Te krople do oczu mogą spowodować ślepotę. Pięć osób straciło wzrok, a jedna zmarła po użyciu „sztucznych łez”. Mogą być skażone bakteriami

Monika Góralska
Monika Góralska
Po użyciu kropli do oczu wiele osób doznało uszczerbku na zdrowiu, w tym straciło wzrok, a nawet życie.
Po użyciu kropli do oczu wiele osób doznało uszczerbku na zdrowiu, w tym straciło wzrok, a nawet życie. goodluz/123rf.com
Nawilżające krople do oczu tzw. sztuczne łzy mogą być skażone bakteriami, a ich użycie skutkować trwałą ślepotą. Po użyciu kropli wyprodukowanych przez firmę Global Pharma Healthcare pięć osób straciło wzrok, a jedna zmarła. Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) ostrzega, aby ich nie kupować i nie stosować.

Spis treści

Wycofane krople do oczu mogą być skażone bakteriami

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (U.S. Food and Drug Administration - FDA) ostrzega przed użyciem kropli i maści do oczu tzw. sztucznych łez wyprodukowanych przez Global Pharma Healthcare Private Limited:

  • EzriCare Artificial Tears,
  • Delsam Pharma's Artificial Tears,
  • Delsam Pharma’s Artificial Eye Ointment.

FDA wskazuje na potencjalne skażenie bakteryjne wyżej wymienionych produktów. Wykryto również, że niektóre opakowania produktów przeciekają lub mogły zostać naruszone w inny sposób. Firma z siedzibą w Tamilnadu w Indiach dobrowolnie wycofała z rynku wskazane krople do oczu. Produkty EzriCare i Delsam Pharma nie były dostępne w polskich aptekach, można je było kupić na terenie Stanów Zjednoczonych oraz w sprzedaży wysyłkowej przez internet.

Po użyciu kropli do oczu pięć osób straciło wzrok

Wcześniej, 1 lutego br., Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) powiadomiło FDA o pojawieniu się lekoopornego szczepu bakterii Pseudomonas aeruginosa. Według dochodzenia przeprowadzonego przez CDC zakażenie tymi bakteriami prawdopodobnie jest związane ze stosowaniem sztucznych łez produkowanych przez Global Pharma Healthcare. Bakteria Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej) powszechnie występuje w wodzie i glebie. Zakażenie nią powoduje infekcje krwi lub płuc, które są oporne na leczenie antybiotykami.

Do tej pory po użyciu nawilżających kropli do oczu EzriCare lub Delsam Pharma zgłoszono 58 zdarzeń niepożądanych, w tym infekcje oka, trwałą utratę wzroku i śmierć z powodu zakażenia krwi. Najwięcej zgłoszeń dotyczyło kropli do oczu EzriCare Artificial Tears. Pięciu pacjentów miało trwałą utratę wzroku, a jeden zmarł.

FDA zarzuciła indyjskiej firmie Global Pharma Healthcare liczne naruszenia, w tym „brak odpowiednich testów mikrobiologicznych” i „brak odpowiednich kontroli dotyczących opakowań z zabezpieczeniem”. FDA wraz z Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) oraz stanowymi i lokalnymi departamentami zdrowia podjęły współpracę w celu zbadania epidemii lekoopornych bakterii Pseudomonas aeruginosa.

Czym są „sztuczne łzy” i po co się je stosuje?

Tzw. sztuczne łzy, jak sugeruje ich nazwa, to krople do oczu, które mają za zadanie odtworzyć naturalny film łzowy. Zawierają one głównie wodę i składniki nawilżające, które mają zatrzymać wodę na powierzchni oka takie jak kwas hialuronowy, kwas poliakrylowy czy metyloceluloza.

Stosuje się je szczególnie przy objawach zespołu suchego oka w celu nawilżenia oczu. Polecane są również osobom pracującym przed komputerem, przebywającym w klimatyzowanych pomieszczeniach czy przy sztucznym oświetleniu, ponieważ w takich warunkach szybciej dochodzi do przesuszenia i podrażnienia oczu oraz zapalenia spojówek.

Nawilżające krople do oczu mają za zadanie zniwelować pieczenie, świąd, suchość oczu i uczucie piasku pod powiekami. Krople do oczu dostępne są w sterylnych opakowaniach, a po otwarciu należy je zużyć we wskazanym przez producenta czasie lub wyrzucić, aby nie dopuścić do rozwoju i zakażenia szkodliwymi drobnoustrojami.

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia