Spis treści
Czym jest ginekomastia?
Ginekomastia to nadmierny przerost tkanki gruczołowej jednej lub obu piersi u osób płci męskiej. Może występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci, w tym również noworodków. Gruczoły mlekowe występują bowiem nie tylko u kobiet, jednak tylko u nich są rozwinięte. Taki stan u mężczyzny nie jest więc prawidłowy.
Są jednak okresy w życiu, gdy ginekomastia jest zjawiskiem naturalnym i wynika ze zmian zachodzących w organizmie. Dotyczy to okresu noworodkowego, gdy wciąż działają matczyne hormony płciowe, dojrzewania (13.-14. rok życia) oraz andropauzy (męskiej menopauzy). Po 50 r.ż. stopniowo ustaje bowiem aktywność hormonalna jąder, ale hormony są wciąż wytwarzane przez korę nadnerczy. Ginekomastia jest też efektem utraty jąder, m.in. wyniku urazu lub operacji.
Przypadłość nazywana też piersią kobiecą często jest traktowana jako defekt estetyczny. Choć zwykle nie stanowi poważnego problemu medycznego, jest objawem zaburzeń, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Może też wywoływać uciążliwe objawy.
Jakie są objawy ginekomastii?
Objawy ginekomastii to obrzmienie tkanki piersi i jej tkliwość (nadmierna wrażliwość), która może występować w jednej lub obu piersiach. Jej rozwój może rozpocząć się od powstania zgrubienia lub nagromadzenia tkanki tłuszczowej wokół sutków. W większości przypadków zmiany są niesymetryczne.