głowie. Jest podobny do masażu głowy, szyi i ramion, jednak jest mniej intensywny. Do wykonania tego masażu wystarczą nam opuszki palców, opcjonalnie można użyć też olejków. Możemy też skorzystać z usług profesjonalnego masażysty.
Podczas masażu stymulowane są nerwy i naczynia krwionośne. Pomaga to złagodzić napięcie mięśni głowy. Masaż głowy może nas zarówno zrelaksować, jak i pobudzić. Często jest wykorzystywany w leczeniu stresu, bólu i napięcia mięśni. Wykonywanie masażu głowy skutkuje też obniżeniem ciśnienia krwi, poprawą krążenia oraz wzmożonym wzrostem włosów.
Poza wszystkimi zdrowotnymi i urodowymi korzyściami jest jeszcze jedna, która czyni go wyjątkowo atrakcyjnym – możemy go wykonywać sami, zupełnie za darmo.
Na co pomaga masaż głowy? Korzyści płynące z masażu głowy
Masaż głowy, który oferują profesjonalni masażyści, najczęściej jest stosowany w celu uwolnienia napięć, zmniejszenia stresu, złagodzenia bólu głowy i migreny, a także do wprowadzenia w stan relaksu.
Jednak nawet samodzielne masowanie głowy może nam pomóc. Efekty, jakie możemy zaobserwować, to:
- zmniejszenie stresu i napięć,
- poprawa kondycji skóry głowy,
- poprawa krążenia w okolicy głowy i szyi.
To nie wszystko, w czym może pomóc ten rodzaj masażu. Inne korzyści wynikające z masażu głowy to:
- Obniżenie ciśnienia krwi – jak wykazało badanie z 2016 roku, zarówno 15-, jak i 25-minutowe masaże skóry głowy obniżyły skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi u kobiet biorących w nim udział. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że masaż głowy może pobudzać krążenie krwi, co ma pozytywny wpływ na rozluźnienie naczyń krwionośnych oraz mięśni szyi.
- Zmniejszenie objawów napięciowego bólu głowy – masaż skóry głowy może pomóc zmniejszyć intensywność, czas trwania i częstotliwość napięciowych bólów głowy, jak donosi Amerykańskie Stowarzyszenie Terapii Masażem.
- Wspomaganie wzrostu włosów – badanie z 2016 roku pokazało, że jego uczestnicy po 24 tygodniach codziennego masażu głowy zaobserwowali zwiększenie objętości włosów.
- Obniżenie temperatury ciała – masaż głowy olejkiem poprawia krążenie krwi, przez co ciepło jest przenoszone do wszystkich części ciała, a jego temperatura spada. Masaż głowy spowoduje, że ożywimy się, a upał będzie bardziej znośny.
- Poprawa pamięci – podczas masażu głowy uwalniane są stres i ciepło, co skutkuje lepszym nastrojem. Uwalniając napięcie z głowy (i z mózgu), poprawia się też wydajność naszej pamięci.
Jak wykonać masaż głowy – krok po kroku
Masaż głowy jest świetny nie tylko przez to, że pomaga się zrelaksować i dobrze wpływa na nasze zdrowie, ale także przez to, że możemy wykonać go samodzielnie – opuszki palców to wszystko, czego potrzebujemy. Opcjonalnie możemy użyć też olejku (np. oliwy z oliwek, oleju jojoba, olejku rycynowego). Popularne są też masażery do głowy, które wyglądają jak metalowe szczotki.
Masaż głowy – wykonanie:
- Usiądź wygodnie na krześle z oparcie lub w fotelu. Jeśli używasz olejku, nałóż na ramiona i oparcie ręcznik.
- Połóż opuszki palców na głowie. Zacznij od lekkiego lub średniego nacisku palcami (lub masażerem). Jeżeli chcesz wykonać masaż z wykorzystaniem olejku, zanurz w nim dłonie przed rozpoczęciem masażu.
- Masuj skórę całej głowy małymi okrężnymi ruchami.
- Masaż wykonuj przez co najmniej 5 minut.
Olejek po masażu można zmyć odżywką i szamponem.
Zobacz, jak wykonać masaż głowy:
Źródła: