Zastawki serca - czym są i jakie są ich funkcje?
Zastawki serca to błoniaste przegrody położone w sercu, odpowiadające za jednokierunkowy przepływ krwi. Skutecznie zapobiegają one cofaniu się krwi do jam serca. Ich wady związane są ze zwężeniem lub z niedomykalnością. W ciężkich stanach chorobowych niezbędne może okazać się leczenie operacyjne. Podczas zabiegu wszczepia się zastawkę sztuczną lub zastawkę biologiczną. Zastawki serca zbudowane są z płatków połączonych u podstawy spoidłami. W ludzkim sercu znajdują się cztery zastawki:
- Zastawka mitralna nazywana zastawką dwudzielną zapobiega cofaniu się krwi z lewej komory do lewego przedsionka i zbudowana jest z dwóch płatków.
- Zastawka trójdzielna nie dopuszcza do cofania się krwi z prawej komory do prawego przedsionka i zbudowana jest z dwóch do czterech płatków.
- Zastawka aorty zapobiega cofaniu się krwi z aorty do lewej komory i zbudowana jest z trzech płatków.
- Zastawka pnia płucnego uniemożliwia krwi cofanie się z pnia płucnego do prawej komory, zbudowana jest z trzech płatków.
Podział zastawek serca jest następujący:
- Międzykomorowe: mitralna i trójdzielna.
- Półksiężycowate: aortalna i pnia płucnego.
Zastawki międzykomorowe zbudowane są ze zdwojenia wsierdzia wyścielającego jamy serca. Podzielone są one na płatki, zwieszające się do komory. Płatki umocowane są na pierścieniach włóknistych, obejmujących obydwa ujścia przedsionkowo-komorowe. Co więcej, do powierzchni każdego płatka przymocowane są struny ścięgniste, jako przedłużenie mięśni brodawkowatych. W komorze prawej znajdują się trzy mięśnie brodawkowate – przedni, tylny oraz przegrodowy. Komora lewa wyposażona jest natomiast w dwa mięśnie – przedni i tylny. Każde ujście tętnicze serca zamykają trzy płatki półksiężycowate, tworzące zastawki aorty i pnia płucnego. Płatki od strony naczynia pokryte są błoną wewnętrzną, a od strony komory – wsierdziem. Podczas rozkurczu komór płatki uwypuklają się do światła komór, tworząc trójramienną gwiazdę. Centralna część każdego z płatków wzmocniona jest małą grudką, przeciwdziałającą przeciekowi krwi z tętnic do serca podczas rozkurczu jego komór.
Wady zastawek serca: ogólna charakterystyka
Wady zastawek serca związane są z ich zwężeniem, niedomykalnością albo występowaniem obu tych wad jednocześnie. Zwężenie zastawki jest zwężeniem ujścia aortalnego, mitralnego, ujścia pomiędzy prawym przedsionkiem a prawą komorą serca lub ujścia pnia płucnego. Na skutek tego utrudniony jest przepływ krwi pomiędzy jamami serca, co może doprowadzić do ich przerostu i zalegania w nich krwi.