Jak dbać o wzrok? Rób te 6 rzeczy regularnie dla zdrowia twoich oczu. Wyostrzą wzrok, zahamują krótkowzroczność i zmniejszą ryzyko jaskry

Monika Góralska
Spędzasz dużo czasu przed komputerem lub z telefonem w ręku? Czujesz suchość oczu i piasek pod powiekami? Twoje oczy dają ci znać, żebyś o nie zadbał! Wypróbuj 6 sposobów na poprawę ostrości wzroku. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Spędzasz dużo czasu przed komputerem lub z telefonem w ręku? Czujesz suchość oczu i piasek pod powiekami? Twoje oczy dają ci znać, żebyś o nie zadbał! Wypróbuj 6 sposobów na poprawę ostrości wzroku. Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. goodluz/123rf.com
Nie tylko wiek wpływa na pogorszenie ostrości wzroku. Istnieje wiele nawyków, które mogą osłabić lub poprawić jakość widzenia. Praca przed komputerem, klimatyzacja czy siedzący tryb życia szkodzą naszym oczom. Dlatego zadbaj o te rzeczy na co dzień, aby móc cieszyć się zdrowiem oczu przez długie lata. Zobacz, jak regularnie dbać o wzrok i zmniejszyć ryzyko rozwoju krótkowzroczności, jaskry czy zaćmy.

Spis treści

Jak dbać o wzrok? Rób te 6 rzeczy regularnie dla zdrowia twoich oczu

Oczy to bardzo ważny organ oraz jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Niestety w obecnych czasach są one bardzo zaniedbywane. Widzenie jest dla nas naturalne jak oddychanie, dlatego wydaje nam się, że oczy będą nam służyć przez długie lata i wcale nie musimy się o nie troszczyć. Tymczasem ten delikatny narząd bardzo łatwo jest uszkodzić.

Sprawdź, jak dbać o wzrok, aby nie dopuścić do rozwoju chorób oczu!

Jakie są najczęstsze choroby oczu?

Zaniedbania i złe nawyki związane z narządem wzroku po dłuższym czasie mogą prowadzić przede wszystkim do rozwoju wad wzroku takich jak krótkowzroczność (prawidłowe widzenie przedmiotów z bliska, a rozmyte oddalonych) i dalekowzroczność (nadwzroczność, czyli rozmazane widzenie przedmiotów znajdujących się przed naszymi oczami). Wady wzroku często są również dziedziczone, ale gdy nie mamy w najbliższej rodzinie osoby z którąś z nich to możemy być pewni, że zawdzięczamy ją nieprawidłowym nawykom.

Czytaj też: Słabszy wzrok jesienią? Nie musisz od razu wymieniać soczewek. Te 5 czynników osłabia wzrok. Jak poprawić ostrość widzenia?

Oprócz wad wzroku nasze oczy narażone są na różnego rodzaju stany zapalne takie jak zapalenie spojówek wywoływane przez bakterie, wirusy czy grzyby, ale też alergie, nieprawidłową higienę (przede wszystkim nie mycie rąk) czy czynniki chemiczne lub fizyczne takie jak zanieczyszczenie środowiska, ostre światło czy ciało obce.

Czytaj także: Dlaczego warto jeść szczypiorek? Pozytywnie działa na mózg, wzrok i kości. Te korzyści cię zaskoczą. Sięgaj po niego nie tylko na wiosnę

Natomiast do poważnych chorób oczu, które rozwijają się często nie dając wyraźnych objawów, a w konsekwencji mogą prowadzić nawet do utraty wzroku jest zaćma i jaskra. Zaćma to choroba soczewki oka, która prowadzi do jej zmętnienia i wystąpienia objawów takich jak pogorszenie widzenia, pojawienia się plam w polu widzenia i zniekształceń obrazu, nadwrażliwości na światło, ból i łzawienie oczu.

Czytaj też: Ból i pieczenie oczu lub słabszy wzrok? To mogą być blizny na oczach

Jaskra natomiast jest chorobą nerwu wzrokowego. Zostaje on uszkodzony pod wpływem niewłaściwego ukrwienia lub nadciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Tak jak zaćma jaskra początkowo może rozwijać się bezobjawowo, a następnie pojawiają się symptomy w postaci zaburzeń widzenia, zwężenia pola widzenia, migren, bólów głowy i oczu, nudności, widzenie tęczowych pól wokół jasnego źródła światła, widzenia lunetowatego.

W oczach widać również wiele chorób dotyczących nie tylko tego narządu, ale też ogólnoustrojowych. Można więc na podstawie badania wzroku rozpoznać cukrzycę typu 2, miażdżycę czy nadciśnienie.

Objawy zaburzeń wzroku – kiedy wybrać się do okulisty?

Niektóre choroby oczu mogą rozwijać się bezobjawowo przez wiele lat, dlatego warto wykonywać profilaktyczne badania wzroku i odwiedzać okulistę raz w roku. Jeśli jednak zauważymy u siebie niepokojące symptomy najlepiej od razu zapisać się na wizytę u specjalisty.

Udaj się do okulisty jeśli zaobserwujesz u siebie następujące objawy:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • zmniejszenie pola widzenia,
  • pojawienie się mroczków przed oczami,
  • trudności w czytaniu z bliska, np. książki,
  • ból oczu, powiek, a także ból głowy i migreny,
  • nadmierne łzawienie, przekrwienie, świąd oka,
  • nadwrażliwość na światło,
  • suchość oczu, uczucie piasku pod powiekami,
  • zmiana koloru źrenicy na mlecznobiałą, mglistą.

Sprawdź, jak dbać o wzrok, aby nie dopuścić do rozwoju chorób oczu!

Jakie choroby można wyczytać z oczu oraz na co w ich wyglądzie warto zwrócić szczególną uwagę? Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Choroby możesz wyczytać z oczu – na co zwrócić uwagę? Oto sc...

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia