To może być rewolucja w diagnostyce! Prosty test pokaże, czy zagrażają ci choroby serca. Wystarczy wypłukać usta!

Marta Siesicka-Osiak
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Choroby przyzębia od dawna wiązane są z różnymi schorzeniami, w tym z chorobami krążenia. Najnowsza – banalnie prosta – metoda opisana w czasopiśmie medycznym „Frontiers of Oral Health”, może pomóc w sprawdzeniu poziomu białych krwinek. To umożliwi skuteczne przewidywanie ryzyka rozwoju chorób serca.

Spis treści

Model serca i kadr z laboratorium
Chcesz mieć zdrowe serce – dbaj o higienę jamy ustnej! Freepik/Canva

Choroby dziąseł a choroby serca – ta korelacja jest badana od lat

Zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, przewlekłej infekcji jamy ustnej. Tego typu reakcja zapalna niszczy przyzębie, może też mieć skutki ogólnoustrojowe. Przeprowadzono wiele badań, które sugerują korelację między zapaleniem przyzębia a chorobami układu krążenia, cukrzycą czy przedwczesnymi porodami z niską masą ciała. Ponad 47 proc. dorosłych w wieku 30 lat i starszych cierpi na jakąś postać tej choroby.

Zobacz także: Masowo umieramy z tego powodu. Odkrycie Polki może to zmienić

Choroby przyzębia występują częściej u:

  • mężczyzn,
  • osób żyjących poniżej progu ubóstwa,
  • obecnie palących papierosy,
  • osób z wykształceniem niższym niż średnie.

Aby zmniejszyć ryzyko chorób dziąseł, eksperci zalecają niepalenie oraz regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów.

Prosty test, który może pomaga określić ryzyko chorób krążenia

Zdaniem kanadyjskich naukowców z uniwersytetów Toronto, Calgary i Hamilton prosty zabieg płukania ust pozwala wykryć zapalenie dziąseł, które z kolei może prowadzić do zapalenia przyzębia, stanu związanego z chorobami układu krążenia.

Podczas badania pilotażowego naukowcy ocenili grupę młodszych dorosłych bez zdiagnozowanych problemów z przyzębiem. Było to 8 niepalących osób w wieku od 18 do 30 lat bez współistniejących chorób, które nie przyjmowały leków mogących wpływać na ryzyko sercowo-naczyniowe.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Zastosowano proste płukanie jamy ustnej, aby zmierzyć poziom białych krwinek w ślinie. Każdy uczestnik pościł przez 6 godzin przed wizytą w laboratorium. Następnie przepłukiwał usta wodą, a potem roztworem soli fizjologicznej, którego próbki pobrano następnie do analizy.

Sprawdź także: To wciąż jeden z głównych zabójców Polaków. Refundacja leków i nowe programy leczenia na NFZ pomogą pacjentom z chorobami serca

Potem uczestnicy kładli się na 10 minut przed wykonaniem elektrokardiogramu i pozostawali w pozycji leżącej przez kolejne 10 minut. Mierzono im ciśnienie krwi oraz rozszerzenie naczyń zależne od przepływu i prędkość fali tętna.

Naukowcy stwierdzili, że wysoki poziom białych krwinek w ślinie ma istotny związek ze słabym rozszerzeniem naczyń, co sugeruje podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Stan zapalny jamy ustnej może zwiększać dysfunkcję naczyń krwionośnych

Nie zaobserwowano natomiast związku pomiędzy między białymi krwinkami a prędkością fali tętna, co wskazuje, że długoterminowy wpływ na tętnice jeszcze nie wystąpił (prędkość fali tętna mierzy sztywność tętnic i jest niezależnym czynnikiem prognostycznym ryzyka sercowo-naczyniowego).

Być może brak wpływu na sztywność tętnic wynikał z tego, że uczestnicy byli młodzi i stosunkowo zdrowi. Dlatego eksperci sugerują zbadanie bardziej zróżnicowanej pod względem wieku i stanu zdrowia grupy uczestników.

Autorzy badania przypuszczają, że stan zapalny z jamy ustnej może przedostawać się do układu naczyniowego i wpływać na zdolność tętnic do wytwarzania tlenku azotu, co zmniejsza ich zdolność do reagowania na zmiany w przepływie krwi. Wyższy poziom białych krwinek powodowałby wyższy poziom dysfunkcji naczyń.

Zmiana stylu życia, zdrowa dieta, rutynowe ćwiczenia oraz kontrolowanie ciśnienia krwi i cholesterolu mogą poprawić prędkość fali tętna.(PAP)
Paweł Wernicki
pmw/ zan/

Miej ciśnienie pod kontrolą

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia