Używasz tego kosmetyku? Uważaj, przez niego możesz tracić włosy! Suchy szampon może powodować ich wypadanie. Oto, jak prawidłowo go stosować

Anna Rokicka-Żuk
Z pozoru niewinny kosmetyk może przyczyniać się do znacznego osłabienia włosów, a także ich nasilonego wypadania
Z pozoru niewinny kosmetyk może przyczyniać się do znacznego osłabienia włosów, a także ich nasilonego wypadania Alona Siniehina/Getty Images
Kosmetyki do włosów to produkty na różne problemy, a suchy szampon ma rozwiązywać ten związany z brakiem świeżości. Gdy nie możemy umyć włosów, ich wygląd i zapach możemy odświeżyć właśnie takim produktem w sprayu, rzadziej w zasypce. Choć to wygodne rozwiązanie, korzystanie z niego nawet sporadycznie może osłabiać włosy. A nadużywanie przyczynia się nawet do wypadania włosów i łysienia! Zobacz, dlaczego tak się dzieje i co robić.

Spis treści

Co daje suchy szampon?

Suchy szampon to nic innego, jak puder matujący do włosów, nakładany przy skórze głowy najczęściej w formie aerozolu, rzadziej proszku. Taki kosmetyk zazwyczaj zawiera w swoim składzie skrobię, np. owsianą, ryżową i/lub z tapioki, a czasem także dodatki mineralne, np. kaolin, talk, pumeks czy zeolit. Składniki te wchłaniają nadmiar sebum, czyli tłustą wydzielinę gromadzącą się na skórze głowy u nasady włosów. W ten sposób poprawiają ich wygląd, a także zapach, przedłużając świeżość fryzury.

Sprawdź: Układasz włosy? Uważaj, wdychasz szkodliwe substancje

Idea suchego szamponu nie jest niczym nowym. Uważa się, że metody suchego oczyszczania włosów znane były wcześniej niż te z użyciem wody. Jedne z pierwszych wzmianek dotyczą stosowania suchego szamponu w XV wieku w Azji. Skrobie były stosowane do odświeżania peruk już w XVIII wieku, a suche szampony zyskały popularność w latach 1970.

Czy suchy szampon niszczy włosy?

Suchy szampon nie oddziałuje na włosy, które są martwą strukturą, może jednak wpływać negatywnie na skórę głowy. To jednak w niej tkwią cebulki włosowe, a od ich dotlenienia i odżywienia zależy kondycja czupryny i zdrowie włosów.

Problemem w przypadku suchych szamponów jest fakt, że zaklejają pory skóry, uniemożliwiając wymianę gazową. Ciężko też z niej zmywają, przez co ich pozostałości mogą gromadzić się przy każdym użyciu produktu. Warto wiedzieć, że nie można wtedy liczyć na działanie kosmetyków wzmacniających, aplikowanych na skórę głowy, a zwłaszcza wcierek przeciwko wypadaniu włosów, ponieważ ich składniki nie ulegają wchłanianiu.

Czytaj: Wcierka z rozmarynu na ratunek włosom. Ten tani środek na porost włosów zrobisz sama. Działa jak produkt ze sklepu, co potwierdziły badania!

Nawet, jeśli kosmetyk taki nie zawiera szkodliwych związków, jak miało to miejsce w przypadku niektórych marek, zawarte w nich składniki przy długim kontakcie mogą powodować podrażnienia skóry głowy i osłabiać cebulki włosowe, a w rezultacie także czuprynę.

Poważniejsza sytuacja dotyczy jednak przypadków, gdy z powodu zbyt rzadkiego mycia włosów i nagromadzenia nadmiaru suchego szamponu na skórze głowy dojdzie do namnożenia się bakterii w mieszkach włosowych, do których uchodzą gruczoły łojowe. Pojawia się wtedy rodzaj krosty lub cysty, a następnie zmiany bliznowe, które zaburzają pracę mieszków włosowych i mogą prowadzić do utraty włosów.

Zobacz też: Wypadanie włosów już nie będzie problemem. Naturalna wcierka na porost włosów wzmacnia je i regeneruje

Ponadto składniki suchych szamponów często sklejają włosy (dzieje się tak również na skutek wysuszania przez alkohol zawarty w wielu produktach). Jak zauważyli dermatolodzy, takie włosy wypadają w większych ilościach podczas czesania z porównaniu z włosami zdrowymi i czystymi.

Jak stosować suchy szampon, by nie szkodził włosom?

Suchy szampon bywa nieocenioną pomocą, jednak warto używać go jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy rzeczywiście nie możemy umyć głowy.

Podczas aplikacji kosmetyku, która polega na spryskaniu pasmo po paśmie nasady kosmyków (z odległości ok. 30 cm), warto ograniczyć jego ilość do minimum. Po nałożeniu suchego szamponu warto rozetrzeć go na skórze głowy palcami, a następnie wyczesać nadmiar pudru.

Aby stosowanie suchego szamponu nie przyniosło szkody, należy przy każdym myciu dokładnie umyć skórę głowy. Warto robić to tak samo dokładnie, fragment po fragmencie, masując głowę opuszkami palców. Następnie mycie warto powtórzyć. Raz w tygodniu warto użyć peelingu do skóry głowy. Jeśli po suchy szampon sięgamy jedynie sporadycznie i nie mamy problemów ze skórą głowy, peelingu możemy użyć każdorazowo przy zmywaniu jego resztek.

Sprawdź też:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zadbaj o swoje włosy

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
monia
Ogólnie rzecz biorąc taki szampon wysusza, dlatego nie ma co go nadużywać. Patrzę na skład takiego produktu i używam suchego szamponu z ecocery gdy nie mam czasu na mycie głowy a muszę szybko odświeżyć fryzurę. Nie mam po nim łupieżu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia