Wystawiasz nocą jedną stopę spod kołdry? To nie przypadek. Sprawdź, co to oznacza

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Wygodna poduszka, ciepła kołdra i ukochane łóżko – to zestaw, który ma nam gwarantować sen idealny. Kładziemy się, przykładamy głowę do poduszki i już witamy się z Morfeuszem… Ach, jeszcze wystająca stopa spod kołdry! No właśnie – co oznacza stopa, która nie jest przykryta kołdrą? Okazuje się, że ma to naukowo udowodniony powód.

Spis treści

Stopa wystająca spod kołdry – co to znaczy?

Chyba każdy przeżył przynajmniej jedną taką noc – niespokojne wiercenie się, szukanie odpowiedniej pozycji do snu, aż w końcu zasypiamy. Do tej pory wystająca spod kołdry stopa zostawała zagadką, ale naukowcy zbadali, dlaczego tak się dzieje.

Odpowiedź okazała się prosta: chodzi o termoregulację, czyli zdolność organizmu do utrzymywania temperatury w określonym zakresie, nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia jest inna. Jak mówi Natalie Dautovitch, profesorka psychologii na University of Alabama oraz rzeczniczka National Sleep Foundation, temperatura naszego ciała zaczyna spadać tuż przed zaśnięciem – aż osiągnie od 1 do 2 stopni niższą od normalnej temperatury po przebudzeniu (która wynosi 37 stopni Celsjusza).

Osoba leżąca na białym łóżku pod białym kocem z wystającą jedną nogą
Stopa wystająca spod kołdry ma nam zapewnić bardziej regenerujący sen. aire images/Getty Images

Naukowcy sugerują, że powodem spadku temperatury ciała podczas snu jest to, że energia zużywana na wytwarzanie i/lub utrzymywanie ciepła może zostać zaoszczędzona. Zamiast tego może być przeznaczona na inne funkcje fizjologiczne. Niższe temperatury mogą być powodem senności. Podczas najgłębszej fazy snu ciało osiąga najniższą temperaturę – od 35,8 do 36,4 st. Celsjusza.

Zwróć uwagę na kolor „śpiochów”. Może wiele powiedzieć o stanie twojego zdrowia

Zwróć uwagę na kolor „śpiochów”. Może wiele powiedzieć o stanie twojego zdrowia

„Śpiochy” to nie tylko dziecięce ubranko. „Śpiochy” towarzyszą nam wszystkim, przez całe życie. Mowa o wydzielinie, która gromadzi się w kącikach oczu podczas snu. Kiedy budzimy się rano, możemy je za...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk

Jedna stopa na zewnątrz, czyli co termoregulacja ma wspólnego ze stopami?

Jak podkreśla Natalie Dautovitch, powierzchnia skóry, która tworzy nasze peryferia, czyli nasze stopy i dłonie, jest wyjątkowa z dwóch powodów:

  1. ich powierzchnia jest pozbawiona włosów,
  2. skóra w tym regionie posiada wyspecjalizowane struktury naczyniowe, które mogą pomóc w utracie ciepła.

Mowa o zespoleniu tętniczo-żylnym, czyli skrzyżowaniu tętnicy z żyłą. Te, zwłaszcza w połączeniu z brakiem owłosienia, są zaprojektowane tak, aby pomóc ciału stracić to dodatkowe ciepło. Gdy robi się gorąco, zespolenia tętniczo-żylne rozszerzają się, pozwalając większej ilości krwi dotrzeć do skóry, tym samym szybciej schładzając ciało.

Biorąc pod uwagę znany nam związek między snem a tym, jak temperatura ciała musi stopniowo spadać podczas snu, naukowcy zakładają, że jest całkiem możliwe, że nasze ciało przyjmuje pozycję „stopy na zewnątrz” lub „palce na zewnątrz” z pozycji „pod kołdrą” jako sposób na osiągnięcie optymalnej temperatury ciała, jaka jest wymagana do snu. To z kolei ma nam zapewnić bardziej regenerujący sen.

Lubisz spać nago? Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spania bez ubrania

Lubisz spać nago? Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spania bez ubrania

Spanie nago ma dobroczynny wpływ zarówno na naszą skórę, miejsca intymne, jak i na samopoczucie. Aby czerpać jak największe korzyści z odpoczynku bez piżamy, należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny...

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak

Jak szybko zasnąć? Sposoby na dobry sen

Dobry sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby przyspieszyć proces zasypiania.

Sposoby na szybki sen to m.in.:

  • ciepła kąpiel tuż przed pójściem spać,
  • wypicie ciepłego napoju,
  • obniżenie temperatury w pomieszczeniu,
  • metoda 4-7-8,
  • praktyka jogi, medytacji i uważności,
  • wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych,
  • dostosowanie pozycji snu.
7 napojów na lepszy sen. Co pić, a czego nie pić wieczorem?

7 napojów na lepszy sen. Co pić, a czego nie pić wieczorem?

Dzień warto zacząć szklanką wody z dodatkami. Ale czym go zakończyć? Co najlepiej pić przed snem? Jest kilka napojów, które mogą pomóc łatwiej zasnąć i poprawić jakość snu. Jeżeli masz problemy z zasy...

Gabriela Fedyk
Gabriela Fedyk
Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Bądź zawsze w formie

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia