Spis treści
Czy spanie w skarpetkach jest zdrowe? Pomoże ci zasnąć
Jeśli masz trudności z zasypianiem, to spanie w skarpetkach może ci pomóc się zrelaksować i szybciej zasnąć. Organizm funkcjonuje w rytmie dobowym, na który składa się faza czuwania i snu. W ciągu dnia temperatura ciała człowieka wynosi 36,6 stopni Celsjusza, ale już wieczorem zaczyna powoli spadać, natomiast w czasie snu jest niższa nawet o 0,5-1 st. C. Dlatego właśnie wskazane jest, aby temperatura powietrza w sypialni w nocy była niższa niż w dzień i wynosiła ok. 18 st. C.
Przeczytaj także: Co mówi o tobie pozycja, w której śpisz?
Obniżenie ogólnej temperatury ciała człowieka następuje przez skórę, przez którą organizm odprowadza ciepło. W zmarzniętych stopach krew krąży wolniej, ponieważ zimno obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza przepływ krwi, a ciepło nie może zostać odprowadzone. Dodatkowo organizm zużywa energię na próby ogrzania kończyn, co sprawia, że jest pobudzony i nie jest w stanie się zrelaksować, aby spokojnie zasnąć. Założenie skarpetek na noc sprawia, że stopy zostają rozgrzane, co powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych i ułatwia odprowadzanie ciepła. W ten sposób temperatura ciała się obniża, a mózg dostaje sygnał, że nadeszła już pora snu.
Spanie w ten sposób zimą szkodzi zdrowiu i urodzie. Też popełniasz ten błąd?
Spanie przy kaloryferze oraz w zbyt mocno ogrzewanym pomieszczeniu niestety nie jest najlepszym pomysłem. Choć w chwili, gdy na zewnątrz panuje chłód często lubimy podkręcić kaloryfer. Należy jednak u...
Korzyści ze spania w skarpetkach?
Oprócz regulacji temperatury ciała i ułatwiania zasypiania, zakładanie skarpetek do snu może przynieść również inne korzyści dla zdrowia. Spanie w skarpetkach m.in.:
- Zapobiega skurczom nóg – ciepłe nogi i stopy są rozluźnione, co niweluje ryzyko wystąpienia bolesnych skurczów nóg i łydek.
- Zmniejsza uderzenia gorąca – w czasie menopauzy u kobiet następują znaczne wahania poziomów hormonów, co sprawia, że organizm nie jest w stanie odpowiednio regulować temperatury, w efekcie czego dochodzi do jego przegrzania, co objawia się występowaniem uderzeń gorąca. Zakładanie skarpetek pomaga regulować temperaturę ciała i zapobiegać nadmiernemu przegrzaniu.
- Ułatwia osiągnięcie orgazmu – według badania z 2005 roku zakładanie skarpetek na noc zwiększyło zdolność uczestników do osiągnięcia orgazmu o 30 procent. Prawdopodobnie ma to związek z rozszerzaniem naczyń krwionośnych, co również zwiększa ukrwienie narządów płciowych. Poza tym zimne stopy partnera zniechęcają do podjęcia współżycia i obniżają napięcie seksualne.
- Pielęgnuje stopy – zakładanie skarpetek po nawilżeniu stóp kremem pielęgnuje skórę i zapobiega pękaniu pięt.
- Łagodzi objawy choroby Raynauda – to schorzenie polegające na obkurczaniu się naczyń krwionośnych pod wpływem niskiej temperatury lub stresu. W dotkniętych chorobą obszarach ciała, zwykle w dłoniach i stopach ustaje krążenie, a palce bledną, drętwieją i pulsują. Noszenie skarpetek na noc pomaga zapobiegać napadom choroby.
Lubisz spać nago? Poznaj korzyści zdrowotne płynące ze spania bez ubrania
Spanie nago ma dobroczynny wpływ zarówno na naszą skórę, miejsca intymne, jak i na samopoczucie. Aby czerpać jak największe korzyści z odpoczynku bez piżamy, należy pamiętać o zachowaniu zasad higieny...
Nie lubisz spać w skarpetkach? To ci pomoże rozgrzać stopy i ułatwi zasypianie
Nie każdy lubi zakładać skarpetki do snu, a niektórzy wolą nawet spać nago i nie ma w tym nic złego, ani niezdrowego. Jeśli nie wyobrażasz sobie spania w skarpetkach, ale chcesz rozgrzać stopy, aby ułatwić sobie zasypianie, możesz:
- zrobić ciepłą kąpiel 1 lub 2 godziny przed snem lub kąpiel stóp tuż przed pójściem do łóżka,
- rozgrzać stopy termoforem,
- nosić ciepłe kapci przed pójściem do łóżka,
- położyć koc na kołdrze w dole łóżka.
Śpiąc w skarpetkach przestrzegaj kilku zasad:
- zakładaj skarpetki z naturalnych materiałów, przepuszczających powietrze takich jak bawełna czy włókno bambusowe,
- wybierz skarpetki bezuciskowe,
- często zmieniaj skarpetki, aby uniknąć grzybicy,
- jeśli cały czas masz zimne stopy, nie tylko w nocy, skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może to być objaw chorób takich jak anemia, zaburzenia krążenia, niedoczynność tarczycy.
Ciągle marzniesz? Sprawdź, co może wywoływać stałe uczucie zimna
Co sprawia, że niektórzy dobrze znoszą zimę, a inni marzną na potęgę nawet w lecie? Jeśli zakładasz grubą kurtkę i nadal trzęsiesz się z chłodu, podczas gdy innym wystarczy sweter lub ciągle masz lodo...