Kleszcze jako pasożyty krwi przenoszą groźne drobnoustroje, przede wszystkim wirusy, ale także bakterie. Na swoje ofiary – zarówno ludzi, jak i zwierzęta, czekają wzdłuż leśnych ścieżek, na obszarach z wysoką trawą i zaroślami, w parkach, przy miejskich strefach zielonych. Zwykle znajdują się na wysokości ciała i przechodzą na nie, gdy wyczują blisko zapach ofiary.
Czytaj także: Matka przekazała wirusa niemowlęciu wraz z mlekiem. Planujesz ciążę? Zaszczep się przeciw chorobie przenoszonej przez kleszcze
Tego pasożyta jest trudno zauważyć, ponieważ dorosły osobnik ma tylko 5 mm. Dopiero gdy pije krew, jego odwłok powiększa się nawet kilkanaście razy! Wtedy może być jednak za późno – pasożyta należy w odpowiedni sposób usunąć ze skóry w ciągu 24 godzin, by zmniejszyć ryzyko zakażenia przenoszonymi przez niego chorobami. Szybkie wyjęcie kleszcza nie gwarantuje jednak ochrony przed ew. infekcją!
Choć nie wszystkie kleszcze są zainfekowane konkretnymi wirusami i bakteriami, rosnące nasilenie tego problemu i mnogość wywoływanych przez nie chorób to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Na niektóre infekcje, m.in. odkleszczowe zapalenie mózgu, nie ma skutecznego lekarstwa i jedyną formą ochrony jest szczepionka KZM. To właśnie powód, by zadbać o możliwie najlepszą ochronę przed ugryzieniami tych pasożytów. Zapewnią ją zakrywające ciało ubrania i repelenty, czyli środki odstraszające.
Sprawdź, jakimi chorobami mogą zarażać kleszcze! Dowiedz się, jakie wywołują objawy, by w razie ugryzienia móc szybko je rozpoznać i podjąć leczenie, które pomoże zmniejszyć liczbę powikłań.