Spis treści
Jest spora grupa leków, która działają na nasz organizm tak, że nie powinniśmy po nich prowadzić samochodu. Wpływają na sprawność mózgu, układu ruchu oraz wzrok.
Dlaczego po niektórych lekach nie można prowadzić samochodu?
- wpływają na zachowanie i reakcje kierowców
- osłabiają koncentrację
- wywołują otępienie lub senność
- zaburzają sprawność
- wpływają na zmysły
- powodują zmianę widzenia
Zawsze powinniśmy dokładnie czytać ulotki zażywanych leków. Mamy w nich określony wpływ na prowadzenie samochodu. Po niektórych lekach obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu, ale są też takie, po których jest to po prostu zalecane.
Po jakich lekach nie należy prowadzić samochodu? Mamy listę
Jest Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie "wykazu środków działających podobnie jak alkohol oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie".
Są tam wymienione substancje psychoaktywne, które znajdziemy w niektórych lekach. Ich zażywanie wiąże się z zakazem prowadzenia pojazdu od kilku godzin do nawet doby. Czas działania uzależniony jest od wielu czynników, m.in. od dawki. Zobacz w poniższej galerii, na jakie leki trzeba szczególnie uważać.
Środkami działającymi podobnie do alkoholu są:
- opioidy
- amfetamina i jej analogi
- kokaina
- tetrahydrokanabinole
- benzodiazepiny
Odpowiedzialność prawna za prowadzenie auta pod wpływem niektórych leków
Kierowcy nie powinni zażywać środków określonych w rozporządzeniu ministra zdrowia, w tym barbituranów oraz pochodnych benzodiazepiny. Kodeks drogowy za jazdę po zażyciu leków zawierających te substancje przewiduje karę pozbawienia wolności do 2 lat.