Spis treści
Pierwszy ząb straciła w 16. tygodniu ciąży. Potem musiała usunąć resztę
Louise Cooper, fryzjerka z Wielkiej Brytanii jest matką trójki dzieci. 26-latka podzieliła się drastyczną historią swojej choroby, przez którą straciła wszystkie zęby. Brytyjka pierwszy raz zaszła w ciążę w 2017 r. pracując we Francji jako niania. Do szybkiego powrotu do kraju zmusiło ją fatalne samopoczucie, które pojawiło się tydzień po tym, jak dowiedziała się o tym, że zostanie matką.
Lekarze zdiagnozowali u niej wówczas niepowściągliwe wymioty ciężarnych (Hyperemesis Gravidarum, HG). Kobieta przez kolejne miesiące ciąży wymiotowała tak często, że z powodu kwasowej erozji szkliwa zaczęły wypadać jej zęby – pierwszy straciła w 16. tygodniu ciąży. Przez większość czasu była przykuta do łóżka.
Jej zęby zostały tak osłabione i zniszczone przez kwas żołądkowy, że w pół roku po narodzinach synka, Louise była zmuszona do usunięcia wszystkich zębów. Obecnie nosi protezę, ale czuje się także komfortowo, kiedy wychodzi z domu bez niej.
Jak podaje Mirror, Brytyjka swój obecny stan komentuje tak:
To było bardzo traumatyczne, nie życzyłabym tego mojemu najgorszemu wrogowi. Wiele osób porównuje to do skutków ubocznych przyjmowania chemii, ponieważ czujesz, że umierasz. To nieprzyjemne. Jest to emocjonalnie i fizycznie wyczerpujące.
Z kolei w The Independent możemy przeczytać inną wypowiedź kobiety:
Życie jest teraz o wiele bardziej relaksujące i przyjemne. To nie jest przyjemne, gdy masz HG i jesteś w łóżku przez dziewięć miesięcy. Pogodziłam się z brakiem zębów. Tak naprawdę pogodziłem się ze wszystkim dopiero w ciągu ostatniego roku.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Zdrowia codziennie. Obserwuj StronaZdrowia.pl!
Dodaje, że brak uzębienia ograniczył jej dietę – przestała jeść mięso, a jego miejsce zajęły warzywa. Kobieta mimo trudnych doświadczeń nie zniechęciła się jednak do posiadania potomstwa i urodziła jeszcze dwójkę dzieci. Podczas kolejnych ciąży także cierpiała z powodu HG.
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – co to za choroba?
Niepowściągliwe wymioty ciężarnych to schorzenie, które występuje u 0,3 proc. do 2 proc. kobiet w ciąży. Jest to najsilniejsza forma torsji, jaka może wystąpić u ciężarnych. Zazwyczaj pojawia się między 4 a 10 tygodniem ciąży i ustępuje między 16 a 22 tygodniem.
Do czego mogą prowadzić niepowściągliwe wymioty ciężarnych? Skutki mogą być niebezpieczne:
- odwodnienie,
- utrata masy ciała,
- zaburzenia równowagi elektrolitowej,
- niedokrwistość.
Choć skutki schorzenia są wyjątkowo uciążliwie dla przyszłej matki i bywają wskazaniem do hospitalizacji, to rzadko kiedy są zagrażające dla płodu. Każdorazowo decyzję o klasyfikacji choroby i jej ewentualnym leczeniu podejmuje lekarz prowadzący.
Jakie są przyczyny występowania HG?
Wśród potencjalnych przyczyn występowania HG naukowcy wymieniają ciążę mnogą i trzonową, co sprawia, że kobiety mają tendencję do bardzo wysokich stężeń gonadotropiny kosmówkowej (hCG ) oraz zaburzenia pracy tarczycy objawiające się jej nadczynnością – także związaną ze stężeniem hCG i objawiającą się wymiotami.
Jednak jak sami mówią, związek przyczynowy między podwyższonym poziomem hCG a HG nie został wystarczająco potwierdzony i wymaga dalszych badań.
Źródła: