Aloes na zakazanej liście GIS. Nie będzie mógł pojawiać się w suplementach diety. Ekstrakt z jego liści może mieć rakotwórcze działanie

Marta Siesicka-Osiak
Z miąższu aloesu wytwarza się ekstrakty, soki i żele, które są wykorzystywane jako składniki suplementów diety.
Z miąższu aloesu wytwarza się ekstrakty, soki i żele, które są wykorzystywane jako składniki suplementów diety. Godfrey Claud / Karolina Grabowska / Pexels
Ekstrakt z liści aloesu trafił za sprawą Zespołu do spraw Suplementów Diety na listę produktów, które są zakazane w produkcji suplementów diety. Za taką decyzją stoi opinia Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, według której wyciąg z aloesu wykazuje działanie rakotwórcze.

Aloes dołączył do listy substancji i surowców roślinnych zakazanych przez GIS

Od 2021 roku przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS działa Zespół do spraw Suplementów Diety. Do jego zadań należy m.in. uzupełnianie listy substancji, które nie powinny znaleźć się w suplementach diety ze względu na swoje potencjalnie toksyczne działanie.

Na przestrzeni roku wskazano 10 substancji i surowców roślinnych, które nie mogą być wykorzystywane przy produkcji suplementów diety. Na początku września br. dołączyły do nich cztery kolejne: ewodiamina, grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego (SARMs), higenamina oraz hordenina.

Listę zaktualizowano także o popularne preparaty z liści aloesu – ekstrakty, soki i żele, które są wykorzystywane jako składniki suplementów diety.

Decyzja Zespołu podyktowana jest zakazem wprowadzonym przez Komisję Europejską, dotyczącym stosowania w żywności pochodnych hydroksyantracenu oraz preparatów z liści aloesu, zawierających niebezpieczne pochodne.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) w opinii opublikowanej w 2018 r. uznał na podstawie dostępnych danych, że związki hydroksyantracenowe: emodyna, aloeemodyna i strukturalnie pokrewny dantron, posiadają właściwości genotoksyczne in vitro (w warunkach laboratoryjnych). Oznacza to, że uszkadzają DNA i mogą niszczyć informacje genetyczne w komórkach oraz potrafią powodować mutacje prowadzące do rozwoju nowotworów.

Wykazano również, że ekstrakty z aloesu są genotoksyczne in vitro, najprawdopodobniej ze względu na pochodne hydroksyantracenu obecne w ekstrakcie. Ponadto stwierdzono, że aloeemodyna jest genotoksyczna in vivo (w badaniach na żywych organizmach). Stwierdzono również, że ekstrakt z liści aloesu i strukturalny analog dantronu mają działanie rakotwórcze.

Jak podej GIS, biorąc pod uwagę poważne, szkodliwe dla zdrowia skutki związane ze stosowaniem w żywności ww. substancji oraz fakt, że nie można ustalić dziennego spożycia pochodnych hydroksyantracenu, które nie powoduje zagrożenia dla zdrowia ludzi, przyjęte zostało, że substancje te powinny zostać zakazane w żywności, co zostało uwzględnione w przepisach prawa żywnościowego, tj. w rozporządzeniu Komisji (UE) nr 2021/468.

Czy warto brać multiwitaminy? Zazwyczaj nie! Sprawdź, dlaczego mogą szkodzić

Czy warto brać multiwitaminy? Zazwyczaj nie! Sprawdź, dlaczego mogą szkodzić

Po suplementy diety sięga 2/3 dorosłych Polaków, a największą popularnością cieszą się tzw. multiwitaminy. Niestety, preparaty witaminowo-mineralne, podobnie jak wiele innych, nie spełniają swojej zak...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Czym jest aloes i na co się go najczęściej stosuje?

Aloes zwyczajny (Aloe vera), zwany także barbadoskim, to bylina podchodząca z rejonu Afryki i Azji Mniejszej. Jego miąższ, ze względu na zdolność do łagodzenia stanów zapalnych i ran, najczęściej stosowany jest zewnętrznie, aby nawilżyć skórę i w leczeniu oparzeń oraz podrażnień, również tych spowodowanych działaniem promieni UV.

Czytaj: Ten kosmetyk to must have latem! Zobacz, na co pomaga żel aloesowy i jak stosować go na skórę i włosy

Aloes jest także składnikiem napojów i suplementów diety, mających m.in. wspomagać odchudzanie. Znajdziemy go w preparatach, które mają za zadanie wspierać odporność i trawienie.

Mimo potencjalnych korzyści zdrowotnych, spożycie aloesu może powodować skutki uboczne oraz zmniejszać wchłanianie niektórych leków. Oprócz ustaleń EFSA dowiedziono, że nieprzetworzone i nierafinowane ekstrakty mogą zawierać aloinę, która także jest związkiem rakotwórczym. Dlatego preparaty z aloesu należy stosować zewnętrznie.

Czy suplementy z aloesem uszkadzają wątrobę? Zobacz, kiedy aloes szkodzi

Czy suplementy z aloesem uszkadzają wątrobę? Zobacz, kiedy aloes szkodzi

Aloes zwyczajny to roślina, której właściwości są często przeceniane. To jedno z cennych ziół, które wspomaga organizm w wielu problemach, ale nie wyleczy cukrzycy czy otyłości ani nie odmłodzi magicz...

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk

Zadbaj o optymalne trawienie

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia