To polne ziele wzmacnia włosy, odtruwa organizm i poprawia wygląd skóry. Przygotujesz z niego płukanki i herbatki. Wypróbuj skrzyp polny

Marta Siesicka-Osiak
Skrzyp polny na wiele właściwości leczniczych, część z nich znana była już w starożytności. Aby je poznać, zajrzyj do naszej galerii.
Skrzyp polny na wiele właściwości leczniczych, część z nich znana była już w starożytności. Aby je poznać, zajrzyj do naszej galerii. heikerau/123RF
„Końskie ogony” rosną często na wilgotnych łąkach, polach i w naszych ogrodach, ale nie wszyscy wiedzą, że mają liczne właściwości lecznicze, znane już w starożytności. Dzięki zwartości składników mineralnych, w tym krzemionki, skrzyp polny wzmacnia paznokcie i włosy, poprawiając ich kondycję. Ma jednak także inne zastosowania – sprawdź jakie!

Skrzyp polny – występowanie i zastosowanie historyczne

Skrzyp polny (Equisetum arvense), o uroczej angielskiej nazwie „horsetail” (z ang. koński ogon), to charakterystyczna, dorastająca do 40 cm zielona roślina z ołówkowo rozgałęzionymi łodygami. Rośnie dziko w Europie, Ameryce Północnej i Środkowej. Spotkamy ją na łąkach, polach, a także w naszych ogrodach, w których jest trudnym do zwalczenia chwastem. Jednak już starożytni Grecy i Rzymianie poznali się na jej właściwościach i używali jej ziela do leczenia ran. W medycynie ludowej stosowana była w leczeniu:

  • zapalenia stawów,
  • problemów z nerkami,
  • krwawiących wrzodów,
  • zapalenia wątroby,
  • żółtaczki,
  • gruźlicy.

Skrzyp polny – właściwości lecznicze. Na jakie dolegliwości stosować jego ziele?

Skrzyp to prawdziwa skarbnica składników aktywnych. Znajdziemy w nim m.in. alkaloidy, flawonoidy, fenolokwasy, saponiny, witaminy, składniki mineralne, związki krzemu, kwasy polienowe oraz pochodne pirydyny.

Jego właściwości potwierdzają współczesne badania, które pokazują, że sprawdza się m.in. jako środek:

  • antyseptyczny,
  • moczopędny,
  • przeciwzapalny,
  • przeciwutleniający,
  • rozszerzający naczynia krwionośne.

Zawarte w skrzypie flawonoidy i krzemionka działają przeciwzapalnie na organizm i wzmacniają naczynia krwionośne. Dzięki zawartości saponinów i kwasów organicznych skrzyp pomaga odtruwać organizm. Dostarcza także wapń, magnez i potas.

Napary, odwary, płukanki i suplementy na bazie ziela skrzypu polnego mają udowodnione działanie lecznicze. Sprawdź w naszej galerii, na co może pomóc skrzyp polny:

Zobacz w galerii, na jakie dolegliwości pomoże skrzyp polny

Jak podkreśla uznany fitoterapeuta dr Henryk Różański, podczas zażywania preparatów zawierających skrzyp konieczne jest uzupełnianie witaminy B1, bowiem skrzyp zawiera antywitaminę B1 (antyaneurynę).

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Anita
Kiedyś piłam skrzyp żeby włosy właśnie wzmocnić ale nie bardzo to się sprawdziło. Teraz używam wcierki z ecocery i faktycznie efekty widzę, Jest poprawa, wiec sie cieszę
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia