Cierpisz na bezsenność? Uważaj, niedobór snu może być groźny

Ewa Zwolak, Martyna Jaros
Poznaj zdrowotne konsekwencje wynikające z braku snu!
Poznaj zdrowotne konsekwencje wynikające z braku snu! domenicogelermo/123rf.com
Niedostateczna ilość snu jest jednym z atrybutów współczesnego człowieka, który w pędzie życia często zapomina o swoim zdrowiu. Tendencje światowe w tym aspekcie są mocno niepokojące – statystyczny człowiek przesypia zaledwie 6 h dziennie! Tymczasem według naukowców z Narodowego Centrum Badań Zaburzeń Snu, sen tuż obok diety i aktywności fizycznej, jest podstawowym czynnikiem, pozwalającym zachować dobre zdrowie. Wobec tego: ile snu potrzebuje przeciętny Kowalski? Według Michaela Breusa autora „The Power of When" uwarunkowane jest to genetycznie. Przy czym przyjmuje się, że średnio powinno się spać ok. 7,5 h dziennie.

Dlaczego sen jest ważny dla organizmu?

Sen jest jedną z najważniejszych fizjologicznych czynności w naszym życiu. Organizm potrzebuje go do prawidłowego funkcjonowania, ponieważ w czasie nocnego odpoczynku zachodzi w organizmie wiele pożytecznych procesów biologicznych. Dochodzi do regeneracji komórek ciała, a także regulacji pracy mózgu. To dlatego nie należy postrzegać go jako stratę czasu, natomiast zadbać, by każdego dnia zapewnić sobie niezbędne minimum. Potrzeby te są uwarunkowane genetycznie i zależą od wieku.

Zgodnie z zaleceniami:

  • dzieci w wieku szkolnym (5-12 lat) powinny poświęcać na sen 9-12 godzin w ciągu dnia,
  • nastolatki (13-17 lat) – 8-10 godzin,
  • dorośli (18-64 lat) – 7-9 godzin,
  • a osoby po 65. r.ż. ok. 7-8 godzin.
Lawenda ma działania uspokajające i wyciszające, dzięki czemu odpręża i wspaniale relaksuje. W sypialni warto postawić doniczkę z tymi fioletowymi kwiatkami. Co więcej, spryskanie piżamy, pościeli, ramy łóżka lub dodanie niewielkiej ilości naturalnego olejku lawendowego do prania poszewki na kołdrę i poduszki, pomoże zasnąć. Aromat tego zioła łagodzi stres i pomaga się uspokoić, a z tych właściwości skorzysta osoba w każdym wieku, także niemowlęta i dzieci. Na kolejnych slajdach znajdziesz więcej porad związanych z bezsennością.

Domowe sposoby na problemy ze snem. Te metody pomogą w walce...

Wciąż niedoceniany sen ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie oraz wydajność kolejnego dnia. Jest ważny dla silnej odporności, funkcjonowania układu hormonalnego, a przede wszystkim dla zdrowia mózgu. To w czasie nocnego odpoczynku zachodzą w nim procesy, których efektem jest uporządkowanie informacji nabytych danego dnia, a także usuwanie z pamięci tych uznanych za zbędne. Niedobory snu powodują problemy z zapamiętywaniem, uczeniem się i nabywaniem nowych umiejętności. Sen pozwala ponadto usprawnić procesy komunikacji między neuronami w mózgu, podtrzymując jego wydajność na wysokim poziomie.

Niedobory snu są groźne dla zdrowia i mogą być przyczyna wielu dolegliwości. Nie tylko zwiększają podatność organizmu na infekcje, ale powodować rozwoj wielu współczesnych chorób. Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje przewlekłego niedosypiania!

ZOBACZ: Jak sobie radzić z bezsennością?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia