Dlaczego promieniowanie UV jest szkodliwe dla oczu?
Istnieją trzy rodzaje promieniowania: UVA, UVB i UVC. To ostatnie jest zatrzymywane przez warstwę ozonową ziemni, a więc nie jest szkodliwe, natomiast dwa pozostałe docierają do nas i mogą negatywnie wpływać na skórę ciała i wzrok.
Szkodliwość nadmiernej ekspozycji skóry na promieniowanie UV bez kremu z filtrem ochronnym ochronnego jest powszechnie znane. To zaczerwienienia i poparzenia słoneczne, zmarszczki, wiotka skóra oraz blizny powstające po jej złuszczaniu się. Najpoważniejszym następstwem, o którym coraz częściej słychać, jest rozwój czerniaka, czyli nowotworu skóry. Takich nieprzyjemnych pamiątek można nabawić się nie tylko po plażowaniu, ale nawet po spacerze lub wylegiwaniu się w słońcu na balkonie.
Przejdź do galerii, by dowiedzieć się, jaka wartość filtra ochroni oczy
Wystarczy kilka chwil przebywania na intensywnym słońcu, by nabawić się poparzenia oczu lub skóry, objawiającego się w przypadku skóry rumieniem połączonym z uczuciem pieczenia, bólu, wrażliwością na dotyk oraz obrzękiem, a w przypadku oczu – zaczerwienieniem, łzawieniem, swędzeniem i pogorszeniem ostrości widzenia. Długookresowe oddziaływanie ultrafioletu może powodować trwałe uszkodzenia, m.in. przyspieszając procesy starzenia. – przypomina dr Robert Grabowski, Dyrektor Medyczny Vision Express Polska.
Zdecydowanie rzadziej podejmowany jest wpływ promieniowania słonecznego na narząd wzroku. To duży błąd, ponieważ promieniowanie UV w nadmiarze równie niekorzystnie wpływa na delikatny narząd wzroku. Na działanie promieniowania narażona jest najbardziej cienka i delikatna skóra powiek oraz okolic oczu. Nawet jednorazowa, lecz intensywna ekspozycja może spowodować:
- nadwrażliwość na światło,
- zaczerwienienie,
- podrażnienie,
- wysuszenie,
- uczucie piasku pod oczami.
Dużo gorszy wpływ mają regularne kąpiele słoneczne bez właściwej ochrony. Mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji w postaci chorób oczu i stanów, takich jak:
- Zaćma (inaczej: katarakta) – czyli zmętnienie soczewki oka.
- Zwyrodnienie plamki żółtej – objawem jest m.in. zniekształcenie widzenia prostych linii.
- Uszkodzenie fotoreceptorów: pręcików i czopków, czyli struktur zlokalizowanych na siatkówce oka, które odpowiadają za ostrość widzenia.
Na szczęście, tym następstwom łatwo można zapobiec. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV, który zatrzymuje dostęp szkodliwych promieni na delikatne struktury oczu.
Przejdź do galerii, aby sprawdzić: Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne? Porad udzielił specjalista
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?