Co teraz pyli? Kalendarz pylenia na marzec 2024. Wraz z wiosną może dopaść cię uczulenie. Sprawdź, jakie drzewa pylą w marcu najbardziej?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Kalendarz pylenia pomaga alergikom w ustaleniu pory największego stężenia alergenów w powietrzu i w odpowiedniej reakcji. Uczuleniowcy sprawdzają w nim, co teraz pyli, a w szczególności szukają informacji, jakie drzewa pylą w marcu najbardziej? Wczesna wiosna to czas, w którym urocze kotki i bazie powodują u niejednego alergika katar, kichanie i łzawienie oczu. Zobacz, co teraz pyli i jak zmniejszyć objawy alergii.

Spis treści

Objawy alergii deklaruje nawet 40 proc. osób – tylu respondentów potwierdziło je w badaniu „Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce”. Choć skłonność do chorób alergicznych jest w dużym stopniu przekazywana genetycznie, liczne badania pokazują, że za rozwój alergii na całym świecie w dużej mierze odpowiedzialne są zmiany cywilizacyjne.

Wyjątkowo ciepły luty dał się alergikom we znaki. Wiele drzew zaczęło wcześniej i intensywniej pylić.
Wyjątkowo ciepły luty dał się alergikom we znaki. Wiele drzew zaczęło wcześniej i intensywniej pylić. Faba-Photograhpy/GettyImages

Marzec 2024: co teraz pyli?

Wbrew pozorom na reakcję alergiczną organizmu na pyłki jesteśmy narażeni przez cały rok. Zarodniki grzybów Cladosporium są bowiem obecne w powietrzu przez 12 miesięcy, a pierwsze rośliny zaczynają pylić już w styczniu.

– W marcu królują wczesnokwitnące drzewa. Intensywne pylenie wydziela się wraz ze wzrostem temperatur. Alergicy zwracają uwagę, że największym utrapieniem może być olcha, zwana też olszą. Choć proces kwitnienia rozpoczyna się w lutym, szczególnie w połowie marca stężenie pyłków jest wysokie – informuje Katarzyna Zawada ze strefaagro.pl

Jakie drzewa pylą w marcu najbardziej?

 • leszczyna – zaczyna pylić z początkiem stycznia, szczyt osiąga w drugiej połowie lutego, utrzymuje się on do początku marca;
 • olsza – zaczyna pylić z początkiem stycznia, szczyt osiąga w drugiej połowie lutego, utrzymuje się on do końca marca;
 • cis – duże stężenie pyłków występuje pod koniec marca i w kwietniu;
 • topola – od połowy marca do kwietnia jej pyłki unoszą się powietrzu;
 • wierzba – od drugiej połowy marca do końca kwietnia zaczyna intensywnie pylić.

Jakie są najczęstsze objawy alergii na pyłki?

Jak podaje Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA), alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej:

Alergia czy infekcja? Tak je odróżnisz

Aby mieć pewność, że występujące objawy nie są symptomami infekcji wirusowej lub bakteryjnej, tylko reakcją układu immunologicznego na alergen, należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który wystawi skierowanie do alergologa.

Specjalista może zlecić przeprowadzenie testów skórnych, które są szczególnie miarodajne w przypadku wziewnych alergenów, lub badania krwi z oznaczeniem wysokości stężenia przeciwciał IgE konkretnych alergenów. Badania przeprowadza się poza okresem pylenia roślin, na które możemy być uczuleni.

Jak objawia się alergia na pyłki trawy?

Uczulenie na pyłki traw dotyka aż 60 proc. alergików w Polsce i jest najbardziej rozpowszechnioną postacią uczulenia w naszym społeczeństwie. Problem ten stał się niezwykle uciążliwy, ponieważ w naszym kraju występuje kilkaset gatunków traw, które spotyka się zarówno na terenach wiejskich, jak i w miastach. Dodatkowo pyłki docierają do nas również z innych kontynentów, np. z Afryki.

Ze względu na duże podobieństwo genetyczne tych roślin, pyłki traw są traktowane jako jedna grupa alergenów. Zaliczane są do niej także trawy uprawne, czyli zboża. Ich pylenie rozpoczyna się w Polsce pod koniec kwietnia, nasila się z końcem maja i trwa do końca września. Największe stężenie tych alergenów w powietrzu występuje w okresie od maja do lipca.

Charakterystyczne objawy alergii na pyłki traw to zwłaszcza:

 • wodnisty katar lub zatkany nos,
 • kichanie,
 • kaszel,
 • swędzenie odczuwalne w nosie, gardle, jamie ustnej i na skórze,
 • opuchnięte, zaczerwienione, swędzące oczy,
 • ból głowy,
 • zmęczenie i rozbicie.

Najlepszym, choć często nieosiągalnym sposobem leczenia alergii jest unikanie konkretnego alergenu. Aby zmniejszyć swoje reakcje na pyłki trawy, należy w miarę możliwości zrezygnować własnoręcznego koszenia trawy i suszenia prania na świeżym powietrzu.

Jeśli w okolicy była właśnie koszona trawa, lepiej unikać wietrzenia mieszkania i spacerów. Warto pamiętać o częstym odkurzaniu mieszkania, ścieraniu kurzu na mokro i zmianie pościeli. Jeśli wyjście z domu jest konieczne, w takiej sytuacji dobrze jest założyć maseczkę ochronną oraz okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu zmienić ubranie i wziąć prysznic.

Niestety, przy silniejszej reakcji alergicznej, środki zapobiegawcze mogą okazać się niewystarczające. Wtedy należy, po konsultacji z lekarzem, sięgnąć po leki przeciwalergiczne dostępne bez recepty bądź wydawane z przepisu specjalistę.

Zobacz także:

Objawy łagodnej alergii można niwelować babcinymi metodami. Przejrzyj kolejne slajdy, aby poznać domowe sposoby na uczulenie.

Domowe sposoby na alergię. Tak złagodzisz objawy uczulenia z...

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zdrowie, odporność i witalność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia