Tym możesz zarazić się na basenie i kąpielisku. Niektóre wirusy i bakterie mogą być szczególnie niebezpieczne. Sprawdź, jak pływać bez obaw

Marta Siesicka-Osiak
Kąpiel w basenie, jeziorze lub morzu może skończyć się poważną infekcją. Jaką? Poznasz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kąpiel w basenie, jeziorze lub morzu może skończyć się poważną infekcją. Jaką? Poznasz je na kolejnych slajdach, przesuwając zdjęcia w prawo, ew. naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. geribody/123RF
Bakterie, grzyby, wirusy i pasożyty – wszystkie te patogeny możemy spotkać w zbiornikach wodnych. Odpowiadają za infekcje, które mogą pojawiać się po kąpieli w niewystarczająco czystym basenie lub po wizycie na naturalnym kąpielisku. Jednak nie powinno nas to zniechęcać do pływania! Zachowując zasady higieny, możemy cieszyć zdrowotnymi korzyściami ruchu w wodzie i bezpiecznie chłodzić się w niej w upalne dni. Sprawdź, jakimi chorobami może skończyć się kąpiel oraz jak im zapobiegać.

Spis treści

Czym można się zarazić podczas pływania w basenie, jeziorze i morzu?

Baseny, które nie są wystarczająco dobrze czyszczone oraz naturalne zbiorniki – w szczególności stojące, takie jak stawy – mogą stać się siedliskiem licznych patogenów. Ich namnażaniu sprzyjają zwłaszcza duże zagęszczenie ludzi i brak zachowywania odpowiedniej higieny z ich strony.

Najbardziej charakterystycznymi w Polsce bakteriami, występującymi w jeziorach i morzu, są sinice. Kontakt z nimi bywa groźny podczas bezpośredniego zetknięcia ze skórą, ale może także szkodzić, gdy wdychamy ich opary oraz połkniemy wodę zawierającą bakterie. Należy unikać kąpieli w wodach, w których akurat dochodzi do ich kwitnięcia. Może się to zakończyć wystąpieniem objawów, takich jak:

  • podrażanie oczu,
  • świąd i rumień skórny,
  • bóle głowy i brzucha,
  • bóle mięśni.

Niestety, kąpiąc się w miejscach publicznych jesteśmy narażeni na kontakt w wieloma czynnikami chorobotwórczymi. Zobacz w galerii, jakie dolegliwości najczęściej pojawiają się po wizycie na basenie lub kąpielisku.

Zobacz w galerii: tych chorób możesz nabawić się podczas kąpieli

Jak w bezpieczny sposób korzystać z basenu i kąpieliska?

Jak pokazują amerykańskie statystyki, ponad połowa użytkowników basenów nie myje się przed wejściem do wody. To sprawia, że chlor mający chronić nas przed zanieczyszczeniami ma zdecydowanie osłabioną moc działania. Jednak nie jesteśmy wobec tego bezradni. Chcąc pływać i nie narażać się na różnorakie infekcje, możemy zadbać o siebie i swoje bezpieczeństwo, podejmując konkretne działania:

  1. Pamiętaj o dokładnym umyciu ciała przed wejściem i po wyjściu z basenu.
  2. Jeśli po kąpieli zostajesz na plaży lub na brzegu – koniecznie zmień kostium na suchy.
  3. Nigdy nie połykaj wody na basenie lub podczas kąpieli w zbiorniku naturalnym.
  4. Używaj okularków pływackich.
  5. Po kąpieli oddaj mocz, aby oczyścić cewkę moczową z bakterii.
  6. Przed wejściem do basenu załóż specjalny tampon z probiotykiem.
  7. Po kąpieli i umyciu ciała użyj spreju antygrzybicznego do dezynfekcji stóp.
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Reklama

Zadbaj o optymalne trawienie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia