Spis treści
Kleszcze spotkasz nie tylko w lesie, ale też w parku czy ogrodzie
Kleszcze to pajęczaki z podgromady roztoczy, które żywią się krwią ludzką i zwierzęcą. Najczęściej żerują od marca do listopada, gdy temperatura powietrza wynosi powyżej 7 stopni C. Niestety, sprzyja im ocieplenie klimatu, które sprawia, że obecnie zimy nie są już tak mroźne, przez co pajęczaki mogą być aktywne nawet przez cały rok.
Kleszcze lubią miejsca cieniste, ciepłe i wilgotne, takie jak wysokie trawy i krzewy, dlatego najczęściej można na nie trafić w lasach, na łąkach czy w zaroślach. Jednak niech nas to nie zmyli, bo kleszcze można spotkać niestety również w parku, na miejskim trawniku czy w przydomowym ogródku. Zwykle bytują na roślinach na wysokości do około 1,5 metra.
Ugryzł cię kleszcz? Nie popełnij tych błędów przy jego usuwaniu!
Kleszcze lubią ciepło, dlatego atakując swoją ofiarę szukają punktu, w których skóra ma najwyższą temperaturę, jest wilgotna i cienka, np. w pachwinach, pod kolanami czy za uszami.
W Polsce występuje ok. 21 gatunków kleszczy, a do najczęściej spotykanych należą: kleszcz pospolity i kleszcz łąkowy. Ten drugi atakuje głównie zwierzęta. Nie każdy kleszcz jest nosicielem patogenów, ale co siódmy z nich przenosi choroby odkleszczowe, takie jak: borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza czy anaplazmoza.
Tego nie rób, gdy ugryzie cię kleszcz! Oto 5 najczęstszych błędów podczas usuwania kleszcza
Jak ochronić się przed kleszczami?
Aby uniknąć groźnych chorób przenoszonych przez kleszcze, najlepiej jest nie dopuścić do ugryzienia. W tym celu: