Depilacja woskiem w domu i gabinecie. Jaki wybrać wosk do depilacji i czym zmyć ze skóry jego pozostałości? Czy zabieg boli?

Agata Orzełowska
Depilacja woskiem umożliwia szybko i dość skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia z nóg, pach i okolic bikini.
Depilacja woskiem umożliwia szybko i dość skutecznie pozbyć się zbędnego owłosienia z nóg, pach i okolic bikini. Iurii/123RF
Depilacja woskiem to jedna z metod usuwania zbędnego owłosienia z wybranych miejsc ciała. Zabieg ten jest wygodny i daje znacznie trwalsze efekty niż popularne golenie maszynką, należy jednak do metod dość bolesnych i niektórym osobom może nie służyć. Choć wymaga właściwego przygotowania i przeprowadzenia, z powodzeniem może być wykonywany w domu. Wyjaśniamy, na czym polega depilacja za pomocą wosku, jak się do niej przygotować i jakie daje efekty.

Na czym polega zabieg depilacji woskiem i ile kosztuje?

Depilacja woskiem jest jedną z popularnych mechanicznych metod usuwania zbędnego owłosienia z wybranych miejsc ciała. Metoda jest stosunkowo szybka i efektywna, a przy tym nie należy też do zbytnio kosztownych. Podobnie jak inne sposoby polegające na wyrywaniu włosków, również i ten jest dość bolesny, choć natężenie przykrych odczuć jest zależne od partii skóry i indywidualnej wrażliwości na ból.

Podczas zabiegu depilacji na skórę np. nóg, pach czy okolic bikini (również przy tzw. depilacji brazylijskiej) nakładany jest naturalny wosk kosmetyczny. Gdy zastygnie, odrywa się go jak plaster, usuwając przyklejone do niego włoski wraz z cebulkami.

Wosk musi być uprzednio podgrzany w taki sposób, by stał się półpłynny. Nie może być przy tym zbyt ciepły – trzeba uważać, by nie poparzyć skóry. Nakłada się go na skórę zazwyczaj zgodnie z kierunkiem wzrostu włosków, a na wierzch często nakleja się paski materiału lub podobnego tworzywa. Po zastygnięciu wosk odrywa się szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosków. Do depilacji używa się też wosku na rolce.

Depilacja woskiem pozwala cieszyć się gładką skórą przez okres od 2 do 5 tygodni. Trwałość tej metody epilacji zależy od tempa, z jakim w przypadku danej osoby odrasta owłosienie.

Zabieg powtórzony kilka razy sprawia, że włoski w danym miejscu odrastają słabsze, bardziej miękkie i mniej widoczne, jednak metoda ta nie usuwa ich na stałe. Jednak kolejne zabiegi są mniej bolesne i przeprowadza się je coraz rzadziej, ponieważ włoski rosną wolniej. Depilacja woskiem usuwa też przy okazji martwy naskórek, dając tym samym efekt peelingu.

Depilację woskiem często stosuje się w celu usunięcia zbędnego owłosienia z nóg, przedramion, okolic bikini i pach, a także w okolicach zbyt bujnych brwi. Wiele kobiet pozbywa się tą metodą włosków znad górnej wargi (niewielki wąsik), natomiast mężczyźni najczęściej depilują w ten sposób klatkę piersiową.

Cena zabiegu depilacji woskiem w gabinecie to 50-100 złotych za określoną partię ciała, w zależności od jej powierzchni i rodzaju. Przeprowadzeni jej w domu kosztuje natomiast tyle, co gotowy zestaw, którego ceny zaczynają się już od 25 złotych.

Przeczytaj również na temat:

Depilacja woskiem w domu

Depilacja woskiem to zabieg, który początkowo był wykonywany tylko w gabinetach kosmetycznych, jednak obecnie coraz łatwiej można wykonać go w domu, również za pomocą profesjonalnych produktów. Choć domowa depilacja jest znacznie tańsza, na początku najbezpieczniej jest jednak oddać się w ręce doświadczonej kosmetyczki.

Wosk do depilacji musi mieć nie tylko odpowiednią temperaturę, ale też wymaga właściwego nałożenia i prawidłowego oderwania po zastygnięciu. Zbytnia gwałtowność przy tej ostatniej czynności może spowodować uszkodzenie skóry, a co najmniej powstawanie podrażnień i wybroczyn, zaś zbyt gorący wosk może spowodować poparzenia.

Depilację woskiem w domu najłatwiej przeprowadzić za pomocą gotowych pasków z woskiem, które wystarczy nałożyć na skórę. Dokładniejsze efekty da jednak wosk w opakowaniach umożliwiających wygodną aplikację na skórę, podgrzany np. w dołączonym do zestawu pojemniku na gorącą wodę. Następnie nakłada się na niego paski z fizeliny i przed oderwaniem czeka się do jego zastygnięcia.

Dostępne zestawy domowe, których ceny zaczynają się powyżej 100 złotych, mają w składzie elektryczny podgrzewacz do wosku, wyposażony w termostat, dzięki któremu wosk łatwo zyskuje optymalną temperaturę. Mając odpowiednie urządzenie podgrzewające można też kupować profesjonalne rodzaje wosków oddzielnie, np. w postaci granulek lub peletek. Nakłada się je na skórę za pomocą szpatułki i niekoniecznie używa się później pasków, co jest zależne od rodzaju produktu.

Wosk do depilacji – twardy, miękki czy na rolce?

Zabieg depilacji przeprowadza się za pomocą różnych rodzajów wosków – może to być wosk miękki, twardy oraz w rolce.

  • Miękki wosk do depilacji wymaga podgrzania, po czym jest rozprowadzany na skórze za pomocą drewnianej szpatułki lub metalowego nożyka w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Następnie na wosk nakłada się paski materiału, które umożliwiają jego zerwanie po zastygnięciu. Wosk miękki stosuje się najczęściej do depilacji nóg. Dobrej jakości wosk miękki powinien mieć w składzie wyłącznie naturalne substancje – głównie wosk pszczeli i żywice.
  • Twardy wosk do depilacji nadają się do usuwania owłosienia z niewielkich obszarów ciała, na przykład pach, okolic bikini i górnej wargi. Usuwanie włosków z jego użyciem jest mniej bolesne niż w przypadku wosku miękkiego. Produkt taki również wymaga użycia podgrzewacza, ale po uzyskaniu odpowiedniej temperatury jest bardziej gęsty, przez co jego nałożenie jest trudniejsze. Do jego oderwania nie są jednak potrzebne paski materiału. Można nakładać go zarówno zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, jak i pod włos. Dodatkową zaletą jest fakt, że wosk twardy okleja włoski, ale nie przykleja się do skóry, co zapobiega jej przypadkowemu uszkodzeniu. Łatwiej też zapobiegać oparzeniom skóry, ponieważ wymaga zastosowania niższej temperatury.
  • Wosk do depilacji w rolce również trzeba podgrzać przed aplikacją. Robi się to w specjalnym podgrzewaczu. Ten rodzaj wosku działa podobnie, jak wosk miękki, ale jego stosowanie jest wygodniejsze.

Kiedy można przeprowadzić zabieg i czym zmyć wosk po depilacji?

Depilacja woskiem jest skuteczna tylko na owłosieniu, które jest odpowiednio długie, co umożliwia odpowiednio mocne przyklejenie się preparatu. Uważa się, że najlepiej wykonywać zabieg wtedy, gdy włoski mają minimum 0,5 cm długości. Oznacza to konieczność wykonywania odpowiednich przerw między kolejnymi zabiegami.

Ważną kwestią jest też zmywanie pozostałości wosku po depilacji. Zamiast nieskutecznej w tym przypadku wody z mydłem należy stosować odpowiednie nasączane chusteczki, dołączane do zestawów z woskiem, ew. olejku do demakijażu, oliwki do ciała lub nawet zwykłego oleju spożywczego. W przypadku wykonywania zabiegu w gabinecie warto dopilnować, by kosmetyczka dokładnie usunęła ze skóry wszystkie resztki preparatu.

Problem zmywania preparatu ze skóry nie występuje w przypadku zastąpienia wosku tak samo działającą pastą cukrową, która staje się równie popularna. Jej zaletą jest też fakt, że rzadziej niż naturalny wosk podrażnia wrażliwą na niego skórę.

Efekty uboczne depilacji woskiem i przeciwwskazania do zabiegu

Depilacja woskiem stwarza ryzyko mechanicznego i chemicznego podrażnienia skóry – po zabiegu mogą pojawić się zaczerwienienie i pieczenie, a także wybroczyny czy nawet uszkodzenia (w przypadku niewłaściwej techniki depilacji), a ponadto odczyn alergiczny wywołany przez wosk w przypadku uczulenia na produkty pszczele lub nadwrażliwości na dodatki zapachowe i barwniki. Przy skłonności do takich reakcji warto wybierać produkty o maksymalnie naturalnym składzie, wybrać pastę cukrową lub inne metody depilacji.

Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są infekcje i stany zapalne skóry w miejscu, gdzie miałaby być przeprowadzana depilacja. Zabiegu nie powinno się prowadzić w przypadku zapalenia mieszków włosowych, jak również uczulenia na wosk pszczeli, bezpośrednio po opalaniu oraz na podrażnioną skórę.

Depilacja woskiem jest przeciwwskazana w przypadku osób ze skórą naczynkową w miejscu, w którym ma być zrobiony zabieg. Depilacji woskiem nóg nie przeprowadza się także w sytuacji występowania żylaków i zapalenia żył.

Przeczytaj również

ZOBACZ: Skąd wzięła się moda na kobiecą depilację? Ekspert: dr n. med. Andrzej Depko, seksuolog

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

K
Katarzyna Jancewicz

W pierwszej kolejności warto upewnić się, że przebarwienia nie mają charakteru

chorobowego! Bardzo często w przypadku schorzeń związanych z niewydolnością wątroby, plamy pojawiają się na rękach i policzkach - wyglądają jak zwykłe przebarwienia. W innych przypadkach rekomenduję zabieg fotoodmładzania IPL. W estetica w Krakowie wykonuje się od 3 do 5 zabiegów i jest po problemie, skóra ma jednolity kolor. Moja mama poszła na depilację, a oprócz tego panie kosmetolożki doradziły ten zabieg. Faktycznie w końcu te plamy zniknęły.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia