Szkła kontaktowe to nieinwazyjne rozwiązanie, które w znacznym stopniu poprawia komfort widzenia. Jest to odczuwalne zwłaszcza przy większych i bardziej skomplikowanych wadach wzroku, zwłaszcza związanych z krótkowzrocznością i astygmatyzmem.
Patrzenia przez soczewkę kontaktową zapewnia przede wszystkim większe pole widzenia, co ma istotne znaczenie nie tylko dla jakości życia, ale też bezpieczeństwa poruszania się czy uprawiania sportu.
Ponieważ jednak soczewki kontaktowe mają zgodnie z nazwą bezpośrednią styczność z okiem, muszą być utrzymywane w czystości i odpowiednio często zastępowane nowymi. Niestosowanie się do zaleceń grozi poważnymi zakażeniami i uszkodzeniami mechanicznymi, które w nieodwracalny sposób prowadzą do upośledzenia widzenia.
Jak ostrzega amerykańska agencja rządowa CDC – Centra Kontroli i Prewencji Chorób, aż 1 na 5 przypadków infekcji oczu związanych z noszeniem soczewek kontaktowych może skutkować poważnymi uszkodzeniami narządu wzroku.
Prawidłowe i bezpieczne użytkowanie szkieł kontaktowych wymaga ścisłego zachowywania zasad higieny, odpowiedniej techniki ich zakładania i zdejmowania, a także unikania pewnych zachowań, m.in. dotykania oczu nieumytymi rękami czy zbyt rzadkiej ich wymiany.
Dowiedz się więcej:
Równie ważny jest właściwy dobór parametrów soczewek kontaktowych – nie tylko mocy, ale też średnicy i promienia krzywizny, by były dobrze dopasowane do oka, nie powodując jego uszkodzeń.
Nie można też zapominać o produktach do pielęgnacji „kontaktów”, które przy dłuższym stosowaniu nie będą wywoływać nadwrażliwości.
Chociaż informacje na temat sposobu używania szkieł kontaktowych są szeroko dostępne, o pewnych istotnych faktach niełatwo dowiedzieć się nawet od samego okulisty czy optometrysty. Wiele z nich przeczy powszechnym przekonaniom na temat soczewek, dlatego warto się im przyjrzeć.
Sprawdź, które opinie na temat „kontaktów” to mity i jak jest naprawdę!
ZOBACZ: Renata Przemyk zdecydowała się na wszczepienie do oka sztucznej soczewki. „To operacja, która może uwolnić od okularów do końca życia”
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?