Co to jest badanie EEG?
Badanie EEG jest procedurą mającą na celu ocenę prawidłowości procesu komunikacji komórek mózgowych, który jest realizowany poprzez przesyłanie między nimi impulsów elektrycznych o niewielkim napięciu i natężeniu.
Elektroencefalografia wykorzystywana jest w diagnostyce wielu chorób układu nerwowego. Stanowi podstawę do zaplanowania terapii EEG biofeedback, która jest pomocna w neuroterapii i neurorehabilitacji różnych schorzeń i zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu.
Badanie EEG u dzieci i dorosłych – co wykrywa?
Badanie EEG przeprowadza się w celu rozpoznania chorób przebiegających ze zmianą aktywności bioelektrycznej mózgu, kontroli ich przebiegu, określania skuteczności leczenia, jak również ustalania przebiegu terapii EEG biofeedback.
EEG głowy zaleca się w przypadku osób, u których zaobserwowano objawy nieprawidłowej czynności mózgu. Najczęściej wykorzystywane jest u pacjentów z epilepsją, zaburzeniami snu, po doznaniu urazu czaszkowo-mózgowego i pozostających w śpiączce.
Wskazaniem do przeprowadzenia elektroencefalografii są m.in.:
- napady drgawkowe,
- urazy głowy,
- choroby neurodegeneracyjne mózgu (postaci demencji takie jak choroba Alzheimera i choroba Parkinsona),
- problemy z koncentracją,
- zaburzenia pamięci czy świadomości,
- stany zapalne mózgu,
- uszkodzenie mózgu,
- guzy mózgu,
- zaburzenia widzenia,
- utraty przytomności,
- omdlenia,
- nawracające bóle i zawroty głowy,
- jąkanie się,
- bezdech nocny,
- zaburzenia snu.
Badanie EEG u dziecka powinno być przeprowadzone w sytuacji, gdy:
- dziecko jąka się,
- pojawiają się problemy z nauką,
- zostanie zaobserwowany opóźniony rozwój psychoruchowy dziecka,
- gdy występuje opóźniony rozwój mowy.
Ile trwa badanie EEG i na czym polega?
EEG głowy wymaga uprzedniego przygotowania. Na 24 godziny przed planowanym badaniem nie należy zażywać leków, które wykazują działanie pobudzające lub hamujące pracę układu nerwowego. Należy też odstawić kofeinę i alkohol. Dzień wcześniej należy umyć włosy, ale nie można stosować żadnych preparatów do stylizacji fryzury. Przed badaniem należy zadbać o odpowiedni wypoczynek. Można spożyć lekki posiłek.
Za rejestrację pracy mózgu odpowiada założona na głowę pacjenta siatka lub czepek z elektrodami, podłączony do elektroencefalografu. W miejscach, w których mają one kontakt ze skórą, nakładany jest żel wodny lub pasta przewodząca. Przed rozpoczęciem badania pacjent powinien przyjąć pozycję leżącą, której nie należy zmieniać aż do końca procedury.
W pierwszej kolejności wykonywane jest badanie spoczynkowe, podczas którego pacjent ma zamknięte oczy. Kolejny etap przewiduje pobudzenie aktywności elektrycznej mózgu poprzez naprzemienne zamykanie i otwieranie oczu, 4-minutową hiperwentylację płuc i fotostymulację. Metoda ta polega na zastosowaniu świetlnych błysków o różnych częstotliwościach. Fotostymulacja wymaga zamknięcia oczu. Badanie jest całkowicie bezbolesne.
Zapis EEG trwa około 45 minut, a wynik otrzymywany jest na miejscu. Elektroencefalografia wykonywana jest w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia na podstawie skierowania lekarskiego. Badanie można wykonać prywatnie. Koszt to około 100 zł.
Wskazane jest, żeby EEG głowy u dziecka przeprowadzane było w obecności rodziców, która ma działanie uspokajające pociechy. Jeżeli malcowi trudno jest wytrzymać w jednej pozycji, fakt ten powinien zostać zgłoszony jeszcze przed rozpoczęciem badania.
EEG głowy – wyniki
EEG polega na zapisie rytmu i fal o różnych częstotliwościach, mierzonych w jednostkach zwanych hercami. W wyniku uwzględniane są:
- fale alfa – o częstotliwości od 8-13 Hz i amplitudzie w przedziale 30-100 mcV/m,
- fale beta – o częstotliwości od 12-30 Hz (do 33 Hz) i amplitudzie mniejszej niż 30 mcV/m,
- fale theta – o częstotliwości 3,5-8 Hz,
- fale delta – o częstotliwości 1-3 Hz (do 4 Hz),
- fale gamma – o częstotliwości 25-100 Hz.
Prawidłowy wynik badania składa się z fal alfa, pojawiających się przy płacie ciemieniowym i potylicznym, oraz z fal beta, obecnych przede wszystkim w przednich płatach mózgu.
W wyniku nieprawidłowym pojawiają się zniekształcenia lub zaniknięcie rytmu. W zapisie widoczna jest asymetria. W nieprawidłowym wyniku mogą też pojawić się fale patologiczne w danym stanie pacjenta – delta i theta, a także iglice i inne elementy złożone.
Wyniku badania EEG nie należy interpretować samodzielnie. Tylko lekarz może stwierdzić, czy zapis świadczy o stanie chorobowym (zdarza się, że fale theta pojawiają się także u osób zdrowych i nie zawsze wskazują na zaburzenie). Jeżeli zajdzie taka konieczność, zlecone zostaną dodatkowe badania.
ZOBACZ: Specjalne zręcznościowe gry wideo fundamentem rehabilitacji mózgu i układu nerwowego. Ekspert: Ana Maria Escalante Gonzalbo, kierownik Laboratorium Badań i Rozwoju Aplikacji Interaktywnych w Neurorehabilitacji