Ekologiczna menstruacja. Czy podpaski i tampony warto wymienić na produkty wielorazowe? Jak je czyścić, aby zachować higienę?

Justyna Madan
Podpaski i tampony nie tylko zatruwają środowisko, ale nie są też zbyt dobre dla naszego organizmu, tak wskazują przeprowadzone badania. Czym je zastąpić i jak czyścić produkty wielorazowego użytku?
Podpaski i tampony nie tylko zatruwają środowisko, ale nie są też zbyt dobre dla naszego organizmu, tak wskazują przeprowadzone badania. Czym je zastąpić i jak czyścić produkty wielorazowego użytku? unsplash.com
Produkty menstruacyjne są stosunkowo małymi przedmiotami, ale każda z osób miesiączkujących zużywa ich przez całe życie nawet 130 kilogramów – to bardzo dużo odpadów, które dodatkowo nie są zbyt dobre, ani dla naszego zdrowia, ani dla środowiska. Produkty do higieny kobiecej zawierają bawełnę, plastik, perfumy i inne syntetyczne składniki. Warto rozważyć zmianę na bardziej ekologiczną. Sprawdzamy opcje wielorazowego użytku oraz to, jak poprawnie je czyścić.

Produkty menstruacyjne na składowiskach przyczyniają się do produkcji metanu, bardzo silnego gazu cieplarnianego. I chociaż podpaski i tampony są zazwyczaj wykonane z mieszanki bawełny i sztucznego jedwabiu oraz włókien syntetycznych, to skład może się różnić w zależności od producenta.

Szacuje się, że w Polsce zużywanych jest nawet dwa miliardy podpasek i tamponów rocznie. Wykonane są z syntetycznych materiałów, które mogą się rozkładać nawet 300 lat. Każda z nas może wyrzucić do kosza nawet 15 tys. środków menstruacyjnych przez całe życie. Oznacza to, że generujemy ok. 130 kilogramów odpadów higienicznych – podaje HelloZdrowie.pl.

Toksyczne tampony

Serwis przytacza akcję „Detox the Box” z 2018 roku, w której tampony siedmiu marek zostały wysłane do laboratorium. Wyniki nie były zbyt pocieszające.

Zawierały one między innymi dwusiarczek węgla, który jest stosowany jako rozpuszczalnik i środek owadobójczy. W środkach menstruacyjnych wykryto też dichlorometan, któremu środki higieniczne zawdzięczają śnieżnobiały kolor. Substancja ta używana jest również w… rolniczych chemikaliach i jest niemal niebiodegradowalna. W tamponach znaleziono również wiele innych toksycznych substancji, m.in. keton metylowy-etylowy, octan etylu czy heksan – wymienia HelloZdrowie.

Nie trzeba też szukać żadnych badań, ponieważ gołym okiem widać, że produkty menstruacyjne zawierają plastik. Są w ten plastik opakowane, ale też zawierają go w środku, co ma przyczyniać się do fantastycznej chłonności i jest powodem, przez który tampony i podpaski rozkładają się tak długo. I nie jest to zdrowe dla organizmu.

Ekologiczny okres? Jaki produkt wybrać i jak go czyścić?

Na szczęście dostępne są produkty zero-waste, które chronią środowisko i często pozwalają również oszczędzić pieniądze. Oto niektóre z tych przyjaznych środowisku i kobiecemu ciału produktów.

Menstruacyjna bielizna – specjalne majtki wchłaniają nawet obfite krwawienia, zapobiegają wyciekom, ale utrzymują też wilgoć „z dala” od skóry. Kobiety często używają tej bielizny jako dodatkowej warstwy ochronnej wraz z innymi ekologicznym produktami, co daje im większe poczucie komfortu.

Jak czyścić takie majtki? W miarę możliwości natychmiast po użyciu należy wypłukać bieliznę w zimnej wodzie. Następnie wyprać w pralce lub ręcznie używając zimnej wody i naturalnego mydła. Nie używamy wybielacza ani płynu do płukania tkanin.

Wielorazowe podpaski i wkładki higieniczne – większość jednorazowych podpasek ma plastikowe podłoże, jest wybielana i dodaje się do nich zapach. Na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw – podpasek wielorazowych, które mogą służyć przez lata i są wygodne w użyciu. Działają podobnie jak majtki, dobrze wchłaniają i zatrzymują wilgoć. Czyścimy je tak samo, jak bieliznę menstruacyjną.

Kubeczki menstruacyjne – zyskują coraz większą popularność. Ten produkt wielokrotnego użytku to elastyczny kubek w kształcie lejka wykonany z silikonu lub gumy. Stanowią alternatywę dla tamponów i są szczególnie popularne wśród kobiet z obfitym krwawieniem. Niektóre osoby uważają, że kubeczki menstruacyjne są na początku nieco trudne w użyciu, ale praktyka czyni mistrza. Są bardzo trwałe.

Czyszczenie kubeczków. Po każdym użyciu należy bardzo dokładnie wypłukać kubeczek i umyć delikatnym mydłem. Po każdym cyklu gotujemy go w wodzie przez kilka minut.

Dyski menstruacyjne – są jeszcze nowością na polskim rynku, ale powoli zaczynają się pojawiać. Chociaż wydaje się działać podobnie jak kubeczki, umieszcza się je w inny sposób, tutaj działa „grawitacja zamiast ssania”. Czyści się je natomiast dokładnie tak samo, jak kubeczki menstruacyjne.

Gąbki menstruacyjne – są to gąbki, które pochodzą z Morza Śródziemnego, są bardzo chłonne i rozszerzają się podczas zatrzymywania wilgoci. Kiedy są używane jako produkt menstruacyjny, działają podobnie do tamponu bez sznurka. Są popularnym zamiennikiem jednorazowych tamponów, są wygodne, bo dopasowują się do ciała.

Czyszczenie gąbki. Ważne jest, aby czyścić gąbki co najmniej co 8 godzin. Płuczemy je w wodzie, można ewentualnie użyć delikatnego mydła. Następnie warto taką gąbkę moczyć do 10 minut w ciepłej wodzie wymieszanej z jednym z tych składników:

  • 1 łyżka octu,
  • 2 do 3 kropli olejku z drzewa herbacianego,
  • 1 łyżeczka wody utlenionej,
  • 1 łyżka sody oczyszczonej.

Następnie trzeba dobrze wypłukać i wyżąć gąbkę. Nie gotujemy ich, ponieważ skurczą się i stwardnieją, przez co nie będą się już nadawać do użytku.

Źródło: Earth911, HelloZdrowie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia