Trzeba na nie uważać! Są w kosmetykach i żywności. Nowe badania wykazały związek pomiędzy ftalanami a zdrowiem kobiet

Anna Moyseowicz
Okazuje się, że w kosmetykach, zabawkach, a nawet żywności czyha niebezpieczeństwo.
Okazuje się, że w kosmetykach, zabawkach, a nawet żywności czyha niebezpieczeństwo. pixabay.com
Jak pokazują najnowsze badania naukowe, obecność ftalanów może łączyć się z występowaniem cukrzycy u kobiet. Te groźne związki chemiczne znajdują się w produktach używanych na co dzień, w tym w kosmetykach, żywności, detergentach, a nawet wyrobach medycznych i zabawkach.

W skrócie

Nowe badania nad ftalanami. Są szkodliwe dla zdrowia!

Ftalany to powszechnie stosowane substancje chemiczne, a jednym z ich zadań jest poprawienie trwałości tworzyw sztucznych. Nadają elastyczność materiałom, stąd stosuje się je przy produkcji przedmiotów gumowych i plastikowych. Od dawna mówi się o szkodliwości ftalanów, a najnowsze badania naukowców Uniwersytetu Michigan wykazały, że mają wpływ na występowanie cukrzycy u kobiet.

Nasze badania wykazały, że ftalany mogą przyczyniać się do częstszego występowania cukrzycy u kobiet, zwłaszcza kobiet rasy białej (...). Ludzie są codziennie narażeni na działanie ftalanów, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych. Ważne jest, abyśmy zajęli się EDC już teraz, ponieważ są one szkodliwe dla zdrowia ludzkiego - powiedział dr Sung Kyun Park z Uniwersytetu Michigan.

Czytaj też: Opakowania do żywności nie są bezpieczne. Tysiące związków wędrują do organizmu

Wykazano związek pomiędzy ftalanami a cukrzycą, lecz potrzebne są dalsze badania

Przez sześć lat, od roku 1999, do roku 2000, obserwowano 1308 kobiet. Na podstawie próbek moczu stwierdzano obecność ftalanów, a następnie pojawianie się cukrzycy. U kobiet rasy białej, narażonych na działanie tych chemikaliów, ryzyko zachorowania było - w zależności od rodzaju ftalanu - od 30 do nawet 63 procent większe. Ftalany nie wywarły związku na występowanie cukrzycy u Azjatek i kobiet rasy czarnej.

– Nasze badania są krokiem we właściwym kierunku, w kierunku lepszego zrozumienia wpływu ftalanów na choroby metaboliczne, ale potrzebne są dalsze prace – powiedział Park.

Cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i charakteryzuje się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Wśród jej objawów występują między innymi rozdrażnienie, przemęczenie, duże pragnienie i częste oddawanie moczu oraz problemy skórne. Choroba ta może mieć groźne następstwa, prowadzące nawet do zgonu.

Ftalany w kosmetykach i zabawkach. Substancje te występują w wielu produktach

Ftalany - gdzie występują? Ftalany to dość szeroka grupa związków chemicznych. Można je znaleźć między innymi w lakierze do paznokci, mydle, perfumach, szamponie, lakierze do włosów, wodzie po goleniu czy ubraniach. Ftalany mogą zanieczyszczać żywność na każdym etapie produkcji. Będą występować w opakowaniach służących do pakowania produktów, ale poprzez zanieczyszczenie środowiska nawet w żywności nieprzetworzonej i wodzie. Do jedzenia trafiają chociażby z rękawiczek ochronnych czy instalacji. W jednym z badań, związki te wykazano w 70% próbek jedzenia fast-food. Ponadto można je znaleźć w produktach budowlanych, jak tapety, żaluzje i panele oraz sprzęcie medycznym. Stosowanie niektórych ftalanów w kosmetykach uregulowano prawnie.

Czy ftalany są bezpieczne? Szkodliwość ftalanów udowodniono już wcześniej

To nie pierwsze badania mówiące o szkodliwości ftalanów. Wykazano już związek pomiędzy tymi substancjami, gospodarką hormonalną, w tym wzrostem mięśniaków macicy. Ftalany mogą upośledzać płodność, a nawet działać bezpośrednio na dziecko w łonie matki. Są to substancje niebezpieczne zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wzmagają powstawanie stanów zapalnych, a nawet mogą przyczynić się do przedwczesnych zgonów.

Źródło:
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia