Chcesz się poczuć lepiej? Masuj uszy! Masaż uszu to darmowy sposób na relaks, ból, poprawę pamięci i młodszy wygląd

Gabriela Fedyk
O dobroczynnym wpływie masażu uszu od tysiącleci wiedzieli lekarze wschodnich systemów medycznych – ajurwedy i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM)
O dobroczynnym wpływie masażu uszu od tysiącleci wiedzieli lekarze wschodnich systemów medycznych – ajurwedy i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM) evening_tao/freepik
Masaż uszu może brzmieć zaskakująco – w końcu najczęściej masowane obszary to plecy, barki, stopy, a ostatnio dzięki popularności masażu Kobido także twarz. O uszach często zapominamy. To błąd! Regularne masowanie tej części ciała jest bardzo korzystne dla całego organizmu. Dodatkowo taki masaż możemy wykonać sami w domu. Sprawdź, co daje masaż uszu i jak go wykonać.

Spis treści

Masaż uszu – dlaczego warto masować uszy?

Masaż uszu (lub refleksologia albo aurikuloterapia) może pomóc złagodzić stres poprzez stymulację punktów nacisku. O jego dobroczynnym wpływie od tysiącleci wiedzieli lekarze wschodnich systemów medycznych – ajurwedy i tradycyjnej medycyny chińskiej (TCM). Małżowina uszna (zewnętrzna, wystająca część ucha) może być postrzegana jako mikrosystem, który reprezentuje całe ciało. Swoim kształtem przypomina zresztą płód, gdzie płatek ucha odpowiada głowie, a obrąbek kręgosłupowi. Na skórze uszu znajduje się wiele zakończeń nerwowych, które łączą się z ośrodkami nerwowymi mózgu. Wysyłane sygnały wędrują do rdzenia kręgowego i wpływają na nasze całe ciało.

Masaż ucha nie tylko zmniejsza odczuwanie skutków stresu, ale dzięki stymulacji odpowiednich punktów może wpłynąć na poprawę kondycji skóry, wzmocnić odporność i poprawić nastrój oraz zrelaksować.

Masaż uszu – korzyści

Stymulacja uszu przez dotyk wpływa na zakończenia nerwowe, które dalej oddziałuj na ludzki organizm.

Korzyści płynące z masażu uszu to:

  • złagodzenie objawów stresu i niepokoju,
  • poprawa koncentracji i pamięci,
  • złagodzenie bólu głowy, szyi, karku, mięśni i migreny,
  • poprawa kondycji skóry,
  • lepsze krążenie krwi,
  • pobudzenie metabolizmu,
  • poprawa humoru,
  • poczucie relaksu i łatwiejsze zasypianie.

Jak zrobić masaż uszu?

Masaż uszu poza korzyściami zdrowotnymi ma jeszcze inne: jest prosty, darmowy i możemy go wykonać sami. Postępuj krok po kroku i wymasuj swoje uszy. Jeżeli nosisz kolczyki i możesz je ściągnąć, zrób to przed przystąpieniem do masażu.

Masaż uszu – wykonanie:

  1. Złap płatki uszu palcami wskazującymi i kciukami. Pocieraj je okrężnym ruchem, delikatnie uciskając. Powtórz kilka-kilkanaście razy, aż poczujesz ciepło.
  2. Przenieś palce na środkową krawędź ucha, wykonując te same ruchy, a następnie masuj skórę za uszami.
  3. Chwyć uszy palcami i potrząsając nimi kilka razy (aż poczujesz wibracje) pociągnij małżowinę w zewnętrznym kierunku, w górę i w dół oraz wykonując ruch odciągający od głowy.
  4. Pocieraj całą powierzchnię uszu okrężnymi ruchami.

Zobacz też masaż uszu fizjoterapeuty Marka Purczyńskiego:

Ajurwedyjski masaż uszu

Masaż uszu możemy też wykonać metodą stosowaną w ajurwedzie.

  1. Pochyl głowę lekko w lewą stronę i połóż na niej lewą dłoń. Utrzymaj tę pozycję podczas całego masażu.
  2. Prawy płatek ucha złap palcem wskazującym i kciukiem. Delikatnie uciskając, wykonuj „wałkujący” ruch i przesuwaj się wzdłuż zewnętrznej krawędzi ucha, aż do miejsca, gdzie ucho i głowa łączą się. Powtórz dwa razy.
  3. W ten sam sposób masuj ucho wzdłuż jego środkowej krawędzi, powtarzając dwa razy.
  4. Przenieś palce wskazujące do najgłębszej części ucha, kierując się w stronę jamy bębenkowej. Warto użyć olejku, który ułatwi masowanie tego obszaru i zniweluje możliwe „dzwonienie” w uszach.
  5. Masuj punkt, gdzie ucho łączy się z głową. Zacznij za płatkiem ucha i kieruj się w górę, do miejsca, gdzie górna część małżowiny usznej łączy się z głową.
  6. Zegnij luźno palce i 10 razy zdecydowanie poruszaj płatkiem ucha tam i z powrotem. Jeżeli jest to zbyt energiczny ruch, zakryj ucho dłonią i masuj ucho do momentu, aż się rozgrzeje.
  7. Powtórz wszystkie kroki na drugą stronę. Na koniec zakryj an chwilę uszy dłońmi, przytrzymując wytworzone podczas masażu ciepło.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia