Znana marka sprzedaje toksyczne ubrania dla dzieci. Porażające wyniki testów, które przeprowadziła organizacja konsumencka

OPRAC.:
Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Wideo
od 16 lat
Kilkaset razy przekroczona norma na ftalany i pięć razy więcej ołowiu, niż dozwolone – to tylko jedna, „rekordowa” para dziecięcych butów dla dzieci chińskiej firmy Shein. Niestety, toksyczne substancje wykryto w co 2. ubraniu dla dzieci. Tymczasem gigant w branży „śmieciowej moda” ma się dobrze i wciąż rośnie w siłę.

Spis treści

Toksyczne chemikalia w ubraniach dla dzieci Shein

Niskie ceny i liczne promocje – to najbardziej przyciąga do zakupów chińskich produktów na platformie Shein, która oferuje również ubrania dla dzieci czy zabawki. Niestety, kontrola odzieży dziecięcej przeprowadzona przez belgijską organizacją konsumencką non-profit o nazwie Test Achats wykazało zawartość co najmniej jednego toksycznego związku w niemal połowie produktów.

Mała dziewczynka ogląda ubrania na wieszakach
serhii_bobyk/freepik

W ramach badania zakupiono na platformie firmy kurtki przeciwdeszczowe, t-shirty, buty i kąpielówki, w sumie 25 ubrań dla dzieci. Następnie przebadano ich skład chemicznego. Wyniki są przerażające, bo wykryto w nich ftalany, ołów, nikiel, dimetyloformamid czy chinolina. Szczególnym problemem są ftalany, które występują też masowo w ubraniach dla dzieci i wielu innych produktach.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

W jednej z par butów dziecięcych było kilkaset razy za dużo ftalanów, które są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną w organizmie, a także pięciokrotnie przekroczono w nich normę zawartości ołowiu. Metale ciężkie w kontakcie ze skórą mają natomiast działanie alergizujące, a wymieniane związki organiczne należą do silnie drażniących.

Czy ubrania z Shein są dobrej jakości?

Ubrania z Shein nie są niestety dobrej jakości. W rzeczywistości to produkty fast fashion, które są hitem tylko przez chwilę i nadają się do założenia raz albo wcale. Używane syntetyczne materiały są słabej jakości, a rzeczywisty wygląd odbiega od tego prezentowanego na zdjęciu. Ich produkcja odbywa się z ogromną szkodą dla środowiska, podobnie jak to, co dzieje się z ubraniami, gdy ich krótki żywot dobiegnie końca. Stąd fast fashion jest nazywany „śmieciową modą”.

Sprawdź: Wycofany produkt z TEDi, jest niebezpieczny dla zdrowia

Największe obawy, zwłaszcza w przypadku dzieci, powinien budzić skład tekstyliów, który pomimo zapewnień firmy wiele się pewnie nie zmieni. Zgodnie z informacją otrzymaną od biura prasowego Shein w Polsce platforma zdecydowała o wycofaniu produktów ze sprzedaży. Zapewniono także, że od swoich dostawców firma wymaga przestrzegania rygorystycznych norm, zgodnych m.in. z europejskim rozporządzeniem REACH. Ma także współpracować z niezależnymi instytucjami międzynarodowymi, które regularnie przeprowadzają niezapowiedziane kontrole fabryk. Tylko w 2023 r. przeprowadzono 400 tys. testów bezpieczeństwa chemicznego produktów.

Od 2024 r. normy dla Shein będą jeszcze bardziej bardziej wyśrubowane, ponieważ w kwietniu Shein została zakwalifikowane przez UE do grupy wielkich platform, posiadających powyżej 45 mln. użytkowników. Czy to zmieni jakość ubrań? W przypadku dzieci lepiej nie ryzykować.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia