Spis treści
Domowe sposoby na zastrzał palca. Leczenie sodą, maścią, naparem
O zastrzał nietrudno, ponieważ wystarczy tendencja do wrastających paznokci, lekkie zranienie w ich okolicy lub oderwana skórka i – przy braku odkażenia naruszonej powierzchni skóry – może dojść do zakażenia, przez co utworzy się stan zapalny z naciekiem ropnym.
Niestety, nieleczony zastrzał może wymagać interwencji chirurgicznej. W galerii podpowiadamy, jak domowymi sposobami wyleczyć tę infekcję.
Czym jest zastrzał i jakie są jego przyczyny?
Zastrzał paznokcia to zakażenie bakteryjne, które najczęściej dotyczy bocznej okolicy paznokcia. Objawami zastrzału są najczęściej: zaczerwienienie i wzrost ocieplenia skóry, ból przy dotyku, spuchnięty palec przy paznokciu, a także pojawienie się ropnia pod skóra.
Istnienie wiele czynników, które zwiększają ryzyko pojawienia się zastrzału przy paznokciu, a wśród najczęstszych wymienia się:
- obgryzanie paznokci,
- wykonywanie manicure lub pedicure niesterylnymi narzędziami,
- wycinanie i zrywanie wystających skórek otaczających paznokcie,
- zakłucie igłą do szycia lub innym ostrym przedmiotem,
- choroby przewlekłe, w tym atopowe zapalenie skóry,
- niekontrolowana cukrzyca.
Sprawdź: Dlaczego warto moczyć nogi w wodzie z zieloną herbatą?
W przypadku pojawienia się zastrzału na palcu należy działać szybko, ponieważ znane są przypadki, gdy nieleczony zastrzał spowodował sepsę, czyli gwałtowną i uogólnioną reakcję zapalną organizmu spowodowaną zakażeniem.
Zobacz w galerii, jak pozbyć się zastrzału przy paznokciu. Wypróbuj domowe sposoby!