Spis treści
Czy warto układać puzzle? Oto 3 dobre powody
Długie zimowe wieczory sprawiają, że więcej czasu spędzamy w domach. Zamiast marnować te popołudniowe godziny przed telewizorem, warto poświęć je na układanie puzzli. Przyniesie to szereg korzyści zdrowotnych.
- Puzzle a mózg: układanie puzzli wzmacnia połączenia między szarymi komórkami, poprawia szybkość myślenia i jest skutecznym sposobem na poprawę pamięci krótkotrwałej. Jednocześnie, wyszukiwanie brakujących elementów sprzyja rozwojowi myślenia wizualnego i przestrzennego. Jednocześnie pomaga trenować umiejętność krytycznego i analitycznego myślenia.
- Puzzle a samopoczucia: układanie puzzli zwiększa produkcję dopaminy, hormonu, który reguluje nastrój, pamięć i koncentrację. Do jej wyrzutu dochodzi zawsze, kiedy uda nam się osiągnąć sukces. Każdy kolejny element układanki trafiający na swoje miejsce sprawi, że poczujemy się lepiej.
- Puzzle a relaks: układanie puzzli bywa porównywane do medytacji, ze względu na to, że wymaga skupienia i odcięcia się od innych aktywności oraz natłoku myśli, co sprzyja odprężeniu. Po wieczornej sesji z puzzlami, która pomaga w wyciszeniu i obniżeniu tętna, możemy liczyć na łatwiejsze zasypianie.
Nie tylko seniorzy zapominają. 9 sposobów na trening mózgu, czyli jak ćwiczyć pamięć?
Powszechnie przyjęło się, że to seniorzy tracą z wiekiem zdolność zapamiętywania. Trudniej uczą się języków obcych i wierszy. Tak nie jest. Także i ludzie przed sześćdziesiątką zapominają o ważnych rz...
Komu może pomóc układanie puzzli? To nie tylko dzieci!
Badania pokazują, że układania puzzli aktywuje nasze obydwie półkule mózgowe. Oznacza to, że jest to jedna z najlepszych aktywności, jaką możemy zafundować swojemu mózgowi. W tym samym czasie pracuje część odpowiedzialna za logiczne myślenie oraz ta, która odpowiada za kreatywność.
Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, które są narażone na choroby neurodegeneracyjne. W ich przypadku układanie puzzli pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera, demencji czy innych form utraty pamięci.
Puzzle zazwyczaj kojarzą nam się z dziećmi, ona też są grupą, która bardzo korzysta na tej formie spędzania czasu. Najmłodsi bawiący się układankami nie tylko ćwiczą umysł – m.in. trenując umiejętności analityczne i pamięć, ale także małą motorykę oraz… cierpliwość. Dla wielu dzieci puzzle to także trening koncentracji oraz sposób na wyciszenie.
Kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Puzzli?
Międzynarodowy Dzień Puzzli, znany także jako Światowy Dzień Składanki i Łamigłówki oraz Puzzli zaczęto obchodzić w latach 90. Datę ustalono na 29 stycznia. Nie jest znana dokładna geneza tego „święta”, ale wiadomo, że ma służyć zwróceniu uwagi na dobroczynny wpływ wszelkiego rodzaju łamigłówek na kondycję naszego mózgu.
Tego dnia warto zarezerwować się sobie czas na układanie puzzli z rodziną czy przyjaciółmi lub wyciszenie się przy nich w pojedynkę. Można też sięgnąć po krzyżówkę, sudoku lub origami. Każda z tych aktywności zmusi nasze szare komórki do wytężonej pracy i da korzyści zarówno teraz, jak i w przyszłości.
Źródła:
- Regular crosswords and number puzzles linked to sharper brain in later life Science Daily
- The benefit of puzzles for the brain Progess LifeLine