Spis treści
To już 70 lat rozwoju polskiej kardiologii
Ponad 5000 ekspertów, 17 oddziałów terenowych, 7 asocjacji i 14 sekcji oraz elitarny „Klub 30”, tysiące naukowych opracowań, wytycznych i rekomendacji to tylko wybrane dane i osiągnięcia z 70 lat pracy Polskiego Towarzystwo Kardiologicznego. Od 1956 roku PTK jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC), w ramach którego polscy eksperci aktywnie uczestniczyli w budowaniu świadomości na temat kardiologii.
– Polskie Towarzystwo Kardiologiczne to prężnie działająca organizacja, która integruje środowisko eksperckie po to, aby wspólnie pracować nad poprawą jakości opieki kardiologicznej. Z uwagi na rozwój chorób cywilizacyjnych, medycyna stale musi nadążać za tymi wyzwaniami, dlatego od 70-ciu lat Towarzystwo nie zwalnia tempa. Przeciwnie, pracujemy jeszcze bardziej dynamicznie, aby móc precyzyjnie określać bieżące wyzwania. Stawiamy takie cele, których osiąganie służy polskim pacjentom. Jednym z ostatnich rozwiązań jest opracowanie dziesięciu kluczowych, niezaspokojonych w naszej ocenie potrzeb w kardiologii – powiedział na konferencji prasowej z okazji jubileuszu PTK prof. Robert Gil, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Choroby serca to główny zabójca Polaków. 10 przykazań dla kardiologii
W Polsce aż 45 proc. z nas umiera z powodu chorób serca i układu krążenia głównie z winy nadciśnienia tętniczego, hipercholesterolemii, palenia papierosów, otyłości i cukrzycy. Wśród 11 mln osób z nadciśnieniem tętniczym, aż połowa z nich nie wie o istnieniu swojej choroby. Oczekiwana długość życia Polaków jest krótsza o około 4 lata od średniej oczekiwanej długości życia w pozostałych krajach członkowskich Unii Europejskiej.
Czytaj też: Od 1 lipca nowa lista leków refundowanych. Duże zmiany w refundacji insulin i środków stosowanych w in vitro
Z tego powodu eksperci Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego opracowali „Dekalog polskiej kardiologii na lata 2023 – 2025”, który zawiera najważniejsze obszary wymagające pilnego zagospodarowania:
- pełne uruchomienie Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia,
- urealnienie wycen w zakresie kardiologii, szczególnie kardiologii inwazyjnej oraz sprawna refundacja procedur o udowodnionych korzyściach w poprawie rokowania pacjentów,
- potrzeba stworzenia szybkiej ścieżki refundacyjnej dla nowych wyrobów medycznych oraz technologii lekowych,
- przyjęcie kryteriów włączenia do programu NFZ leczenia hipercholesterolemii na podstawie wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego i połączenie go z programem KOS-zawał,
- stworzenia systemu umożliwiającego kardiologom szkolenie i nabywanie kompetencji w zakresie samodzielnego wykonywania i oceniania tomografii komputerowej i rezonansu magentycznego w zakresie kardiologii,
- zaopiekowanie się pacjentami ze wstrząsem kardiogennym oraz po nagłym zatrzymaniu krążenia poprzez stworzenie narodowego programu dla tej grupy chorych,
- stworzenie systemu diagnostyki genetycznej dla kardiologii,
- wspieranie i szybszy rozwój kardiologii dziecięcej w Polsce.
Eksperci PTK podkreślają, że aby zrealizować wyżej wymienione założenia dekalogu konieczna jest współpraca wielu środowisk oraz usprawnienie funkcjonowania samego Towarzystwa.
– Wysiłkiem ekspertów stworzyliśmy doskonale funkcjonujący system wspierania pacjentów kardiologicznych i teraz należy urealnić wyceny świadczeń i tym samym zapewnić pacjentom jeszcze większe bezpieczeństwo. Choroby kardiologiczne są dla nas ważne – powiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.
Przyszłością jest profilaktyka chorób serca i układu krążenia
W procesie rozwoju kardiologii w Polsce niezwykle ważna jest profilaktyka pierwotna i wtórna.
– Trzeba skupić się na profilaktyce kardiologicznej opartej o POZ. To już jest i zaczyna sprawnie działać. Potrzebna jest też szeroko zakrojona współpraca specjalistów kardiologii ze specjalistami medycyny rodzinnej – powiedział dr Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.
Konieczne jest więc wsparcie profilaktyki kardiologicznej:
– Kardiologia zbiera śmiertelne żniwo – największe. Około połowa zgonów to właśnie choroby serca i układu krążenia. Za mało stawiamy na profilaktykę i prewencję, w tym również na wszelkie czynniki ryzyka. Dobra prewencja powinna być kluczem i priorytetem również dla PTK. Nakłady finansowe na narodowe programy to są pieniądze przede wszystkim na leczenie, a nie prewencję. Budujmy prewencję. Liczę również, że pomiędzy poszczególnymi towarzystwami nastąpi prawdziwy dialog i interdyscyplinarne podejście do zarządzania ochroną zdrowia – dodała przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia Beata Małecka-Libera.
Marzanna Bieńkowska – zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Biura Rzecznika Praw Pacjenta podkreśliła, że bardzo ważne jest również wdrożenie w nauczanie szkolne przedmiotu z zakresu zdrowia. Natomiast Agnieszka Wołczenko reprezentująca Porozumienie Organizacji Kardiologicznych mocno podkreśliła wagę chorób kardiologicznych i liczne obciążenia pacjentów z tymi chorobami.
– Choroby serca to pierwszy zabójca Polaków. Cieszę się, że Mnisterstwo Zdrowia dostrzega problem. Pacjent kardiologiczny to przeważnie pacjent z wielochorobowością. To są miliony ludzi. Pacjent jednak trochę błądzi w systemie, dlatego cieszy mnie i dekalog PTK i deklaracje decydentów, aby uprościć ścieżkę pacjenta kardiologicznego w systemie ochrony zdrowia. Dla nas istotą rzeczy jest dostępność do diagnostyki i do specjalisty oraz wszystkich możliwych technologii potrzebnych do godnego leczenia i życia – zwróciła uwagę przedstawicielka pacjentów.