To wciąż jeden z głównych zabójców Polaków. Refundacja leków i nowe programy leczenia na NFZ pomogą pacjentom z chorobami serca

Monika Góralska
Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
W Polsce niemal połowa z nas umiera z powodu chorób serca i układu krążenia czego głównymi winowajcami są m.in. nadciśnienie tętnicze, palenia papierosów i otyłość. Już od 70 lat Polskie Towarzystwo Kardiologiczne buduje świadomość na temat chorób serca. Z okazji swojego jubileuszu PTK opracowało 10 przykazań dla polskiej kardiologii, które należy jak najszybciej wprowadzić w życie. Wśród nich znalazła się m.in. refundacja procedur i leków dla chorych oraz nowe programy leczenia w ramach NFZ. Eksperci podkreślają także rolę profilaktyki.

Spis treści

To już 70 lat rozwoju polskiej kardiologii

Ponad 5000 ekspertów, 17 oddziałów terenowych, 7 asocjacji i 14 sekcji oraz elitarny „Klub 30”, tysiące naukowych opracowań, wytycznych i rekomendacji to tylko wybrane dane i osiągnięcia z 70 lat pracy Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego. Od 1956 roku PTK jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), w ramach którego polscy eksperci aktywnie uczestniczyli w budowaniu świadomości na temat kardiologii.

Starszy mężczyzna trzyma się za serce
W procesie rozwoju kardiologii w Polsce niezwykle ważne jest wdrożenie nowych programów leczenia, ale też zadbanie o profilaktykę. PixelsEffect/gettyimages.com

– Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to prężnie działająca organizacja, która integruje środowisko eksperckie po to, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości opieki kardiologicznej. Z uwagi na rozwój chorób cywilizacyjnych, medycyna stale musi nadążać za tymi wyzwaniami, dlatego od 70-ciu lat Towarzystwo nie zwalnia tempa. Przeciwnie, pracujemy jeszcze bardziej dynamicznie, aby móc precyzyjnie określać bieżące wyzwania. Stawiamy takie cele, których osiąganie służy polskim pacjentom. Jednym z ostatnich rozwiązań jest opracowanie dziesięciu kluczowych, niezaspokojonych w naszej ocenie potrzeb w kardiologii – powiedział na konferencji prasowej z okazji jubileuszu PTK prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Choroby serca to główny zabójca Polaków. 10 przykazań dla kardiologii

W Polsce aż 45 proc. z nas umiera z powodu chorób serca i układu krążenia głównie z winy nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, palenia papierosów, otyłości i cukrzycy. Wśród 11 mln osób z nadciśnieniem tętniczym, aż połowa z nich nie wie o istnieniu swojej choroby. Oczekiwana długość życia Polaków jest krótsza o około 4 lata od średniej oczekiwanej długości życia w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Z tego powodu eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali „Dekalog polskiej kardiologii na lata 2023 – 2025”, który zawiera najważniejsze obszary wymagające pilnego zagospodarowania:

  1. pełne uruchomienie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia,
  2. urealnienie wycen w zakresie kardiologii, szczególnie kardiologii inwazyjnej oraz sprawna refundacja procedur o udowodnionych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów,
  3. potrzeba stworzenia szybkiej ścieżki refundacyjnej dla nowych wyrobów medycznych oraz technologii lekowych,
  4. przyjęcie kryteriów włączenia do programu NFZ leczenia hipercholesterolemii na podstawie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i połączenie go z programem KOS-zawał,
  5. stworzenia systemu umożliwiającego kardiologom szkolenie i nabywanie kompetencji w zakresie samodzielnego wykonywania i oceniania tomografii komputerowej i rezonansu magentycznego w zakresie kardiologii,
  6. zaopiekowanie się pacjentami ze wstrząsem kardiogennym oraz po nagłym zatrzymaniu krążenia poprzez stworzenie narodowego programu dla tej grupy chorych,
  7. stworzenie systemu diagnostyki genetycznej dla kardiologii,
  8. wspieranie i szybszy rozwój kardiologii dziecięcej w Polsce.

Eksperci PTK podkreślają, że aby zrealizować wyżej wymienione założenia dekalogu konieczna jest współpraca wielu środowisk oraz usprawnienie funkcjonowania samego Towarzystwa.

– Wysiłkiem ekspertów stworzyliśmy doskonale funkcjonujący system wspierania pacjentów kardiologicznych i teraz należy urealnić wyceny świadczeń i tym samym zapewnić pacjentom jeszcze większe bezpieczeństwo. Choroby kardiologiczne są dla nas ważne – powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Przyszłością jest profilaktyka chorób serca i układu krążenia

W procesie rozwoju kardiologii w Polsce niezwykle ważna jest profilaktyka pierwotna i wtórna.

– Trzeba skupić się na profilaktyce kardiologicznej opartej o POZ. To już jest i zaczyna sprawnie działać. Potrzebna jest też szeroko zakrojona współpraca specjalistów kardiologii ze specjalistami medycyny rodzinnej – powiedział dr Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Konieczne jest więc wsparcie profilaktyki kardiologicznej:

– Kardiologia zbiera śmiertelne żniwo – największe. Około połowa zgonów to właśnie choroby serca i układu krążenia. Za mało stawiamy na profilaktykę i prewencję, w tym również na wszelkie czynniki ryzyka. Dobra prewencja powinna być kluczem i priorytetem również dla PTK. Nakłady finansowe na narodowe programy to są pieniądze przede wszystkim na leczenie, a nie prewencję. Budujmy prewencję. Liczę również, że pomiędzy poszczególnymi towarzystwami nastąpi prawdziwy dialog i interdyscyplinarne podejście do zarządzania ochroną zdrowia – dodała przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.

Marzanna Bieńkowska – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Biura Rzecznika Praw Pacjenta podkreśliła, że bardzo ważne jest również wdrożenie w nauczanie szkolne przedmiotu z zakresu zdrowia. Natomiast Agnieszka Wołczenko reprezentująca Porozumienie Organizacji Kardiologicznych mocno podkreśliła wagę chorób kardiologicznych i liczne obciążenia pacjentów z tymi chorobami.

Choroby serca to pierwszy zabójca Polaków. Cieszę się, że Mnisterstwo Zdrowia dostrzega problem. Pacjent kardiologiczny to przeważnie pacjent z wielochorobowością. To są miliony ludzi. Pacjent jednak trochę błądzi w systemie, dlatego cieszy mnie i dekalog PTK i deklaracje decydentów, aby uprościć ścieżkę pacjenta kardiologicznego w systemie ochrony zdrowia. Dla nas istotą rzeczy jest dostępność do diagnostyki i do specjalisty oraz wszystkich możliwych technologii potrzebnych do godnego leczenia i życia – zwróciła uwagę przedstawicielka pacjentów.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia