Kiedy myślisz, że jesteś martwy. Syndrom chodzącego trupa to poważna choroba psychiczna. Co to jest zespół Cotarda?

Gabriela Fedyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wśród nas są osoby, które mają poczucie, że nie żyją lub gniją. Syndrom chodzącego trupa (znany też jako zespół Cotarda) jest rzadką chorobą, która zwykle występuje z ciężką depresją i niektórymi zaburzeniami psychotycznymi. Dowiedz się, czym jest syndrom chodzącego trupa i jakim chorobom psychicznym może towarzyszyć.

Spis treści

Czym jest syndrom chodzącego trupa?

To, co jest scenariuszem popularnych filmów, seriali (np. kultowego „The Walking Dead”) i gier o zombie, jest prawdziwą chorobą. Syndrom chodzącego trupa, który znany jest też jako zespół Cotarda, to rzadkie zaburzenie, które charakteryzuje się fałszywym przekonaniem o tym, że jest się martwym lub części ciała są martwe, umierają lub nie istnieją.

Nazwa zespół Cotarda pochodzi od nazwiska francuskiego neurologa Jules’a Cotarda, który jako pierwszy opisał zespół chodzącego trupa, nazywając go le délire de négation (fr. urojenie negacyjne).

Kobieta z zaburzeniami nastroju
Zespół Cotarda, znany też jako syndrom chodzącego trupa, jest trudny do zdiagnozowania. KatarzynaBialasiewicz/Getty Images

Zespół chodzącego trupa zwykle występuje z ciężką depresją i niektórymi zaburzeniami psychotycznymi. Może też towarzyszyć innym chorobom psychicznym oraz schorzeniom neurologicznym.

Chorzy, którzy myślą, że umarli, mogą przestać dbać o siebie: przestają się kąpać, myć, jeść i pić. Zdarzają się też próby samobójcze czy samookaleczenia.

Objawy zespołu Cotarda, czyli jak rozpoznać syndrom chodzącego trupa

Jednym z głównych objawów syndromu chodzącego trupa jest nihilizm, czyli przekonanie o braku wartości, a nawet o nieistnieniu czegokolwiek. Osoby z zespołem Cotarda mają poczucie, że są martwe lub gniją, a w niektórych przypadkach mogą mieć wrażenie, że nigdy nie istnieli. Poczucie to może odnosić się do zarówno do całego ciała, jak i niektórych kończyn, narządów, na nawet duszy. Niektóre osoby czują się tak w odniesieniu do całego ciała, inne zaś odczuwają to tylko w odniesieniu do określonych narządów, kończyn, a nawet duszy.

Z syndromem chodzącego trupa ściśle wiąże się depresja, na co wskazują przeprowadzone badania. W przypadku 89 proc. chorych depresja jest jednym z objawów.

Inne objawy zespołu Cotarda to:

  • niepokój,
  • zaabsorbowanie zrobieniem sobie krzywdy lub śmiercią,
  • hipochondria,
  • halucynacje,
  • poczucie winy.

Kto myśli, że nie żyje, czyli u kogo występuje zespół Cotarda

Naukowcy nie do końca rozumieją, co powoduje zespół Cotarda. Osoby z syndromem chodzącego trupa mają tendencję do zmian w mózgu, co może sugerować, że podstawowe kwestie neurologiczne mogą odgrywać rolę w jego rozwoju.

Jak wskazuje kilka badań, średni wiek osób z syndromem chodzącego trupa to ok. 50 lat, choć urojenia mogą występować też u dzieci i nastolatków. Zespół Cotarda u osób poniżej 25 lat często cierpią też na chorobę afektywną dwubiegunową. Na rozwinięcie choroby bardziej narażone są kobiety.

Zespół Cotarda może też częściej występować u osób, które uważają, że to ich osobiste cechy, a nie środowisko, powodują ich zachowanie. Warto tu dodać, że osoby, które wierzą, że to ich środowisko jest powodem ich zachowania, są bardziej narażone na zespół Capgrasa. Ludzie, którzy cierpią na zespół Capgrasa, myślą, że ich rodzinę i przyjaciół zastąpili oszuści. Co ciekawe, zespół Cotarda i zespół Capgrasa mogą występować razem.

Inne zaburzenia psychiczne, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zespołu chodzącego trupa, to:

Zespół Cotarda może się też wiązać z niektórymi schorzeniami neurologicznymi, jak np.:

  • demencja,
  • guzy mózgu,
  • infekcje mózgu,
  • epilepsja,
  • migreny,
  • stwardnienie rozsiane,
  • choroba Parkinsona,
  • udar,
  • urazowe uszkodzenia mózgu.

Czy syndrom chodzącego trupa jest uleczalny? Leczenie zespołu Cotarda

Zespół Cotarda jest trudny do zdiagnozowania – wiele organizacji nie uznaje go za chorobę. Syndrom chodzącego trupa zazwyczaj występuje z innymi schorzeniami, dlatego też nie ma jednej metody, która byłaby skuteczna we wszystkich przypadkach. W zależności od podstawowej przyczyny leczenie może obejmować:

  • psychoterapię,
  • leki przeciwpsychotyczne (stosowane w leczeniu schizofrenii lub innych zaburzeń psychicznych),
  • leki przeciwdepresyjne,
  • odstawienie leków wywołujących objawy,
  • nawodnienie (za pomocą kroplówek),
  • elektrowstrząsy.
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia