Kołdra obciążeniowa zwiększa wydzielanie melatoniny i ułatwia zasypianie. Czy może też pomóc przy bezsenności i nadpobudliwości u dzieci?

Agata Siemiaszko
Kołdry obciążeniowe zyskują na popularności, szczególnie wśród osób zabieganych i narażonych na przewlekły stres.
Kołdry obciążeniowe zyskują na popularności, szczególnie wśród osób zabieganych i narażonych na przewlekły stres. SHVETS production/Pexels.com
Sen to jeden z ważniejszych czynników wpływających na prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie w nocy nasz układ nerwowy odpoczywa i regeneruje się po intensywnym dniu pełnym bodźców zewnętrznych. Zaburzenia snu to poważny problem, który zwiększa ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym cukrzycy i nadciśnienia tętniczego krwi. Naukowcy wykazali, że stosowanie kołder obciążeniowych zwiększa wydzielanie melatoniny, a tym samym wspiera zasypianie.

Spis treści

Stosowanie kołder obciążeniowych zwiększa wydzielanie melatoniny przed snem

Jak podaje Narodowa Fundacja Snu, prawie połowa ludzi na świecie choruje na jakieś zaburzenia snu. W Polsce co druga osoba zgłasza słabą jakość snu, a 10 proc. ludności naszego kraju cierpi na ciężką bezsenność.

Brak odpowiedniej higieny snu może prowadzić nie tylko do zmęczenia, ale również do rozwoju wielu chorób, w tym:

  • depresji,
  • stanów lekowych,
  • chorób układu krążenia, szczególnie nadciśnienia tętniczego krwi,
  • zaburzeń hormonalnych, w tym zwiększenia poziomu hormonu stresu,
  • stanu przedcukrzycowego i cukrzycy,
  • nadwagi i otyłości.

Za prawidłową jakość snu i szybkie zaśnięcie odpowiada melatonina, czyli hormon wydzielany głównie przez szyszynkę, a w mniejszych ilościach przez siatkówkę i soczewkę oka. Jej zadaniem jest ułatwianie zasypiania oraz regulacja faz i długości snu. Co ciekawe, hormon ten działa również przeciwzapalnie, termoregulacyjnie i hipotensyjnie, czyli w łagodny sposób obniża ciśnienie tętnicze krwi. Niestety, gdy jej poziom jest niewystarczający, mogą pojawić się problemy ze snem, w tym bezsenność.

Naukowcy z całego świata przyglądali się, jak kołdry obciążeniowe wpływają na jakość snu i udowodnili, że ich regularne stosowanie może wspierać zasypianie i regulację snu u osób z bezsennością, a także u dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD) oraz zaburzeń ze spektrum autyzmu.

Natomiast najnowsze badanie opublikowane w „Journal of Sleep Research” potwierdza, że stosowanie kołder obciążeniowych zwiększa o 30 proc. stężenie melatoniny w ślinie, nie pobudzając przy tym przywspółczulnego układu nerwowego, a także nie zwiększając stężenia oksytocyny i kortyzolu, czyli hormonu stresu.

– Koce obciążone stały się dość popularne, ponieważ mogą pomóc zasnąć. Wiele firm sprzedających te koce twierdzi, że kołdry obciążeniowe poprawiają sen, np. poprzez zwiększenie poziomu hormonów dobrego samopoczucia, takich jak oksytocyna i hormonów sprzyjających zasypianiu, takich jak melatonina. Jednak nie było dowodów naukowych na poparcie tych twierdzeń. Dlatego przeprowadziliśmy to małe badanie – powiedział w rozmowie z Medical News Today Christian Benedict, profesor nadzwyczajny farmakologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu w Uppsali w Szwecji i starszy autor tego badania.

Naukowcy podczas badania mierzyli poziom melatoniny, oksytocyny i kortyzolu u młodych osób, które spały pod lekkim kocem i porównali wyniki z parametrami osób śpiących pod kołdrą obciążeniową równą 12 proc. masy ciała każdego uczestnika. Zaobserwowali, że poziom melatoniny w ślinie był wyższy u osób śpiących pod kołdrą obciążeniową niż u tych, śpiących bez obciążenia.

Zobacz również: Produkty, które utrudniają zasypianie. Czego lepiej nie jeść na kolację?

Czym są kołdry obciążeniowe i jak wpływają na produkcję melatoniny?

Kołdry obciążeniowe to specjalne produkty, które mają wszyte w tkaninę obciążenie. Zazwyczaj do tego używa się szklanych lub plastikowych granulek lub drobnych kamieni. W sprzedaży dostępne są różne obciążenia, najczęściej ich waga wynosi od 2 kg do 14 kg. Eksperci uważają, że waga koca obciążeniowego powinna mieścić się w granicy 5-12 proc. masy ciała.

Jak działają kołdry obciążeniowe? Naukowcy sugerują, że kołdry obciążeniowe powodują zmniejszenie odczuwania bodźców zewnętrznych przez neurony współczulne, co oznacza, że pacjent szybciej relaksuje się, co bezpośrednio wpływa na zwiększenie wydziałania melatoniny przed snem.

– Wierzę, że rola kołder obciążających może być dodatkowym środkiem w celu złagodzenia niektórych objawów bezsenności, szczególnie u pacjentów z lękiem związanym z zasypianiem – podsumował dr Rafael J. Sepulveda, dyrektor medyczny Sleep Fit Medical Sleep & Weight Management Center w Sonoma w Kalifornii.

Eksperci zaznaczają jednak, że konieczne są dalsze badania, które pozwoliłyby lepiej poznać uzyskane zależności.

Wskazania do stosowania kołder obciążeniowych

Kołdry obciążeniowe mogą wspierać leczenie wielu dolegliwości, a także poprawiać nastrój i zrelaksować się. Przy jakich schorzeniach pomaga stosowanie kołder obciążeniowych? Ich zastosowanie warto rozważyć w przypadku:

  • problemów z zasypianiem,
  • bezsennością,
  • stanów lękowych, nasilających się w nocy,
  • zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD),
  • zaburzeń ze spektrum autyzmu,
  • objawów przewlekłego stresu.

Kto powinien unikać kołder z obciążeniem?

Warto pamiętać, że kołder obciążeniowych nie powinny stosować kobiety ciężarne i dzieci poniżej 2. roku życia. Ostrożność należy zachować u pacjentów z astmą, osteoporozą, obturacyjnym bezdechem sennym. W przypadku osób powyżej 65. roku życia korzystanie z kołder obciążeniowych powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym, jednak sugeruje się, że u seniorów bez wyżej wymienionych chorób nie powinno być przeciwwskazań do korzystania z takiej kołdry.

Sprawdź też: Jakie kwiaty warto mieć w sypialni? Rośliny, które oczyszczają powietrze

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia