Szkła kontaktowe – 10 faktów na temat soczewek kontaktowych, o których nikt ci nie powie

Anna Rokicka-Żuk
„Kontakty” to większy komfort widzenia niż okulary. Nadają się też dla szerszego grona osób niż się powszechnie uważa. Jeśli je nosisz lub masz takie plany (bądź używa ich ktoś ci bliski), sprawdź, czy wiesz wszystko na temat używania „kontaktów”! O niektórych kwestiach nie usłyszysz od specjalisty! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
„Kontakty” to większy komfort widzenia niż okulary. Nadają się też dla szerszego grona osób niż się powszechnie uważa. Jeśli je nosisz lub masz takie plany (bądź używa ich ktoś ci bliski), sprawdź, czy wiesz wszystko na temat używania „kontaktów”! O niektórych kwestiach nie usłyszysz od specjalisty! Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Gedesby1989/pixabay.com
Szkła kontaktowe to większy komfort widzenia niż okulary i rozwiązanie polecane zwłaszcza osobom z poważniejszymi wadami wzroku, zwłaszcza w zakresie krótkowzroczności i astygmatyzmu. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe, masz takie plany bądź używa ich ktoś bliski, sprawdź, czy na pewno wiesz o nich wszystko. Pewnych szczegółów nie usłyszysz nawet od specjalisty! Poznaj fakty na temat kluczowych kwestii związanych z noszeniem „kontaktów”!

Szkła kontaktowe to nieinwazyjne rozwiązanie, które w znacznym stopniu poprawia komfort widzenia. Jest to odczuwalne zwłaszcza przy większych i bardziej skomplikowanych wadach wzroku, zwłaszcza związanych z krótkowzrocznością i astygmatyzmem.

Zobacz też: Powikłania od soczewek kontaktowych. Grożą ci, gdy nosisz je w zły sposób

Patrzenia przez soczewkę kontaktową zapewnia przede wszystkim większe pole widzenia, co ma istotne znaczenie nie tylko dla jakości życia, ale też bezpieczeństwa poruszania się czy uprawiania sportu.

Ponieważ jednak soczewki kontaktowe mają zgodnie z nazwą bezpośrednią styczność z okiem, muszą być utrzymywane w czystości i odpowiednio często zastępowane nowymi. Niestosowanie się do zaleceń grozi poważnymi zakażeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, które w nieodwracalny sposób prowadzą do upośledzenia widzenia.

Jak ostrzega amerykańska agencja rządowa CDC – Centra Kontroli i Prewencji Chorób, aż 1 na 5 przypadków infekcji oczu związanych z noszeniem soczewek kontaktowych może skutkować poważnymi uszkodzeniami narządu wzroku.

Prawidłowe i bezpieczne użytkowanie szkieł kontaktowych wymaga ścisłego zachowywania zasad higieny, odpowiedniej techniki ich zakładania i zdejmowania, a także unikania pewnych zachowań, m.in. dotykania oczu nieumytymi rękami czy zbyt rzadkiej ich wymiany.

Dowiedz się więcej:

Równie ważny jest właściwy dobór parametrów soczewek kontaktowych – nie tylko mocy, ale też średnicy i promienia krzywizny, by były dobrze dopasowane do oka, nie powodując jego uszkodzeń.

Nie można też zapominać o produktach do pielęgnacji „kontaktów”, które przy dłuższym stosowaniu nie będą wywoływać nadwrażliwości.

Chociaż informacje na temat sposobu używania szkieł kontaktowych są szeroko dostępne, o pewnych istotnych faktach niełatwo dowiedzieć się nawet od samego okulisty czy optometrysty. Wiele z nich przeczy powszechnym przekonaniom na temat soczewek, dlatego warto się im przyjrzeć.

Sprawdź, które opinie na temat „kontaktów” to mity i jak jest naprawdę!

ZOBACZ: Renata Przemyk zdecydowała się na wszczepienie do oka sztucznej soczewki. „To operacja, która może uwolnić od okularów do końca życia”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia