Spis treści
Jak nagła zmiana pogody wpływa na samopoczucie?
Przed burzą lub nadciągającą śnieżycą czujesz ból głowy, a spadek ciśnienia powoduje, że jesteś zmęczony? To może oznaczać, że jesteś meteopatą. Sprawdź, jak mróz, burze i zmiany pór roku mogą wpływać na nasze samopoczucie i kto powinien być szczególnie ostrożny podczas nagłych załamań pogody.
Czym jest meteopatia? Poznaj objawy tej uciążliwej przypadłości
Meteoptaia nie jest chorobą, a zespołem objawów, które pojawiają się przy nagłych zmianach pogody, w tym ciśnienia atmosferycznego, prędkości wiatru oraz temperatury. Nadwrażliwość na zmianę pogody dotyczy znacznej liczby osób, a dolegliwości pojawiają się najczęściej w przypadku pogorszenia warunków atmosferycznych.
Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nawet 70 proc. Polaków zgłasza gorsze samopoczucie podczas zmian pogody.
Czytaj także: Burzowa pogoda może wywołać groźną i niezwykłą chorobę. Astma burzowa dotyczy nie tylko alergików
Kim jest meteopata? Określa się tak osobę, u której zmiana warunków atmosferycznych wywołuje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Warto jednak wspomnieć, że nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby rzeczywisty wpływ pogody na stan zdrowia człowieka.
Kto jest najbardziej narażony na odczuwanie dolegliwości przy zmianie pogody?
Lekarze sugerują, że niektóre grupy osób są znacznie bardziej narażone na wystąpienie objawów meteopatycznych. Są wśród nich:
- seniorzy,
- kobiety ciężarne,
- przewlekle chorzy na astmę, reumatyzm, chorobę wieńcową i nadciśnienie tętnicze.
Sprawdź także: Mróz może być niebezpieczny. Jak wpływa na nasz organizm?
Warto podkreślić, że wpływ pogody i zmiana warunków atmosferycznych na organizm człowieka jest indywidualną kwestią. W przypadku pojawienia się niepokojących objawów warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, ponieważ dolegliwości mogą być objawem rozwijającej się choroby.