Twój mocz pieni się i jest mętny? To może oznaczać zbyt wysokie stężenie cukru w organizmie! Czy glukoza w moczu zawsze oznacza cukrzycę?

Artur Białek
Objawem występowania cukru w moczu jest zmiana jego zapachu na bardzo słodki.
Objawem występowania cukru w moczu jest zmiana jego zapachu na bardzo słodki. Ivan-balvan/gettyimages
Glukoza w moczu nie powinna występować u osób zdrowych. Jej obecność może wskazywać na cukrzycę, choroby nerek lub zaburzenia doprowadzające do wystąpienia nieprawidłowości wydzielania insuliny. Cukier w moczu badany jest w ramach badania ogólnego moczu, które warto wykonywać profilaktycznie przynajmniej raz w roku.

Spis treści

Kiedy należy przeprowadzić badanie stężenia glukozy w moczu?

Glukoza w moczu, czyli glukozuria, może oznaczać, że poziom cukru we krwi został znacznie przekroczony. Glukoza w moczu nie jest normalnym stanem, choć nie w każdym przypadku wskazuje na poważną chorobę. W normalnych warunkach, obecna we krwi glukoza zostaje przesączona do moczu pierwotnego. Następnie podlega wchłanianiu zwrotnemu w procesie filtracji w nerkach, z powrotem dostaje się do obiegu krwi. Kiedy proces ten przebiega bez żadnych zaburzeń, glukoza w moczu nie występuje.

Sprawdź również: Masz stan przedcukrzycowy? Nie jesteś skazany na chorobę. Ekstrakty z tych owoców pomogą obniżyć poziom cukru we krwi i zapobiec cukrzycy

Wskazaniem do przeprowadzenia badania na zawartość cukru w moczu jest hiperglikemia, czyli podwyższona glukoza we krwi. W takim przypadku badanie poziomu glukozy w moczu pozwala stwierdzić, czy stan utrzymuje się od dłuższego czasu i czy doprowadziło do wystąpienia powikłań, czyli nefropatii cukrzycowej – uszkodzenia kłębuszków nerkowych.

Czytaj też: Objawy niedoboru magnezu to nie tylko drżenie mięśni. Sprawdź, jak je rozpoznać i czym grozi zbyt niski poziom tego pierwiastka w organizmie

Kolejnym wskazaniem do oznaczenia poziomu glukozy w moczu jest wystąpienie objawów, wskazujących na cukrzycę. Badanie należy przeprowadzić, gdy zaobserwowane zostaną następujące symptomy:

  • zwiększenie pragnienia,
  • świąd skóry,
  • oddawanie znacznej ilości moczu,
  • nykturia (oddawanie moczu w godzinach nocnych),
  • często występujące infekcje o podłożu grzybiczym,
  • zaburzony proces gojenia ran,
  • osłabienie,
  • senność.

Badanie poziomu glukozy w moczu powinny też przeprowadzać osoby, które znajdują się w grupie ryzyka wystąpienia cukrzycy, czyli u których zdiagnozowano insulinooporność lub choroby autoimmunologiczne, osoby z nadwagą i otyłością. Badanie warto wykonywać regularnie minimum raz w roku.

Zobacz także: Lek na serce i nadciśnienie wstrzymany w obrocie. Został zanieczyszczony

Regularne badanie glukozy w moczu jest konieczne u osób ze zdiagnozowaną cukrzycą. W ich przypadku umożliwia kontrolowanie przebiegu choroby i obserwowanie skuteczności wdrożonego leczenia. Diabetycy powinni wykonywać takie badanie przynajmniej raz na rok.

Czytaj też: 6 minut dla prewencji alzheimera. Poświęć tyle na energiczne ćwiczenia, by zmniejszyć rozwój demencji. Poprawisz pamięć i koncentrację

Oznaczenie glukozy w moczu jest przeprowadzane rutynowo także u ciężarnych kobiet. Glukoza w moczu w ciąży, o ile występuje w niewielkich ilościach, jest zjawiskiem fizjologicznym. Jeżeli jednak związek ten pojawia się w wysokim stężeniu i taki stan utrzymuje się podczas kilku kolejnych wizyt u lekarza, lub gdy podczas jednej wizyty ujawniane jest bardzo wysokie stężenie glukozy w moczu, najprawdopodobniej wskazuje to na cukrzycę ciężarnych.

Glukoza w moczu – przebieg badania

Glukoza w moczu jest oznaczana w ramach ogólnego badania moczu. Jest ono wykonywane na porannej próbce moczu, jednak, aby uzyskane wyniki były wiarygodne, pobranie musi nastąpić z zachowaniem pewnych zasad:

  1. Próbkę pierwszego porannego moczu należy pobrać do odpowiedniego pojemnika, przeznaczonego do tego celu,
  2. Przed oddaniem moczu, należy podmyć okolice intymne wodą z mydłem, uprzednio dokładnie myjąc ręce – zapobiega to fałszywie dodatnim wynikom na obecność bakterii,
  3. Mocz pobrany do pojemnika powinien pochodzić ze środkowego strumienia, nie z pierwszej objętości,
  4. Pobraną próbkę należy możliwie najszybciej dostarczyć do laboratorium (do 2 godzin od pobrania – potem rozwijają się bakterie zaburzające wyniki badania).

Wadą badania jest spore ryzyko uzyskania zafałszowanych wyników, jeżeli pacjent nie będzie przestrzegał zasad prawidłowego pobrania próbki. Poza poziomem glukozy, w ramach ogólnego badania moczu oznaczane są także azotany, ciała ketonowe i białko.

Normy glukozy w moczu. Jak interpretować wyniki badania?

U zdrowego człowieka glukoza w moczu nie powinna występować. Dopuszczalny poziom cukru w moczu zamyka się w przedziale od 0,1 do 1 mg/dl. Takie stężenie nie jest jednak możliwe do wykrycia w badaniu laboratoryjnym.

Dodatni wynik badania jest wyrażany w dwóch skalach – jakościowej albo pół ilościowej. Dodatni wynik badania, w skali jakościowej, określany jest symbolami:

  • +, czyli mały poziom glukozy,
  • ++, czyli umiarkowany poziom glukozy,
  • +++, czyli wysokie stężenie glukozy.

Ilościowe oznaczenie glukozy wymaga przeprowadzenia dobowej zbiórki moczu.

Co oznacza obecność glukozy w moczu?

Glukoza w moczu może wskazywać na przyczyny pozanerkowe i nerkowe. W pierwszym przypadku najczęstsze przyczyny to:

  • cukrzyca,
  • gruczolak przysadki,
  • zespół Cushinga,
  • toksyczne uszkodzenie nerek,
  • nefropatia nadciśnieniowa,
  • nefropatia cukrzycowa,
  • zespół Fanconiego.

Na podwyższenie stężenia glukozy w moczu mogą wpłynąć też czynniki fizjologiczne jak stres, przyjmowanie steroidów, spożywanie dużych ilości alkoholu oraz spożycie posiłku obfitującego w węglowodany w przeddzień badania.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia