Samotność tak szkodliwa, jak wypalanie 15 papierosów dziennie. Czy jesteśmy w stanie zwalczyć tę nową pandemię?

Kazimierz Sikorski
Samotność staje się globalnym problemem
Samotność staje się globalnym problemem Fot. Pixabay
W miarę jak pandemia koronawirusa odsuwa się na dalszy plan, wciąż odczuwamy jej skutki. M.in. narastają problemy związane z samotnością, zarówno te psychiczne, jak i fizyczne - przestrzega Światowa Organizacja Zdrowia. Walka z tym zjawiskiem stanowi coraz większe wyzwanie.

Naglące zagrożenie dla zdrowia

Światowa Organizacja Zdrowia uznała samotność za „naglące zagrożenie dla zdrowia”, porównywalne do wypalania 15 papierosów dziennie.

– Samotność staje się globalnym problemem zdrowia publicznego wpływającym na każdy aspekt zdrowia, dobrego samopoczucia i rozwoju – powiedział Chido Mpemba, wysłannik Unii Afrykańskiej do spraw młodzieży, w rozmowie z „The Guardian”.

Mpemba i naczelny chirurg USA, dr Vivek Murthy, przewodniczą międzynarodowej Komisji ds. Powiązań Społecznych WHO, koalicji składającej się z 11 czołowych obrońców zdrowia i decydentów.

Jak walczyć izolacja ludzi?

Ich trzyletnia misja polega na zwalczaniu plagi izolacji przyspieszonej przez obostrzenia wprowadzone podczas pandemii Covid-19. WHO twierdzi, że jedna na cztery osoby starsze cierpi z powodu izolacji społecznej, podczas gdy 5–15 proc. nastolatków doświadcza samotności.

Komisja WHO po wynikach badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Glasgow wykazała, że brak kontaktów z przyjaciółmi i rodziną może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci o 39 proc..

Badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine wykazało, że kontakt z przyjaciółmi i rodziną przynajmniej raz w miesiącu jest bardzo cenny, podczas gdy interakcje powierzchowne nie zmniejszają ryzyka przedwczesnej śmierci.

– Rozwiązując problemy takie jak samotność i izolacja społeczna, musimy ocenić te różne wymiary, jeśli mamy zidentyfikować i wesprzeć tych, którzy są najbardziej odizolowani w społeczeństwie – mówiła Hamish Foster, pracownik naukowy w Szkole Zdrowia i Dobrego Samopoczucia Uniwersytetu w Glasgow.

Badania wykazały, że stałe przebywanie w samotności niesie ze sobą ryzyko lęku, depresji, osłabienia funkcji odpornościowych, problemów sercowo-naczyniowych, a nawet kurczenia się mózgu.

Źródło: The Guardian

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

ag

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

U
USS wojtuś
Stare powiedzenie mieszkańców Polin to "z rodziną to się dobrze na zdjęciu wychodzi"
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia