Spis treści
Czym grozi przemęczenie?
Zmęczenie po wysiłku fizycznym czy intelektualnym nikogo nie dziwi, ale jeśli trwa całe tygodnie, a nawet miesiące i związane jest nie tylko z wyczerpaniem fizycznym, ale też psychicznym, oznacza przemęczenie. Chroniczne zmęczenie obniża wydajność całego organizmu. W mózgu zmniejsza się ilość wytwarzanych neuroprzekaźników, co skutkuje obniżeniem nastroju i koncentracji oraz problemami z pamięcią i uważnością. Spowalnia metabolizm, a podnosi się poziom kwasów tłuszczowych i glukozy we krwi, co prowadzi m.in. do zaburzeń odżywiania, zmiany wagi, wahania nastrojów, rozdrażnienia i zaburzeń w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.
Masz takie objawy?To znaczy, że jesteś przemęczony, a Twój organizm potrzebuje odpoczynku.
Ciągłe zmęczenie prowadzi do przemęczenia i może niekorzystnie odbić się na stanie zdrowia oraz doprowadzić do rozwoju chorób takich, jak depresja, miażdżyca czy zaburzenia pracy serca.
Zobacz także:
Masz te objawy? To znaczy, że twój organizm potrzebuje odpoczynku
Obecnie większość z nas jest zmęczona i wyczerpana psychicznie. Wcześniejsze lata pandemii COVID-19 odcisnęły piętno na stanie zdrowia zarówno fizycznego, jak i psychicznego większości z nas. Natomiast szerząca się inflacja i związany z nią wzrost kosztów żywności i opłat również negatywnie wpływają na samopoczucie i są niezwykle męczące. Do tego dochodzą codzienne obowiązki, troska o najbliższych, pośpiech, często również brak ruchu i nieregularne spożywanie posiłków. To przyczynia się do uczucia zmęczenia i wyczerpania.
W takiej sytuacji organizm wysyła sygnały alarmowe o swojej potrzebie odpoczynku i regeneracji. Niektóre z nich łatwo jest jednak przeoczyć lub zignorować.
Te objawy świadczą o przemęczeniu! Sprawdź, jakie sygnały wysyła ci twój organizm.