Aksamitka – zdobi rabatki, ale może także trafić na nasze talerze. Poprawi nastrój i pomoże na choroby żołądka oraz stawów

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Aksamitka błyszcząca ze względu na budowę liści podobną do estragonu bywa z nim mylona. Jedną z jej pospolitych nazw jest właśnie estragon meksykański.
Aksamitka błyszcząca ze względu na budowę liści podobną do estragonu bywa z nim mylona. Jedną z jej pospolitych nazw jest właśnie estragon meksykański.
Niepozorna i delikatna aksamitka to nie tylko ozdobny kwiat, ale też roślina lecznicza. Szczególne właściwości ma aksamitka błyszcząca – może pomóc w stanach obniżonego nastroju oraz na dolegliwości bólowe i żołądkowo-jelitowe. W Meksyku uważana była za świętą roślinę! Obecnie jej uprawa jest możliwa także w naszych ogrodach i na parapetach. Sprawdź, jakie właściwości przypisywano jej kiedyś, a jak teraz można wykorzystać jej ziele.

Spis treści

Jak wygląda aksamitka błyszcząca? Występowanie i uprawa

Aksamitka błyszcząca (Tagetes lucida Cav) to pochodząca z Ameryki Środkowej kuzynka popularnej w Polsce aksamitki rozpierzchłej. Obydwie należą do rodziny astrowatych i wykazują właściwości zdrowotne, ale to ta zza oceanu doczekała się licznych badań naukowych potwierdzających jej właściwości.

Rosnąc dziko porasta piaszczyste zbocza górskie. Szczególnie dużą popularnością cieszy się w Meksyku, w którym uznawana była za świętą roślinę. Jej właściwości doceniali już Aztekowie, którzy wykorzystywali ją zarówno w kuchni, jak i w leczeniu różnych dolegliwości. Była także używana w podczas rytuałów religijnych.

To niezbyt wymagająca w uprawie roślina – w naszych warunkach jednoroczna. Dorasta od 30 do nawet 80 cm i kwitnie późnym latem, ma pachnące, niewielkie złoto-żółte kwiaty. Ze względu na swoje pochodzenie, zdecydowanie preferuje stanowiska słoneczne. Ogrodnicy doceniają jej działanie owadobójcze.

Dowiedz się więcej:

Właściwości lecznicze aksamitki błyszczącej

W tradycyjnej medycynie ludowej aksamitka błyszcząca była wykorzystywana w leczeniu:

  • gorączki,
  • biegunki,
  • astmy,
  • reumatyzmu,
  • grypy,
  • lęku,
  • depresji.

Badania naukowe potwierdzają jej działanie przeciwdrobnoustrojowe, przeciwzapalne, przeciwdepresyjne, hepatoprotekcyjne i przeciwhiperglikemicznego. Udokumentowano także, że korzeń aksamitki błyszczącej wykazuje działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Po herbatki i nalewki na bazie aksamitki warto sięgnąć w okresie obniżonego nastroju, a także po to, aby wzmocnić organizm w trakcie trwania infekcji górnych dróg oddechowych. Wśród innych jej właściwości leczniczych dr Henryk Różański wymienia m.in. działanie:

  • rozkurczowe,
  • żółcio- i moczopędne,
  • przeciwreumatyczne,
  • wykrztuśne, ale zarazem przeciwkaszlowe,
  • hamujące rozwój niektórych gronkowców, paciorkowców i pałeczek okrężnicy.

Jak przygotować herbatkę i nalewkę z aksamitki?

Ziele aksamitki błyszczącej może być używane zarówno w kuchni, jako dodatek do zup, mięs, ryb i sałatek, jak i jako podstwowoy składnik naparów i nalewek. Aby przygotować herbatę z aksamitki, wystarczy 1-2 łyżeczki wysuszonego ziela zalać szklanką wrzącej wody. Po 20 minutach parzenia pod przykryciem herbatka nadaje się spożycia. Zalecane jest przyjmowanie napoju przed snem.

Do przygotowania nalewki z aksamitki potrzebna jest 1/3 części świeżego lub suszonego zioła i 2/3 alkoholu (od 40 do 70 proc.). Trunek powinien macerować się przez 2 tygodnie i zostać przefiltrowany przed spożyciem. W zależności od dolegliwości należy przyjmować od 5 do 15 ml dziennie, raz lub dwa razy dziennie.

Dowiedz się więcej:

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia