Spis treści
Siedzisz godzinami? Grozi ci udar i cukrzyca
Spędzanie czasu w pozycji siedzącej dłużej niż 6 godzin dziennie prowadzi do wielu niekorzystnych dla zdrowia konsekwencji. Ciało człowieka jest stworzone do ruchu, a brak aktywności lub ograniczenie jej do minimum wiąże się m.in. z zaburzeniami w pracy serca i układu krążenia, problemami z trawieniem i przemianą materii, bólami kręgosłupa czy przeciążeniami stawów, a także wieloma innymi następstwami. Zbyt niska aktywność fizyczna i spędzanie 4-6 godzin dziennie w pozycji siedzącej może doprowadzić do rozwoju chorób serca, cukrzycy czy udaru mózgu.
Badania przeprowadzone przez chińskich naukowców na ponad 10 tys. osób udowodniły, że skutkom tym można zapobiec i to w bardzo łatwy sposób. Wystarczy pić ten napój uwielbiany przez większość z nas.
Picie kawy przedłuża życie i chroni przed chorobami serca. Pij ją codziennie
Miłośnicy kawy mają kolejny powód, aby sięgać po małą czarną każdego dnia. Najnowsze badania naukowe udowadniają, że picie kawy codziennie w określonych ilościach nie tylko chroni serce, ale też przed...
Ten napój jest skuteczniejszy niż ćwiczenia. Ile pić dziennie?
Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Soochow w Chinach. Wykorzystano w nim długoterminowe dane pochodzące od 10 639 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Uczestników śledzono przez okres 13 lat.
Według badań osoby, które długo siedzą i piją kawę, są 1,58 razy mniej narażone na śmierć z jakiejkolwiek przyczyny niż osoby, które nie piją kawy – a efekt utrzymuje się nawet do 13 lat. Dodatkowo osoby pijące kawę miały lepszą ochronę przed chorobami serca i cukrzycą niż osoby ćwiczące.
W badaniu tym stwierdzono, że siedzący tryb życia trwający dłużej niż 6 godzin dziennie i niespożywanie kawy było silnie powiązane ze zwiększonym ryzykiem zgonu z przyczyn ogólnych i chorób układu krążenia – podsumowali autorzy badania.
Wynika to z wcześniejszych badań, które sugerowały, że kofeina zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 i chorób serca. Zawarte w kawie przeciwutleniacze mogą zmniejszać stany zapalne, a inne jej składniki zmniejszają ryzyko rozwoju chorób neurodegeneracyjnych takich jak choroba Parkinsona.
Badanie sugeruje, że każda ilość kawy zmniejsza ryzyko śmierci, a najskuteczniej działają 2-3 filiżanki kawy dziennie. Jest to zgodne z zaleceniami, które wskazują, aby nie przekraczać dziennej dawki kofeiny w ilości 400 mg. Taka ilość znajduje się w ok. 4 szklankach kawy (po 250 ml).
Kawa obniży ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2, ale nie każda. Sięgnij po ten rodzaj
Picie kawy obniża ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 poprzez zmniejszenie insulinooporności i stanu zapalnego. Do takich wniosków doszli naukowcy po przeanalizowaniu danych od ponad pół miliona osób, któr...
Źródło: Association of daily sitting time and coffee consumption with the risk of all-cause and cardiovascular disease mortality among US adults BMC Public Health