Jak COVID-19 zmienił organizmy naszych dzieci? Pandemia wpłynęła na skład ich mikroflory. Czas pokaże, czy odbije się to na ich zdrowiu

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Pandemia COVID-19 w znaczący sposób wpłynęła na różne obszary naszego życia. Amerykańscy naukowcy postanowili sprawdzić, jak odbiła się na zdrowiu najmłodszych. Okazało się, że zmiana codziennych nawyków – alienacja i nadmierna dezynfekcja – znalazły swoje odbicie w składzie mikroflory dzieci.

Spis treści

Dziecko w masce siedzące w wózku
Naukowcy dowodzą, że dzieci, których pierwsze lata życia przypadły na pandemię koronawirusa, mają mniej zróżnicowaną florę bakteryjną jelit niż dzieci urodzone wcześniej. prostooleh / Freepik

Co pandemia zrobiła z florą bakteryjną małych dzieci?

Specyficzne zachowania, jakie wymusiła na opiekunach dzieci pandemia – więcej czasu spędzanego w domu, a mniej z rówieśnikami, wzmożona higiena – i wynikające z tego zmiany w środowisku, w którym dzieci się znajdowały w najwcześniejszym etapie swojego życia, kiedy ich flora bakteryjna kształtowała się najdynamiczniej, spowodowały zmiany w składzie mikroflory.

Naukowcy z Nowego Jorku i Los Angeles wykazali, że w próbkach pobranych od dzieci w czasie pandemii znajdowało się mniej różnorodnych szczepów bakterii jelitowych. Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Na potrzeby swojego badania naukowcy porównali dwie grupy próbek kału pochodzących od rocznych dzieci – próbki pobrane przed pandemią oraz te pobrane w okresie od marca do grudnia 2020 r.

– Pandemia COVID-19 była rzadkim naturalnym eksperymentem, który pozwolił zrozumieć, jak otoczenie społeczne kształtuje mikroflorę dzieci. To badanie jest kolejnym elementem w coraz bardziej rosnącym polu wiedzy na temat tego, w jaki sposób środowisko społeczne dzieci wpływa na ich mikrobiom – mówi Sarah C. Vogel, jedna z wiodących autorek artykułu.

Mikrobiota jelitowa to obszar wart dalszych badań

Choć, jak przyznają autorzy, trudno na podstawie tych wyników wnioskować na temat długoterminowych konsekwencji zdrowotnych dla dzieci, to generalnie większą różnorodność mikrobów jelitowych można powiązać ze stanem zdrowia – korzyści zostały już potwierdzone w badaniach u dorosłych.

Analogiczne dane dla dziecięcej populacji prezentują się jednak nie tak jednoznacznie – niektóre z nich wykazują pozytywną zależność pomiędzy zmniejszoną ilością szczepów bakterii jelitowych a skłonnością do astmy, atopowego zapalenia skóry czy nawet cukrzycy typu I, podczas gdy inne badania nie znajdują takich prawidłowości.

– Wiemy, że u dorosłych mniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej jest powiązana z gorszym zdrowiem – zarówno fizycznym, jak i psychicznym – mówi prof. Natalie Brito, wiodąca autorka publikacji. – Jednak potrzebujemy więcej badań nad tym, jak rozwój flory bakteryjnej w okresie dziecięcym i otoczenie w najwcześniejszym okresie życia kształtują te zależności.(PAP)

doc/ bar/

Uzupełnij domową apteczkę

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

L
Loretta Roberta
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, (2d2) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
L
Loretta Roberta
I’m paid $185 per hour to complete the task using an Apple laptop. I absolutely didn’t think it was conceivable, (2u2) but my dependable buddy convinced me to give this straightforward chance a go after she made $26,547 in just 4 weeks working on it.

visit this article------------>> W­w­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia