Łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu – to może być alergia. Jak dbać o oczy? Wypróbuj te naturalne sposoby na alergiczne zapalenie spojówek

Monika Góralska
Intensywne łzawienie i swędzenie oczu to nieprzyjemne objawy alergii. Sprawdź w galerii, jak dbać o oczy alergika oraz zlikwidować ich przekrwienie i podrażnienie.
Intensywne łzawienie i swędzenie oczu to nieprzyjemne objawy alergii. Sprawdź w galerii, jak dbać o oczy alergika oraz zlikwidować ich przekrwienie i podrażnienie. freepik.com
Twoje oczy łzawią, swędzą i pieką, a powieki są spuchnięte? Możesz mieć alergię na pyłki, sierść lub kosmetyki. Alergiczne zapalenie spojówek najczęściej występuje wiosną i latem, a jego objawy mogą być bardzo uciążliwe. Na szczęście istnieje wiele naturalnych sposobów na złagodzenie łzawienia i swędzenia oczu. Sprawdź, jak dbać o oczy alergika i wypróbuj te domowe sposoby.

Spis treści

Łzawienie, pieczenie i swędzenie oczu – to może być alergiczne zapalenie spojówek

Alergiczne zapalenie spojówek pojawia się zwykle sezonowo w okresie wiosenno-letnim i jest spowodowane podrażnieniem oczu przez alergeny. Błona śluzowa oka pełni istotną funkcję w układzie immunologicznym, ponieważ stanowi ona barierę ochronną organizmu przed czynnikami zewnętrznymi. Spojówka oka narażona jest więc na działanie alergenów, czyli substancji potencjalnie nieszkodliwych, które jednak na skutek nadwrażliwości układu odpornościowego organizm traktuje jako wrogie i próbuje je zwalczyć.

Sprawdź też: Uczulenie czy rak? To może nie być katar sienny

Do najczęstszych alergenów wywołujących objawy alergicznego zapalenia spojówek należą:

  • pyłki roślin takie jak pyłki drzew, traw czy chwastów,
  • alergeny pochodzenia zwierzęcego głównie sierść zwierząt i pleśnie,
  • niektóre kosmetyki do oczu czy stosowane w okolicy oczu.

Zobacz także: Uwaga na ten lek – jest zanieczyszczony. Jego użycie zagraża zdrowiu

Najlepszym sposobem na zwalczenie nieprzyjemnych objawów alergicznego zapalenia spojówek jest wyeliminowanie alergenu. Najłatwiej jest to zrobić w przypadku kosmetyków, których możemy po prostu nie używać. Jednak jeśli zapalenie spojówek pojawia się jako objaw alergii na pyłki, nie jesteśmy w stanie zupełnie uniknąć kontaktu z alergenem.

Jak rozpoznać alergiczne zapalenie spojówek? Sprawdź, czy masz te objawy

Zapalenie spojówek może być wirusowe, bakteryjne lub alergiczne. Jeśli jest ono wywoływane przez bakterie lub wirusy, to może wystąpić o każdej porze roku. Jednak alergiczne zapalenie spojówek powodowane przez sierść zwierząt również może występować całorocznie. Alergia od infekcji wywoływanych patogenami różni się jednak tym, że w przypadku infekcyjnego zapalenia spojówek pojawia się kleista, gęsta wydzielina z oczu, która nie występuje w przebiegu alergicznego zapalenia spojówek.

Główne objawy alergicznego zapalenia spojówek to:

  • uporczywy świąd oczu, czasem również pieczenie i kłucie oczu,
  • zaczerwienienie i podrażnienie oczu,
  • nadmierne łzawienie,
  • obrzęk powiek,
  • światłowstręt.

Objawy alergicznego zapalenia spojówek najczęściej występują sezonowo od wczesnej wiosny aż do lata, czasem również jesienią. Występują one już po kilku minutach od kontaktu z alergenem. Symptomy alergii mogą nasilać się także w zależności od pory dnia (np. rano lub w nocy) i pogody za oknem (w upalny dzień).

Czytaj także: Założyła sztuczne rzęsy i oślepła. Jej oko zmieniło kolor, wstydziła się wychodzić z domu

Równocześnie z objawami alergicznego zapalenia spojówek mogą (ale nie muszą) pojawić się również inne objawy alergii na pyłki czy sierść zwierząt takie jak kichanie, cieknący, wodnisty katar, zatkany nos czy drapanie w gardle. Choroba może także występować równocześnie z innymi chorobami alergicznymi takimi jak astma, katar sienny, alergie pokarmowe czy atopowe zapalenie skóry.

Jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami alergicznego zapalenia spojówek? Zobacz, jak dbać o oczy i wypróbuj te sposoby!

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Soczewki kontaktowe w okazyjnych cenach

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia