Spis treści
Herbatka z liści brzozy. Wypróbuj prosty przepis
Liście brzozy są łatwo dostępne w postaci suszonej przez cały rok. Można je kupić w sklepach zielarskich czy aptekach zarówno stacjonarnie, jak i przez internet, a koszt to zaledwie kilka złotych za opakowanie. W okresie od maja do czerwca można zbierać liście brzozy samodzielnie. Aby przygotować napar z liści brzozy wystarczą dwa składniki:
- 1 łyżka suszonych liści brzozy,
- 1 szklanka wrzącej wody.
Jak przygotować herbatkę z liści brzozy?
- Liście zalać wrzątkiem i parzyć pod przykryciem ok. 30 min.
- Przecedzić i pić małymi porcjami 1-2 szklanki naparu (po 200 ml) w ciągu dnia.
Skład i właściwości liści brzozy
Liście brzozy na wiosnę pozyskuje się w Polsce głównie z dwóch gatunków brzozy: brzoza brodawkowata (Betula pendula) i brzoza omszona (Betula pubescens). Można je zebrać samodzielnie i zasuszyć w przewiewnym miejscu lub kupić w postaci suszu w sklepie zielarskim.
Sprawdź także: Regeneruje po zimie, poprawia odporność, odmładza. Zbierzesz go właśnie teraz. Sok z klonu jest smaczniejszy niż z brzozy
Liście brzozy są bogate we flawonoidy (hiperozyd, rutozyd, kwercytryna, kemferol), saponiny, garbniki, betulinę, olejki eteryczne oraz witaminę C. Zawierają także sole mineralne takie jak potas, wapń, żelazo, mangan, cynk i magnez.
Liście brzozy wykazują właściwości:
- moczopędne,
- detoksykujące,
- przeciwobrzękowe,
- napotne,
- przeciwreumatyczne,
- przeciwzapalne,
- przeciwbólowe.
Herbatka z liści brzozy na odchudzanie i przeziębienie
Właściwości naparu są pomocne dla osób z nadwagą, chcących zrzucić zbędne kilogramy. Herbatka z liści brzozy działa bowiem moczopędnie i odtruwająco, dzięki czemu pozwala pozbyć się nadmiaru wody z organizmu, usuwa toksyny oraz zbędne produkty przemiany materii. Dzięki temu pomaga pozbyć się opuchlizny, niweluje obrzęki, a także cellulit wodny. Działa także żółciopędnie i usprawnia trawienie oraz poprawia przemianę materii. To sprawia, że efekty odchudzania są szybciej widoczne i motywują do dalszego zmniejszania wagi za pomocą odpowiedniej diety i ćwiczeń.
Działanie przeciwzapalne, napotne i przeciwbólowe naparu warto wykorzystać w czasie infekcji wirusowej czy bakteryjnej, aby złagodzić przebieg choroby i przyspieszyć powrót do zdrowia. Herbatkę z liści brzozy warto więc stosować podczas przeziębienia, grypy czy COVID-19 z towarzyszącymi objawami takimi jak gorączka, ból głowy, a także ból gardła.
Liście brzozy na zapalenie pęcherza i dnę moczanową
Herbatka z liści brzozy działa także moczopędnie i odkażająco. Regularne picie naparu z liści brzozy wskazane jest dla osób z chorobami nerek i układu moczowego. Herbatka może ułatwiać rozbijanie złogów moczanowych i wypłukiwanie piasku z dróg moczowych. Przyspiesza leczenie zapalenia cewki moczowej i pęcherza. Wskazana jest także do stosowania u osób chorujących na dnę moczanową, ponieważ zapobiega odkładaniu się złogów kwasu moczowego w stawach, a także rozbija już istniejące. Dzięki temu łagodzi reumatyzm, bóle stawów oraz poprawia ich ruchomość.
Napar z liści brzozy na skórę i włosy
Napar z liści brzozy można stosować również zewnętrznie do przemywania twarzy, a także płukania włosów. Sprawdzi się przy cerze problematycznej, trądzikowej, a także dojrzałej. Przeciwzapalne i odkażające działanie pozwoli zniwelować trądzik i wypryski. Napar zmniejszy również obrzęk twarzy oraz worki pod oczami, ponieważ działa ściągająco i przeciwobrzękowo. Zawartość antyoksydacyjnych flawonoidów zwalczających wolne rodniki spowolni również procesy starzenia, spłyci zmarszczki i wygładzi cerę.
Płukanie włosów naparem z liści brzozy warto stosować, aby zmniejszyć przetłuszczanie skóry głowy oraz wygładzić i wzmocnić włosy.
Przeciwwskazania do stosowania naparu z liści brzozy
Napar z liści brzozy dla większości osób jest bezpieczny i nie da się go przedawkować. Jednak liście brzozy, tak samo jak jej pyłki, nie są wskazane alergikom, ponieważ mogą uczulać. Liście brzozy mogą więc wywołać reakcje alergiczne takie jak świąd skóry, kichanie, wysypka czy katar sienny.
Herbatka z liści brzozy nie jest też wskazana dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Powinny też ostrożnie stosować ją osoby przyjmujące leki czy to na stałe, czy w czasie infekcji, ponieważ napar powoduje wydalanie wszystkich toksyn i substancji obcych z organizmu, w tym także leków. Nie należy go również stosować z lekami moczopędnymi, ponieważ nasili ich działanie i może doprowadzić do odwodnienia.