Jak działa krem do depilacji bikini, miejsc intymnych, twarzy i nóg?
Krem do depilacji to preparat, który zawiera związki chemiczne zmiękczające strukturę włosa, choć nie niszczące cebulek. Stosowanie chemicznej depilacji jest skuteczną metodą na gładką skórę, dużo tańszą od trwałej epilacji laserem i w przeciwieństwie do niej całkiem bezbolesną.
Depilacja kremem działa podobnie do golenia i jej efekty są równie krótkotrwałe, choć zaletą jest brak konieczności używania ostrej maszynki. Włos usuwany jest za pomocą szpatułki tuż przy skórze, dlatego kremy do depilacji nie dają stałego efektu i z czasem włosy odrastają.
Kremy do depilacji można stosować na dowolne obszary ciała, w tym duże powierzchnie, takie jak nogi i ręce, a także klatka piersiowa czy plecy u mężczyzn. W sklepach dostępne są kosmetyki o zastosowaniu bardziej uniwersalnym oraz przeznaczone do konkretnych partii ciała, zwłaszcza twarzy czy bikini. Osobne preparaty przewidziano też dla panów.
Depilacja kremem jest stosowana zwłaszcza w przypadku delikatnych i trudno dostępnych miejsc, takich jak np. brwi, kobiecy wąsik, pachy, bikini czy okolice intymne.
Warto przeczytać:
Co zawiera krem do depilacji? Czym różnią się kosmetyki dla kobiet i mężczyzn?
Kremy do depilacji zawierają w swoim składzie kwasy i ich pochodne, które rozpuszczają keratynę, czyli białko budujące włos. Ponieważ działają podobnie na białka naskórka, nakłada się je na ściśle ograniczony czas, po czym usuwa ze skóry. W przeciwnym razie nawet u osób bez nadwrażliwości czy alergii może dojść do jej podrażnienia, a nawet uszkodzenia.
Poziom kwasów w kremach do depilacji jest zmienny, a wśród dodatków wspomagających ich działanie często odnajdziemy także mocznik, związek znany z właściwości zmiękczających, odkażających i ściągających.
Kosmetyki depilujące, zwłaszcza przeznaczone do delikatnych miejsc ciała wymagają dodatku związków o działaniu łagodzącym, takich jak allantoina, pantenol, wyciąg z aloesu czy rumianku. Do depilacji miejsc przesuszonych i mało elastycznych przeznaczone są kremy z zawartością gliceryny oraz parafiny, które zapewnią odpowiednie nawilżenie i usprawnia mechaniczne aspekty zabiegu.
W przypadku skóry silnie unaczynionej wartościowym sprzymierzeńcem są wyciągi roślinne, m.in. z kasztanowca zwyczajnego, oczaru wirginijskiego, arniki górskiej czy skrzypu polnego.
Kompozycje zapachowe stosowane w kremach dla kobiet zwykle mają przyjemne kwiatowe wonie, takie jak konwalia, frezja czy rumianek. Niestety, właśnie ten składnik może nasilać alergizujące działanie kosmetyku.
Kremy do depilacji dla mężczyzn charakteryzują się świeżymi, cytrusowo-korzennymi zapachami, które znakomicie łączą się z innymi kosmetykami dla panów. Ich skład zwykle nieco różni się od tego w damskich kremach do depilacji, ponieważ owłosienie panów z zasady jest grubsze i mocniejsze, dlatego konieczne jest zastosowanie znacznie wyższego stężenia związków osłabiających strukturę włosa.
Krem do depilacji – jak używać kosmetyku do depilacji okolic intymnych? Poradnik dla kobiet i mężczyzn
Okolice intymne, u kobiet znane też jako bikini (od nazwy dwuczęściowego kostiumu kąpielowego) to wrażliwe partie ciała, które depiluje się z użyciem wyjątkowo delikatnych kremów. Skóra otaczająca narządy płciowe przechodzi w błonę śluzową, jest też bardzo delikatna, silnie unaczyniona i unerwiona, co w przypadku depilacji stwarza konieczność zachowania szczególnej ostrożności.
Jak stosować krem do depilacji intymnej?
- Podobnie jak w przypadku depilacji nóg czy twarzy, zaczynamy od umycia i delikatnego osuszenia skóry ręcznikiem.
- Następnie równomiernie nakładamy krem przeznaczony do depilacji okolic intymnych, aplikując go jedynie na skórę, a nigdy na śluzówkę (w przypadku pań nanosimy krem tylko na wargi sromowe większe, zaś w przypadku panów zdecydowanie omijamy żołądź oraz okolice odbytu).
- Krem do depilacji bikini poradzi sobie z włosami w mniej więcej 5 minut. Po tym czasie warto sprawdzić, czy owłosienie schodzi, zbierając krem szpatułką w kierunku pod włos.
- Jeżeli włoski wciąż zostają na skóze, warto przedłużyć aplikację o kolejne 1-2 minuty, jednak nie dłużej niż 5-10 min.
- Następnie zbieramy cały krem wraz z owłosieniem ruchem „pod włos” i myjemy ciało wodą.
Przeczytaj również:
Przeciwwskazania do depilacji kremem i możliwe skutki uboczne
Krem do depilacji nie powinien być stosowany na uszkodzoną skórę, a także taką, która jest w jakikolwiek sposób zmieniona chorobowo, podrażniona czy opalona.
Nie jest to polecany rodzaj kosmetyku w przypadku skóry skłonnej do podrażnień i alergii. Osoby wrażliwe powinny zachować szczególną ostrożność i przed zastosowaniem preparatu na większą powierzchnię ciała czy jej wrażliwe miejsce wykonać próbę uczuleniową na niewielkim fragmencie skóry, np. przedramienia. Warto też wiedzieć, że hipoalergiczny kremy do depilacji można przygotować samodzielnie.
Zabieg usuwania owłosienia metodami chemicznymi wiąże się z podrażnieniem nawet u osób bez problemów skórnych. Dlatego w miarę możliwości warto unikać kompozycji zapachowych, które należą do grupy najbardziej problematycznych związków.
Jak zrobić domowy krem do depilacji?
Osoby z alergiami mogą mieć trudność w znalezieniu odpowiedniego kremu do depilacji w sklepowej ofercie. Hitem w walce z niechcianym owłosieniem ogłoszono sodę oczyszczoną, z której można łatwo przygotować domowy specyfik. Jego bazą powinien być tłuszcz, który nasza skóra lubi lub co najmniej toleruje. Sprawdzi się zwłaszcza taki, który ma w miarę stałą konsystencję w temperaturze pokojowej, np. nierafinowany olej kokosowy, jojoba, masło shea (karite) czy kakaowe, ew. oliwa z oliwek extra virgin, która zastyga w lodówce.
By przygotować krem do depilacji, na 3/4 szklanki rozpuszczonego tłuszczu lub ich kompozycji należy dodać 1 łyżkę sody i składniki dokładnie połączyć. Po zestaleniu się powstałej mieszanki miksujemy całość na gładką masę przy użyciu domowego blendera.
Własnoręcznie sporządzony kosmetyk do depilacji można stosować podobnie, jak sklepowy. Warto jednak trzymać go w lodówce i zużyć w ciągu ok. 3 miesięcy.
Przeczytaj na temat:
ZOBACZ: Kolagen, selen i cynk, czyli trio dla pięknej skóry. Ekspert: dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny