Czy pracodawca może zmniejszyć pensje?
Pracodawcy, których przychody wyraźnie się zmniejszyły podczas pandemii koronawirusa, szukają sposób na ograniczenie wydatków. Chcą przetrwać na rynku i dlatego jednym z rozwiązań, po które sięgają, jest obniżenie wynagrodzeń pracownikom. To alternatywa dla zwolnień i likwidacji stanowisk pracy. Czy prawo na to pozwala? Cytowana przez "Business Insider" radca prawna Maja Jabłońska nie ma wątpliwości.
W świetle rozwiązań wprowadzonych przy tzw. Tarczy Antykryzysowej jest to jak najbardziej możliwe.
O ile mogą obciąć wynagrodzenia?
Pracodawca może obniżyć wynagrodzenia pracownikom, którzy objęci są przestojem ekonomicznym, ale pozostają w gotowości do sprawowania obowiązków służbowych. Chodzi o zatrudnionych, którzy z powodu rządowych obostrzeń nie wykonują swojej pracy. Pracodawcy mogą obniżyć im wynagrodzenia nawet o 50 procent, ale po redukcji pensji nie może ona wynieść mniej niż krajowe minimalne wynagrodzenie, czyli 2600 złotych brutto.
Innym rozwiązaniem, na które może się zdecydować pracodawca, jest obniżenie wynagrodzenia o 20 procent w przypadku obniżenia czasu pracy o taką samą wartość. Czas pracy pracownika po jego redukcji nie może jednak być niższy niż pół etatu.
Tarcza antykryzysowa a wynagrodzenia
Tarcza Antykryzysowa zezwala pracodawcom na takie rozwiązania po uprzedniej konsultacji:
- ze związkami zawodowymi lub
- przedstawicielami pracowników
Kodeks pracy a wynagrodzenia
Jak podaje businessinsider.com.pl, opierając się na prawie pracy, pracodawca może regulować kwestie płacy na mocy aneksu do umowy o pracę. W tym przypadku konieczna jest indywidualna zgoda pracownika na obniżenie wynagrodzenia. Jeśli owej akceptacji ze strony pracownika nie będzie, umowa może zostać rozwiązana.
Według prawniczki dr Katarzyny Antolak-Szymanski z Uniwersytetu SWPS za porozumieniem pracodawcy i pracownika może dojść do obniżenia wynagrodzenia pracownika. Innym sposobem obniżenia wynagrodzenia pracownikowi jest pisemne wypowiedzenie warunków umowy o pracę i płacę, z zachowaniem przewidzianego dla określonej umowy okresu wypowiedzenia. Pracodawca powinien wskazać również przesłankę do podjęcia takich kroków i jednocześnie przedstawić pracownikowi nowe warunki pracy i płacy. Kodeks Pracy nie nakłada na pracodawcę obowiązku obniżenia czasu pracy proporcjonalnie do obniżenia wynagrodzenia. Natomiast zgodnie z regulacją specustawy ustalenie warunków i trybu wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego lub obniżonego wymiaru czasu pracy nie wymaga dla swej skuteczności wypowiedzenia zmieniającego (nie stosuje się w tym zakresie art. 42 § 1-3 k.p.).
Kiedy pracodawca może zmniejszyć wynagrodzenie?
- Tarcza Antykryzysowa zezwala na obniżenie pensji bez konsekwencji dla pracodawcy
- Pensja po redukcji nie może wynieść mniej niż minimalna płaca krajowa brutto
- Pracodawca decyzję o obniżeniu wynagrodzenia musi podjąć po konsultacji z przedstawicielami pracowników lub związkami zawodowymi
Dopłaty do pensji
Jeśli pracodawca zdecyduje się na obniżenie pensji swoim pracownikom, może sięgnąć po trzymiesięczne dopłaty do wynagrodzeń od państwa. Korzystając z tej pomocy, podmiot zobowiązuje się, że przez najbliższe pół roku nie zwolni swoich pracowników.
- Podróżuj bez wychodzenia z domu: zobacz cuda tego świata
- Zobacz nowe pomysły dla domowych artystów i majsterkowiczów
- Tak przyroda wraca do życia, gdy ludzie są w izolacji
- To musisz wiedzieć o dodatkowym zasiłku opiekuńczym
- Wiosna na Netflixie: co obejrzeć oprócz Króla Tygrysów?
- Te zawody wykonują roboty. Maszyny odbiorą nam pracę?