Kto nie powinien malować paznokci? Niektórym osobom może zaszkodzić manicure hybrydowy i używanie tradycyjnych lakierów

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Paznokcie hybrydowe, żelowe, akrylowe i malowane tradycyjnie, wyglądają ładnie i świeżo, ale czy te zabiegi upiększające są dobre dla naszego zdrowia? Jak się okazuje, wiele substancji zawartych w lakierach może działać drażniąco zarówno na płytkę paznokcia, jak i na cały nasz organizm. Sprawdź, czy malowanie paznokci jest bezpieczne i zobacz, kto powinien z niego zrezygnować.

Spis treści

Tradycyjne lakiery do paznokci oraz te do manicure hybrydowego mogą w niekorzystny sposób wpływać na nasze zdrowie.
Tradycyjne lakiery do paznokci oraz te do manicure hybrydowego mogą w niekorzystny sposób wpływać na nasze zdrowie. Freepik

Czy malowanie paznokci szkodzi zdrowiu? Kto powinien go unikać?

Kwestia bezpieczeństwa lakierów do malowania paznokci od dawna jest badana przez naukowców. Według specjalistów ze Szkoły Medycznej Harvarda używanie tradycyjnych lakierów jest stosunkowo bezpiecznie, o ile odpowiednio dbamy o płytkę i skórki oraz robimy przerwy między kolejnymi malowaniami.

Z minusów wymieniają działanie acetonu używanego do zmywania lakieru, który może wysuszać i uszkadzać płytkę paznokcia i skórę palców przy dłuższym stosowaniu. Warto pamiętać o tym, że przenika on przez paznokcie do ich łożyska. Niektóre lakiery, zwłaszcza te ciemniejsze, mogą też powodować nietrwałe przebarwienia paznokci.

Badania wykazały, że substancje chemiczne zawarte w lakierach do paznokci mogą być wchłaniane do organizmu. Ale dokładne ich ilości oraz to, czy może to mieć negatywne skutki zdrowotne, nie zostało jeszcze ustalone.

Zobacz: Brokatowe paznokcie to efektowny manicure nie tylko na imprezy. Zobacz trendy i sprawdź, jak nakładać pyłek i brokat na paznokcie

Wiadomo natomiast, że substancje szkodliwe dla skóry, a nawet te o stwierdzonym działaniu rakotwórczym, są częstymi składnikami lakierów do paznokci. Wymienia się wśród nich m.in „toksyczne trio”:

  • formaldehyd – jest środkiem konserwującym, który został uznany przez National Cancer Institute za substancję potencjalnie rakotwórczą,
  • toulen – mogący powodować bóle głowy i nudności, którego powinny unikać w szczególności kobiety w ciąży i dzieci,
  • ftalany – gromadzące się w organizmie i mogące w negatywny sposób oddziaływać na gospodarkę hormonalną, nerki, wątrobę i układ rozrodczy.

W przypadku manicure hybrydowego czy żelowego lakier jest dodatkowo podgrzewany przez lampy UV i nakładany na osłabioną polerowaniem i odtłuszczoną płytkę, co może wzmacniać jego toksyczny wpływ na paznokcie. Specjaliści uważają jednak, że jest mało prawdopodobne, aby lakier hybrydowy miał długofalowy negatywny wpływ na zdrowie paznokci, jeśli rzeczywiście jest stosowany sporadycznie.

Choć naukowcy nadal sprawdzają możliwe działania niepożądane związane z używaniem lakierów do paznokci, wiadomo jednak, że są osoby, które powinny zrezygnować z niektórych rodzajów manicure. Zobacz w galerii czy należysz do tej grupy.

Jaki lakier jest najbardziej bezpieczny dla zdrowia?

Szukając lakieru do paznokci, warto zwracać uwagę na produkty oznaczone jako „5 free”, czyli potencjalnie wolne od ww. substancji oraz od kamfory i żywicy formaldehydowej. Za bezpieczne uważa się lakiery do paznokci przeznaczone dla dzieci. Nie warto na nich oszczędzać i wybrać produkty o dobrym składzie, stworzone na bazie wody. Idzie to zazwyczaj w parze z dość wysoką ceną ok. 30 zł za buteleczkę.

Trwały manicure w kolorach, które pokochasz

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia