Spis treści
Jak rozpoznać pierwsze objawy menopauzy?
Menopauza, nazywana także klimakterium lub przekwitaniem, to naturalny etap w życiu kobiety, który oznacza zakończenie okresu płodności. Jej wyznacznikiem jest brak miesiączki przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy. Większość kobiet rozpoczyna menopauzę między 45 a 55 rokiem życia.
W czasie klimakterium dochodzi do spadku produkcji żeńskich hormonów płciowych, głównie estrogenów i progesteronu, co prowadzi do różnorodnych – mniej lub bardziej odczuwalnych – zmian w funkcjonowaniu kobiecego ciała.
W naszej galerii znajdziesz 9 najbardziej charakterystycznych objawów menopauzy
Co może boleć przy menopauzie?
Większość objawów menopauzy nie jest bolesna, ale niektóre z nich – mniej oczywiste – i często niewiązane z klimakterium, mogą być dla kobiet dokuczliwe. Emilia Pobiedzińska, znana w sieci jak Spauzowana, trenerka zajmująca się propagowaniem wiedzy dotyczącej menopauzy, zwróciła uwagę na problem rzadko poruszany w kontekście menopauzy – ból stawów:
Nasze stawy to złożone struktury kości, chrząstki, mięśni, więzadła i tkanki miękkie. Wszystkie te tkanki są bogate w receptory estrogenowe, co czyni je bardzo wrażliwymi na obecność hormonu. Badania pokazują, że estrogen może pomóc naszemu organizmowi utrzymać chrząstkę i inne tkanki stawowe. Jeśli poziom estrogenów jest niski i tkanki te ulegną uszkodzeniu, możemy doświadczyć większego tarcia w stawach, a co za tym idzie, większego bólu.
Dodaje, że niestety nie ma leku, który pozwoli natychmiast pozbyć się problemu, ale sugeruje, że regularne ćwiczenia siłowe, jazda na rowerze, spacery, pilates lub joga pomogą zwiększyć elastyczność stawów i zapobiegać kontuzji.
W celu łagodzenia objawów towarzyszących menopauzie doradza także dietę bogatą w kwasy omega-3 i przeciwutleniacze, suplementację witaminy D i magnezu oraz masaże lub akupunkturę, a także rozważenie terapii hormonalnej.
Wśród innych bolesnych objawów menopauzy wymieniane są:
- bóle głowy związane z wahaniami hormonalnymi, zmianami napięcia mięśniowego lub zmianami w naczyniach krwionośnych,
- bóle podczas stosunku seksualnego, wynikające z suchości pochwy i zmniejszonego libido,
- bóle trzewne związane z problemami trawiennymi lub zmianami hormonalnymi,
- bóle piersi, które są bardziej wrażliwie w związku zachodzącymi w ciele zmianami hormonalnymi.
Domowe sposoby na menopauzę. Wypróbuj te metody
Menopauza pojawia się zwykle między 45. a 55. rokiem życia i jest to naturalny, ale długi proces, który może trwać nawet 10-12 lat. W tym czasie ustaje praca jajników i spada poziom hormonów płciowych...
Zdrowie
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Naukowcy nie dowierzają. Delfiny uzależnione od najgroźniejszych narkotyków
- Oto najlepsze cięte riposty nauczycieli. Zgasiły niejednego ucznia!
- Szaleniec wjechał mazdą do salonu, bo dealer nie chciał zwrotu auta - WIDEO
- Awantura podczas obchodów miesięcznicy smoleńskiej. Macierewicz kontra protestujący