Ile żyją plemniki? Żywotność plemnika zależy od wielu czynników
Nasienie zdrowego mężczyzny zawiera około 40 milionów spermatozoidów (w każdym wytrysku), jednak aż połowa z nich nie wykazuje odpowiedniej ruchliwości wici. Oznacza to, że teoretycznie, 20 milionów plemników ma szansę dokonać zapłodnienia. Teoretycznie, bo do komórki jajowej dociera około 3 milionów plemników. Nie jest to problemem, bo wystarczy, że błonę jajeczka przerwie jeden zdrowy plemnik. Nie znaczy to jednak, że jeżeli kobieta nie weszła jeszcze w cykl owulacji, wytrysk w pochwie nie może skończyć się ciążą.
Ile żyją plemniki w pochwie?
Jaka jest żywotność plemników w pochwie? Drogi rodne kobiety stwarzają idealne warunki do ich przetrwania, przede wszystkim ze względu na odpowiednią temperaturę i właściwy poziom wilgotności. Zdrowy plemnik może przetrwać w pochwie nawet 5 dni. Jeżeli zatem do stosunku, który zakończył się wytryskiem, doszło na kilka dni przed owulacją, prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest stosunkowo duże.
Żywotność plemników w pochwie jest tym dłuższa, im więcej estrogenu wytwarza organizm kobiety. Stężenie tego hormonu zaczyna rosnąć w chwili, gdy skończy się krwawienie miesiączkowe. Najwyższa wartość osiągana jest w okresie owulacji. Estrogen sprawia, że śluz szyjkowy staje się mniej lepki i bardziej przejrzysty, a jego wydzielanie - obfitsze. Zwiększeniu ulega także odczyn pH. W tym przypadku mówimy o tzw. śluzie płodnym, stwarzającym najkorzystniejsze środowisko dla plemników. W takich warunkach ich żywotność szacowana jest na 48-72 godziny. Najsilniejsze komórki mogą przetrwać nawet 5 dni.
Warto przeczytać więcej na temat:
Gęsty śluz o białawym zabarwieniu (niepłodny) ma odczyn kwaśny, zatem nie daje plemnikom tak dużych szans na przeżycie. W takich warunkach komórki przetrwają do 12 godzin.
Ile żyją plemniki poza organizmem?
Ile wynosi żywotność plemników poza organizmem kobiety? To pytanie najczęściej zadają sobie osoby, których zbliżenia seksualne ograniczają się do pettingu lub dla których jedyną metodą antykoncepcji jest stosunek przerywany. W najbardziej sprzyjających warunkach, czyli przy temperaturze 37 stopni Celsjusza i przy odpowiedniej wilgotności, najsilniejsze komórki przetrwają do 18 godzin.
Rzecz w tym, że poza środowiskiem pochwy, bardzo trudno o miejsce, które pozwoliłoby im na tak długie przeżycie. Jeżeli nasienie po wytrysku trafia na pościel, plemniki giną niemal natychmiastowo, a wynika to z faktu, że suche środowisko wyjątkowo im nie sprzyja. Najsilniejsze komórki przetrwają maksymalnie kilkanaście minut. Jeżeli zatem mężczyzna wprowadzi do pochwy partnerki palec, na którym znalazło się kilka kropel spermy, szanse na zapłodnienie są znikome. Nie da się precyzyjnie oszacować ile kobiet, zaszło w ten sposób w ciążę, ale biologia mówi sama za siebie - prawdopodobieństwo jest w takim przypadku bardzo bliskie zeru.
Warto przeczytać także:
Od jakich czynników zależy żywotność plemników?
Należy pamiętać, że podane wyżej informacje mają charakter orientacyjny. Na żywotność plemników w pochwie i poza organizmem wpływa bowiem bardzo wiele czynników. Brak ruchu lub nadmierna aktywność sportowa, wyczerpanie organizmu spowodowane nadmiarem pracy, alkohol, narkotyki, otyłość, przyjmowanie anabolików zwiększających masę mięśniową - wszystko to wywiera negatywny wpływ na wrażliwe plemniki. W nasieniu wyczynowych sportowców, pracoholików lub mężczyzn, którzy nie odmawiają sobie piwa, plemniki są osłabione, a nie brakuje też osobników bez witek lub z dwiema główkami. Takie komórki nie mają dużych szans na przeżycie, zarówno w środowisku intymnym kobiety, jak i poza ciałem.
Jak poprawić żywotność plemników?
Mężczyźni, którzy planują założenie rodziny, powinni skupić się na poprawie jakości swojego nasienia. Wrażliwość plemników na niesprzyjające czynniki nie jest nieuzasadniona. Selekcja naturalna ma wyłonić najsilniejszą komórkę, która doprowadzi do zapłodnienia. W ten sposób wzrastają szanse na to, że ciąża przebiegnie bez komplikacji.
Jak poprawić żywotność plemników? Przede wszystkim należy zmienić nawyki, które mają wpływ na pogorszenie jakości nasienia. Używki w postaci nikotyny, alkoholu czy sterydów należy bezwzględnie odstawić, nie wspominając o narkotykach. Aktywność fizyczna jest wskazana, ale z zachowaniem zdrowego umiaru. Należy zrezygnować z wylewania siódmych potów na siłowni czy wyczynowego uprawiania sportu. Wrogiem jest też siedzący tryb życia, więc o spędzaniu wielu godzin przed telewizorem można zapomnieć. Warto zadbać o jakość snu. Należy unikać sytuacji rodzących silny stres. Dieta powinna obfitować w witaminy i we wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na jakość nasienia wpływ ma także prawidłowa masa ciała. Dobrym pomysłem jest unikanie gorących kąpieli i zmiana bielizny na luźną, wykonaną z naturalnego materiału. Pozwoli to uniknąć przegrzewania jąder.
Jak rozmawiać z dzieckiem o seksie?