Co zrobić, żeby włosy rosły szybciej? Zadbaj o dietę
Aby przyspieszyć wzrost włosów, warto wprowadzić do codziennej diety odżywcze produkty, które wspomogą ten proces. W menu nie powinno zabraknąć białka, które zapewni niezbędne do budowy włosów aminokwasy, szczególnie siarkowe, które zawarte są w mięsie, jajach, orzechach i nasionach strączków. Ważną rolę pełnią również zdrowe tłuszcze, a więc te roślinne. Występują one w olejach, nasionach, pestkach, oraz awokado i zapewniają poza kwasami tłuszczowymi również antyoksydanty. W tłuszczach rozpuszczają się też niektóre ważne dla zachowania zdrowia witaminy.
Jeśli już o nich mowa, wśród witamin, które wspomagają wzrost włosów, należy wymienić witaminę A, E, a także witaminy z grupy B. Pobudzają one podziały komórek w mieszkach włosowych, oraz sprawiają, że nowe włosy są znacznie zdrowsze i mocniejsze. Związki mineralne, które są niezbędne do przyspieszenia wzrostu włosów to siarka, żelazo, cynk oraz miedź. Oprócz tego, że stymulują wydłużanie kosmyków, zwiększają również ich elastyczność i zapobiegają przedwczesnemu siwieniu.
Aby zapewnić w diecie cenne substancje odżywcze dla włosów, menu powinno obfitować w nasiona roślin strączkowych, orzechy i pestki, a także różnorodne warzyw i owoce. Wspomagająco można pić drożdże, ale tylko po zalaniu ich wrzątkiem. Nie wolno zapomnieć o spożywaniu odpowiedniej ilości wody, która jest środowiskiem dla wszystkich reakcji biochemicznych w organizmie.
Wcierki na porost włosów sprawią, że włosy będą rosły szybciej
Wcierki na porost włosów to zdecydowanie sprzymierzeniec wspomagający naturalny wzrost włosów. Zamiennie z wcierką można stosować również odżywcze ampułki. Wybrany preparat zakupiony w drogerii lub wykonany samodzielnie w domu trzeba wcierać opuszkami palców w skórę głowy przez ok. 1-2 minuty minimum 4 razy w tygodniu. Taki masaż skóry głowy pobudza krążenie, odżywia i dotlenia cebulki włosowe. Efekty w postaci tzw. baby hair można zaobserwować już po nawet 3 tygodniach!
W składzie wcierki warto szukać ziołowych wyciągów z rozmarynu, kozieradki, oregano, chrzanu, gorczycy lub jałowca. Dobre działanie mają też wcierki z bursztynem, a także zawierające skrzyp, pokrzywę oraz witaminy. Lepiej wybierać wcierki bez alkoholu, gdyż ten może wysuszać skórę głowy.
Pielęgnacja: szampon na porost włosów, maska i serum na końcówki
Szampon na porost włosów to kosmetyk, który wykaże takie działanie tylko wtedy, gdy po umyciu włosów pozostawimy go na kilka minut na skórze głowy. W składzie takiego kosmetyku warto szukać wyciągów z bursztynu, czarnej rzepy, skrzypu i pokrzywy. Szampon na porost włosów może zawierać również keratynę, proteiny mleczne lub pszenne, które odbudowują ubytki w strukturze włosa. Trzeba jednak zachować umiar w ich stosowaniu, gdyż nadmiar protein sprawi, że włosy staną się szorstkie i matowe. Dobrze stosować taki kosmetyk 1 raz w tygodniu.
Za każdym razem po umyciu włosów należy na końcówki nałożyć ochronną odżywkę, która dostarczy włosom substancji nawilżających i natłuszczających. Dzięki niej włosy stają się lepiej odżywione, lśniące i gładkie. Raz w tygodniu warto zastosować maskę na włosy, którą trzeba pozostawić na włosach na ok. 30 minut.
Ważnym elementem pielęgnacji włosów, który sprawi, że włosy będą rosły szybciej, jest zapobieganie ich kruszeniu się. Brak przyrostu włosów na długość często jest spowodowany łamaniem się końcówek kosmyków. Na początku zniszczone końcówki należy obciąć, gdyż nie da się ich uratować. A następnie, aby zapobiegać dalszemu łamaniu się włosów, trzeba zabezpieczać końcówki za pomocą serum z sylikonami i odżywczymi olejkami. Wystarczy pompkę kosmetyku wklepać w końcówki włosów raz na dwa dni. Ważne, aby w składzie nie było alkoholu (alkohol denat), który przesusza włosy i osłabia je.
Na mieszki włosowe niekorzystnie działa wysoka temperatura, nieumiejętne czesanie i szczotkowanie włosów oraz promienie UV. Dlatego latem warto chronić włosy i skórę głowy pod nakryciem i używać serum ochronnego z filtrem UV. Włosów nie powinno się też zbyt często spinać, splatać i używać gumek. By nie osłabiać włosów, warto ograniczyć korzystanie z suszarki do włosów z bardzo ciepłym nawiewem. Najlepiej na porost włosów i ich kondycję działa noszenie ich rozpuszczonych, tak by skóra głowy mogła swobodnie oddychać.
Aby przyspieszyć porost włosów, warto też ograniczyć takie zabiegi upiększające jak trwała ondulacja, prostowanie włosów prostownicą, suszenie ich suszarką i nawijanie na wałki. Lepiej używać chłodnego nawiewu lub pozostawić włosy do samodzielnego wyschnięcia.
Tabletki na porost włosów. Czy sprawią, że włosy będą rosły szybciej?
Tabletki na porost włosów, jakie warto rozważyć do stosowania to te zawierające biotynę (inaczej: witamina H), drożdże piwne i krzemionkę. Biotyna zawiera siarkę – pierwiastek, który wchodzi w skład keratyny, czyli białka budulcowego włosa. Zwiększona podaż biotyny przyczynia się do odbudowy struktury włosa i co za tym idzie – stymuluje jego wzrost. Drożdże to skarbnica witamin z grupy B, natomiast krzemionka zapewnia krzem, który sprawia, że włosy rosną grubsze i bardziej wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Ogranicza także ich łamliwość oraz reguluje aktywność gruczołów łojowych, dzięki czemu włosy wolniej się przetłuszczają.
Tabletki na porost włosów dostępne w aptekach i niektórych drogeriach zawierają przede wszystkim komplet witamin niezbędnych do prawidłowego wzrostu włosów, a więc witaminy z grupy B i witaminę A, a także cenne składniki mineralne: cynk, żelazo, siarkę. W niektórych preparatach zawarte są również wyciągi, ekstrakty ze skrzypu, pokrzywy lub bambusa. Ich zadaniem jest uzupełnienie niedoborów w diecie substancji, które korzystnie wpływają na strukturę włosów.
Witaminy na porost włosów i inne suplementy diety mające poprawiać ich wygląd są skuteczne tylko pod warunkiem, że dieta nie jest zasobna w te pierwiastki. Stosowanie się do zasad zdrowej diety i zdrowego trybu życia jest długotrwałym i skuteczniejszym sposobem na porost włosów, ponieważ ogólny styl życia jest korzystny dla całego organizmu, a tym samym również dla włosów.
Zabiegi na porost włosów w gabinecie fryzjerskim
Mezoterapia igłowa skóry głowy
W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się zabieg mezoterapii igłowej skóry głowy. Polega on na nakłuwaniu skóry głowy za pomocą igły, przez którą wprowadzany jest odżywczy koktajl dla włosów. Taki preparat zawiera witaminy i substancje pobudzające wzrost, lub jest przygotowany z osocza pobranego od pacjenta (tzw. osocze bogatopłytkowe).
Mezoterapia polega na ostrzykiwaniu skóry głowy w obszarach, w których doszło do nadmiernego przerzedzenia włosów. Tego typu zabieg pozwala zaktywować mieszki włosowe i pobudzić proces odbudowy struktury włosa. Odrastające kosmyki są wyraźnie odżywione i wzmocnione, jednak na efekt trzeba poczekać ok. 3 miesięcy. Aby rezultaty były w pełni zadowalające, należy przeprowadzić od 5 do nawet 7 zabiegów.
Karboksyterapia, czyli terapia dwutlenkiem węgla
Metoda ta polega na wstrzykiwaniu dwutlenku węgla pod skórę głowy za pomocą cienkiej igły. W ten sposób zwiększa się zakwaszenie skóry głowy, co prowadzi do rozszerzenia się drobnych naczyń krwionośnych i lepszego ukrwienia, a co za tym idzie – większego dotlenienia skóry. Dotlenione mieszki włosowe pracują sprawniej i włosy rosną szybciej, ograniczone zostaje także ich wypadanie.
Żadne tabletki na porost włosów nie sprawią, że włosy będą rosły szybciej i wyglądały zdrowiej, jeśli nie będziemy prowadzić zdrowego trybu życia i jeśli będziemy często poddawać włosy niszczącym je zabiegom fryzjerskim. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, ze po zaprzestaniu suplementacji włosy powrócą do złej kondycji, co jest kolejnym argumentem przemawiającym za tym, aby wprowadzić na stałe modyfikacje do stylu życia (na porost włosów źle wpływa także stres i palenie papierosów).