Spis treści
Stopa wystająca spod kołdry – co to znaczy?
Chyba każdy przeżył przynajmniej jedną taką noc – niespokojne wiercenie się, szukanie odpowiedniej pozycji do snu, aż w końcu zasypiamy. Do tej pory wystająca spod kołdry stopa zostawała zagadką, ale naukowcy zbadali, dlaczego tak się dzieje.
Odpowiedź okazała się prosta: chodzi o termoregulację, czyli zdolność organizmu do utrzymywania temperatury w określonym zakresie, nawet wtedy, gdy temperatura otoczenia jest inna. Jak mówi Natalie Dautovitch, profesorka psychologii na University of Alabama oraz rzeczniczka National Sleep Foundation, temperatura naszego ciała zaczyna spadać tuż przed zaśnięciem – aż osiągnie od 1 do 2 stopni niższą od normalnej temperatury po przebudzeniu (która wynosi 37 stopni Celsjusza).
Naukowcy sugerują, że powodem spadku temperatury ciała podczas snu jest to, że energia zużywana na wytwarzanie i/lub utrzymywanie ciepła może zostać zaoszczędzona. Zamiast tego może być przeznaczona na inne funkcje fizjologiczne. Niższe temperatury mogą być powodem senności. Podczas najgłębszej fazy snu ciało osiąga najniższą temperaturę – od 35,8 do 36,4 st. Celsjusza.
Jedna stopa na zewnątrz, czyli co termoregulacja ma wspólnego ze stopami?
Jak podkreśla Natalie Dautovitch, powierzchnia skóry, która tworzy nasze peryferia, czyli nasze stopy i dłonie, jest wyjątkowa z dwóch powodów:
- ich powierzchnia jest pozbawiona włosów,
- skóra w tym regionie posiada wyspecjalizowane struktury naczyniowe, które mogą pomóc w utracie ciepła.
Mowa o zespoleniu tętniczo-żylnym, czyli skrzyżowaniu tętnicy z żyłą. Te, zwłaszcza w połączeniu z brakiem owłosienia, są zaprojektowane tak, aby pomóc ciału stracić to dodatkowe ciepło. Gdy robi się gorąco, zespolenia tętniczo-żylne rozszerzają się, pozwalając większej ilości krwi dotrzeć do skóry, tym samym szybciej schładzając ciało.
Biorąc pod uwagę znany nam związek między snem a tym, jak temperatura ciała musi stopniowo spadać podczas snu, naukowcy zakładają, że jest całkiem możliwe, że nasze ciało przyjmuje pozycję „stopy na zewnątrz” lub „palce na zewnątrz” z pozycji „pod kołdrą” jako sposób na osiągnięcie optymalnej temperatury ciała, jaka jest wymagana do snu. To z kolei ma nam zapewnić bardziej regenerujący sen.
Jak szybko zasnąć? Sposoby na dobry sen
Dobry sen to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby przyspieszyć proces zasypiania.
Sposoby na szybki sen to m.in.:
- ciepła kąpiel tuż przed pójściem spać,
- wypicie ciepłego napoju,
- obniżenie temperatury w pomieszczeniu,
- metoda 4-7-8,
- praktyka jogi, medytacji i uważności,
- wyłączenie wszystkich urządzeń elektronicznych,
- dostosowanie pozycji snu.
Źródła:
- Thermoregulation and sleep Frontiers in Bioscience
- Why Does Sticking One Foot out of the Blanket Help You Sleep Amerisleep
- Sleep Hack: Keep Your Feet Outside Your Covers The Cut
Bądź zawsze w formie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?