Spis treści
Czym możesz zarazić się na wakacjach? Na to uważaj na basenie i w hotelowym pokoju
Hotele zobowiązane są do przestrzegania określonych wytycznych higieniczno-sanitarnych. Niestety zdarza się, że przepisy te są łamane, a goście są w związku z tym narażeni na różnego rodzaju infekcje związane z rozprzestrzenianiem się patogenów w kuchniach, sanitariatach i pokojach. Za część chorób odpowiedzialni są inni goście, którzy nie trzymają się zasad higieny, przyczyniając się do roznoszenia groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.
Zobacz w galerii: Tym można zarazić się w hotelu
Co zrobić, aby uniknąć zachorowania podczas pobytu w hotelu?
Chcąc uniknąć zachorowania w trakcie urlopu, bądź po powrocie z wakacji, warto przestrzegać określonych zasad. Po pierwsze, najlepiej rezerwować hotele, które mamy już sprawdzone osobiście lub przez znajomych. Przed dokonaniem rezerwacji warto przeczytać opinie na temat obiektu i upewnić się, że nikt nie zgłaszał problemów z jego czystością. Po drugie, wchodząc do hotelowego pokoju, należy dokonać jego dokładnego przeglądu:
- Ocenić czystość pokoju – sprawdzić czy wykładziny, tapicerki oraz pościel i ręczniki są czyste, uważnie należy też ocenić stan łazienki.
- Umyć naczynia – nawet pozornie czyste naczynia i sztućce należy umyć własnoręcznie detergentem, przed pierwszym skorzystaniem z nich. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że są rzeczywiście czyste.
- Sprawdzić czy w meblach nie ma pluskiew – te niewielkie owady można zobaczyć gołym okiem. Należy szukać ich w szczeliwach szaf, łóżek i mebli tapicerowanych. Zdradzają je mdły zapach i drobne plamki krwi pozostawione na meblach.
Osoby z osłabioną odpornością, bądź wyjątkowo obawiające się infekcji, powinny używać własnych ręczników. W czasie pobytu w hotelu i korzystania ze wspólnych toalet, pryszniców, należy szczególnie dbać o higienę. Myć dokładnie całe ciało po pobycie na basenie i dezynfekować ręce po skorzystaniu z publicznej łazienki.
Jak uniknąć „zemsty faraona”, czyli biegunki podróżnych?
Aby uniknąć problemów żołądkowych, w tym biegunki podróżnych wywoływanej głównie przez bakterie E. coli, powinno się unikać jedzenia potraw z dodatkiem śmietany oraz ciast i ciastek z kremami. Przebywając w krajach egzotycznych, w których ryzyko zakażenia pałeczką okrężnicy jest wysokie, powinno się zrezygnować z:
- picia wody z kranu oraz używania jej do płukana jamy ustnej i pożywienia; woda zawsze powinna być przegotowana lub pochodzić z fabrycznie zamkniętej butelki, nie należy też pić napojów z kostkami lodu, gdyż mogły zostać przygotowane na bazie kranówki,
- jedzenia surowych produktów: mięsa, ryb, warzyw i owoców; mięso powinno być poddane obróbce termicznej, a owoce i warzywa sparzone i pobrane ze skórki,
- dzieci powinny jeść jedynie żywność przegotowaną, a najlepiej przygotowaną przez nas lub gotową, kupioną w szczelnie zamkniętych słoikach.
Wybierając się w podróż warto z rozmysłem spakować apteczkę turystyczną, gdyż to jej zawartość będzie służyła nam do udzielenia pierwszej pomocy w przypadku ewentualnego zatrucia. Dlatego dobrze, aby znalazły się w niej probiotyki oraz elektrolity, które są niezbędne, aby nawodnić organizm tracący duże ilości wody w czasie biegunki.