Kalkulator ciąży - jak samodzielnie obliczyć termin porodu?

Angelika Dłubak
Określenie terminu porodu pozwala rodzicom przygotować się do przyjścia na świat nowego członka rodziny.
Określenie terminu porodu pozwala rodzicom przygotować się do przyjścia na świat nowego członka rodziny. 123rf.com
Ciąża, a następnie poród to najważniejsze wydarzenia w życiu matki. Każda kobieta, która nosi pod sercem dziecko, pragnie wiedzieć, kiedy dokładnie urodzi i jak obliczyć prawdopodobny termin porodu. Pomocny w tym przypadku jest kalkulator ciąży. Dzięki temu narzędziu łatwo określić, w którym tygodniu ciąży się jest. Niezbędnymi informacjami do wpisania w kalkulatorze ciążowym są: pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyku owulacyjnego.

Kalendarz ciąży — dlaczego data porodu jest tak różna?

Ciężko odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie: jak obliczyć termin porodu, ponieważ wpływa na to wiele czynników. Między innymi regularność i długość cyklu miesiączkowego. Standardowy kalkulator ciążowy nie bierze pod uwagę różnicy w długości cyklu u kobiet i oblicza wynik zgodny z normalnym i regularnym pojawianiem się miesiączek, co 28 dni. Podczas gdy długość cyklu u kobiet może wahać się od 21 do 35 dni.

Określenie dokładnego terminu porodu niestety nie jest możliwe również z innego powodu – to predyspozycje genetyczne dziecka, a nie nasze chęci decydują o przyjściu na świat. Dlatego wiele matek rodzi dzieci na przykład w 38. tygodniu ciąży, a inne nawet po 41. tygodniu. Nie ma na to reguły, jednak pewne oszacowanie pozwoli nam poukładać ostatnie tygodnie ciąży o wiele, wiele lepiej.

Zobacz również:

Najtrafniejszą, najbardziej prawdopodobną datę porodu nie obliczy kalkulator ciąży, a ginekolog. Warto w celu poznania prawdopodobnego terminu rozwiązania ciąży udać się do ginekologa prowadzącego, a nie ufać tylko obliczeniom prostego narzędzia internetowego. To on, już na pierwszej wizycie, jest w stanie oszacować dogodny dla rozwoju i zdrowia dziecka termin porodu. Dlaczego? To niezbędna informacja do późniejszego określenia stopnia dojrzałości łożyska. To od jego stanu zależy, czy przedłużony pobyt w brzuchu mamy nie będzie dla maleństwa żadnym zagrożeniem. Jak wygląda obliczenie daty porodu?

Ciąża to wyzwanie dla organizmu, dlatego warto dobrze się do niej przygotować. Zobacz, jakie nawyki pomogą zadbać o zdrowie maluszka, jak i przyszłej mamy. Sprawdź na kolejnych slajdach, jak przygotować się do zajścia w ciążę i zwiększyć na to swoje szanse! Przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Planowanie ciąży. Jakie witaminy i suplementy warto rozważyć...

W celu określenia daty porodu ginekolog posługuje się specjalnymi tabelami, a następnie wynik porównuje z badaniem USG, również przeprowadzonym na pierwszej wizycie. Lekarz bierze pod uwagę pierwszy dzień ostatniej miesiączki oraz długość cyklu określoną przez ciężarną

Czym jest kalkulator ciąży i na czym polega reguła Naegelego[2]?

Niemiecki ginekolog Franz Naegele stworzył pierwszy i bardzo dokładny kalkulator ciążowy dla swoich pacjentek. Oparł się bowiem na założeniu, że dobrze prowadzona ciąża trwa zwykle 280 dni, czyli dokładnie 40. tygodni. Naegele skupił się również na fakcie, że owulacja występuje w 14. dniu cyklu standardowego – czyli trwającego 28 dni. Według tej zasady, aby obliczyć termin porodu, trzeba dodać 7 miesięcy do daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki, następnie odjąć trzy miesiące i dodać ponownie aż rok.

Kalkulator ciąży wg reguły Naegelego sprawdzi się jednak w tylko w sytuacji, gdy znasz dokładną datę poczęcia maleństwa, lub dokładnie wiesz, w którym tygodniu ciąży jesteś, bo na tej podstawie można obliczyć datę zapłodnienia z niewielkim marginesem błędu.

Sprawdź też:

Obliczanie daty porodu a badanie USG

Badanie USG to kolejny dobry sposób na obliczenie daty porodu. Dodatkowo według Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego[1] termin porodu według wyników badania USG jest najbardziej wiarygodny. Czułe, ultranowoczesne aparaty USG są w stanie pomóc kobietom, które nie mogą wyliczyć terminu za pomocą klasycznej, naturalnej metody lub z użyciem kalendarza ciąży.

Ultrasonograf pozwala na obliczenie prawdopodobnej daty porodu na wczesnym etapie – najlepiej koło 9. tygodnia ciąży. Im młodsza ciąża, tym bardziej precyzyjny jest termin porodu. Ustalenie pierwszego dnia ostatniej miesiączki nie jest taką prostą sprawą, dlatego warto jednak pamiętać, że i to wyliczenie nie daje stuprocentowej pewności młodej mamie, co do konkretnej daty planowanego zakończenia ciąży. Badanie USG dostarcza wielu informacji, ale w przypadku ustalania daty porodu z dokładnością do dnia, ta metoda również zawodzi.

Nie oznacza to jednak, że trzeba z niej rezygnować. Warto samodzielnie obliczyć lub skorzystać z internetowego kalkulatora ciąży, by w przybliżeniu zorientować się, jaki termin rozwiązania jest szacowany. Odpowiedzialny ginekolog, powinien obliczyć datę porodu, chociażby z powodu stanu omawianego wcześniej łożyska. Poczynienie odpowiednich kroków na pewno przyda się młodej mamie. Będzie ona spokojniejsza i zrelaksowana na przestrzeni ostatnich tygodni ciąży, a także przygotowana na wszelkie zawirowania życiowe. Chociażby wcześniejsze skurcze czy inne niepokojące objawy. To one powinny ją przekonać do szybszego przyjazdu do szpitala bądź prowadzącego ciążę ginekologa.

Zobacz też:

Obliczenie daty porodu a kalkulator ciąży

Termin porodu to bardzo ważna informacja, o której na pewno żadna młoda mama nie zapomni. Jej ustalenie, na przykład za pomocą badania USG, jest bardzo istotne. Pozwoli na zachowanie spokoju w niespodziewanej sytuacji, czyli blisko ostatniego miesiąca ciąży. Jeżeli nie chcemy same wyliczać terminu porodu, warto skorzystać z dostępnych kalkulatorów ciążowych dostępnych w internecie, bazujących na regule Naegelego. Wtedy zmniejsza się ryzyko jakiejkolwiek pomyłki i późniejszych nerwów, wynikających ze złego wyniku.

 TEST: Czy jesteś gotowa na dziecko?

Dodatkowo każda przyszła, zwłaszcza młoda mama, chciałaby swobodnie oczekiwać tego dnia, w którym jej syn lub córka pojawią się na świecie. Czasami, w niektórych wypadkach, należy przeprowadzić cesarskie cięcie – powodem są różnego rodzaju dolegliwości czy niepełnosprawności matki. Zazwyczaj taki poród realizuje się na kilka dni przed wytyczonym przez ginekologa prowadzącego terminem porodu. W ten sposób można być pewnym, że dziecko przyjdzie na świat w jak najlepszych warunkach i bez żadnych powikłań przez późne rozpoczęcie porodu.

Iwona Adamska-Sala z Fundacji Rodzić po Ludzku o doświadczeniu porodu:

Źródła:
[1]Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego... dostęp online 22.10.2019
[2]Pluta D., Lemm M., Lemm T., Wieczorek M.:Poród, czyli kobieta rodząca w karetce. Ratownicze Know-how

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia