Naglące zagrożenie dla zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia uznała samotność za „naglące zagrożenie dla zdrowia”, porównywalne do wypalania 15 papierosów dziennie.
– Samotność staje się globalnym problemem zdrowia publicznego wpływającym na każdy aspekt zdrowia, dobrego samopoczucia i rozwoju – powiedział Chido Mpemba, wysłannik Unii Afrykańskiej do spraw młodzieży, w rozmowie z „The Guardian”.
Mpemba i naczelny chirurg USA, dr Vivek Murthy, przewodniczą międzynarodowej Komisji ds. Powiązań Społecznych WHO, koalicji składającej się z 11 czołowych obrońców zdrowia i decydentów.
Jak walczyć izolacja ludzi?
Ich trzyletnia misja polega na zwalczaniu plagi izolacji przyspieszonej przez obostrzenia wprowadzone podczas pandemii Covid-19. WHO twierdzi, że jedna na cztery osoby starsze cierpi z powodu izolacji społecznej, podczas gdy 5–15 proc. nastolatków doświadcza samotności.
Komisja WHO po wynikach badania przeprowadzonego na Uniwersytecie w Glasgow wykazała, że brak kontaktów z przyjaciółmi i rodziną może zwiększać ryzyko przedwczesnej śmierci o 39 proc..
Badanie opublikowane w czasopiśmie BMC Medicine wykazało, że kontakt z przyjaciółmi i rodziną przynajmniej raz w miesiącu jest bardzo cenny, podczas gdy interakcje powierzchowne nie zmniejszają ryzyka przedwczesnej śmierci.
– Rozwiązując problemy takie jak samotność i izolacja społeczna, musimy ocenić te różne wymiary, jeśli mamy zidentyfikować i wesprzeć tych, którzy są najbardziej odizolowani w społeczeństwie – mówiła Hamish Foster, pracownik naukowy w Szkole Zdrowia i Dobrego Samopoczucia Uniwersytetu w Glasgow.
Badania wykazały, że stałe przebywanie w samotności niesie ze sobą ryzyko lęku, depresji, osłabienia funkcji odpornościowych, problemów sercowo-naczyniowych, a nawet kurczenia się mózgu.
Źródło: The Guardian
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!
ag