Urodziła dziecko nie wiedząc, że jest w ciąży. Czy to możliwe? Jak można nie zauważyć, że jest się w ciąży? Sprawdź, czym jest ciąża utajona

Monika Góralska
Stefan_S/gettyimages.com
Dwudziestoletnią studentkę z Wielkiej Brytanii rozbolał brzuch, gdy przygotowywała się do wieczornego wyjścia na miasto. Niedługo później w swojej łazience urodziła dziecko, chociaż nie wiedziała, że jest w ciąży. „Nie zdawałam sobie sprawy, co się stało, dopóki nie usłyszałam, jak płacze” – powiedziała Jess Davis. Z kolei poród piętnastolatki odbył się tuż przed jej wyjściem do szkoły, a inna matka dwójki dzieci urodziła je w środku nocy. Żadna z tych kobiet nie domyślała się, że jest w ciąży. Choć dla większości osób, a szczególnie kobiet, które mają już dzieci, brzmi to nieprawdopodobnie, takie sytuacje mają miejsce. Jak można być w ciąży i o tym nie wiedzieć? Wyjaśniamy, czym jest ciąża utajona.

Spis treści

Dwudziestolatka urodziła dziecko nie wiedząc, że jest w ciąży

Jess Davies, studentka drugiego roku historii i politologii na University of Southampton, pochodząca z brytyjskiego Bristolu, 11 czerwca zaczęła odczuwać silny ból brzucha, który uznała za oznakę zbliżającego się okresu. Tego samego dnia wieczorem szykowała się do wyjścia na miasto i świętowania swoich dwudziestych urodzin. Aby poczuć się lepiej, wzięła ciepły prysznic, to jednak nie pomogło, a ból nasilił się. W pewnym momencie poczuła się, że musi przeć, poszła więc do toalety, gdzie urodziła swojego synka Freddiego. Zdała sobie sprawę z tego, że rodzi, dopiero wtedy, gdy usłyszała płacz malca.

– Nie miałam pojęcia, że właśnie rodzę dziecko. Czułam tylko, że muszę wyrzucić „to” z siebie – powiedziała Jess Davies, opisując całe zajście w „The Independent”.

Dziewczyna nie wiedziała, że jest w ciąży. Przyznała, że zawsze miała nieregularne miesiączki. Czasami odczuwała tylko nudności, ale przypisywała to działaniu nowych tabletek, które zaczęła przyjmować.

Jess po porodzie powiadomiła o całym zajściu swoją przyjaciółkę, która poradziła jej, żeby natychmiast zgłosiła się do szpitala. Lekarze w klinice w Southampton ocenili, że dziecko urodziło się w 35. tygodniu ciąży. Chłopiec został umieszczony w inkubatorze, ale od początku jest zdrowy i oboje z mamą mają się dobrze. Kobieta obecnie oswaja się z tak niespodziewaną rolą matki. Planuje przenieść się na uczelnię położoną bliżej jej rodzinnej miejscowości, aby móc dalej studiować i opiekować się malcem z pomocą swojej mamy, która jest bardzo szczęśliwa, że została babcią.

Niespodziewane porody. Te kobiety nieoczekiwanie zostały matkami

To niejedyna taka historia. Co jakiś czas jesteśmy bowiem informowani o porodach kobiet, które przez 9 miesięcy nawet nie zauważyły, że są w ciąży. Alexis Queen w wieku piętnastu lat tuż przed wyjściem do szkoły urodziła niespodziewanie dziecko na środku salonu, w czym pomagała jej mama. Wcześniej nastolatka skarżyła się przez jakiś czas na zgagę. Jej mama powiedziała, że cierpiała na tę dolegliwość w czasie ciąży, więc dziewczyna zrobiła test ciążowy, ale wynik okazał się negatywny. Dodatkowo nastolatka miała regularne miesiączki. Swoją historią podzieliła się kilka lat później na TikToku, gdzie zamieszcza filmiki nagrane ze swoim synkiem i partnerem:

Z kolei 28-letnia Dimitty Bonnet i jej mąż Jason z New South Wales w Australii od jakiegoś już czasu starali się o trzecie dziecko, jednak poród synka całkowicie ich zaskoczył. Harvey Eric Barry Timmins urodził się 26 lutego 2022 roku o godzinie 1:30 w nocy w łazience:

– Obudziłam się około pierwszej w nocy i poczułam się nieswojo. To było tak, jakbym bardzo potrzebowała skorzystać z toalety, ale nie mogłam iść do łazienki. Poczułam nagłą potrzebę parcia, a chwilę potem trzymałam główkę dziecka – wspomina kobieta.

Chwilę później urodziła pod prysznicem zdrowego synka. Obudziła więc męża, który wezwał karetkę. Kobieta nie odczuwała żadnych ciążowych dolegliwości, miała też regularne miesiączki. Przyznała, że jej waga często się zmieniała, więc gdy trochę przytyła, nie wzbudziło to u niej większych podejrzeń. Zrobiła nawet test ciążowy, który dał negatywny wynik. Uznała więc, że w ciąży na pewno nie jest.

Czy można nie wiedzieć, że jest się w ciąży?

Jak dowodzą przedstawione fakty, naprawdę można nie domyślić się, że jest się w ciąży. Wiele kobiet zapyta, w jaki sposób przez całe 9 miesięcy można nie zauważyć powiększającego się brzucha, nie poczuć ruchów dziecka czy ciążowych mdłości lub zmęczenia. Jednak takie historie dotyczą kobiet w rozmaitym wieku, o różnej wadze, a nawet takich, które już wcześniej rodziły i miały doświadczenia z poprzednich ciąż. Powinny więc instynktownie wyczuć swój odmienny stan od początku ciąży. Okazuje się jednak, że nie zawsze jest to takie oczywiste.

Zwykle kobieta zauważa u siebie pierwsze objawy ciąży już ok. 5. tygodnia ciąży, gdy następuje zatrzymanie krwawienia miesiączkowego. Zaraz potem pojawiają się inne powszechne objawy ciąży, takie jak nudności, zmęczenie, tkliwość i obrzęk piersi, wahania nastroju. Jednak według niewielu badań na ten temat u jednej na 475 kobiet typowe objawy nie występują nawet do 20. tygodnia ciąży, a 1 na 7225 kobiet dowiaduje się o swojej ciąży dopiero w chwili porodu. Mówimy wtedy o ciąży ukrytej, utajonej lub tajemniczej.

Zobacz także:

Czym jest ciąża utajona i jakie są jej przyczyny?

Jako powody występowania utajonej czy tajemniczej ciąży podaje się głównie czynniki fizjologiczne, czyli brak rozpoznawalnych objawów bycia ciężarną, lub też psychologiczne, gdy kobieta wypiera możliwość zostania matką.

U niektórych kobiet pojawiające się symptomy ciąży mogą być mało charakterystyczne, co sprawia, że bywają ignorowane. Nudności i wymioty można przypisać grypie żołądkowej, a zwiększenie obwodu w pasie i powiększenie piersi – zrzucić na tycie z powodu podjadania. Ruchy dziecka mogą nie być zbyt intensywne , a przez to uznaneza ruchy jelit. Braku okresu można natomiast nie zauważyć przy nieregularnych miesiączkach oraz w wirze codziennych obowiązków.

Bohaterki przytoczonych historii zapewniały, że zrobiły test ciążowy, który jednak dał negatywny wynik. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy badanie zostało przeprowadzone nieprawidłowo, np. próbka moczu została pobrana zbyt wcześnie lub nie wykorzystano porannego moczu, w którym stężenie hormonu beta hCG (gonadotropiny kosmówkowej) jest najwyższe. Również niektóre leki zażywane przez kobietę mogą dawać fałszywy wynik testu ciążowego. Podejrzewając ciążę, należy więc powtórzyć test kilka dni później, a najlepiej udać się do ginekologa, który zleci badanie na obecność beta hCG w krwi.

U niektórych kobiet nawet w czasie ciąży mogą występować także regularne krwawienia, choć mniej obfite niż w trakcie miesiączki. We wczesnej ciąży może to być spowodowane implantacją zarodka w macicy, a na jej późniejszych etapach – wynikać z obecności krwiaka, a także stresu czy przemęczenia.

Natomiast kobiety, u których występują nieregularne krwawienia, np. z powodu zespołu policystycznych jajników (PCOS) czy przyjmowania leków hormonalnych, mogą nie mieć miesiączki przez kilka miesięcy i przypisywać ten stan swoim dolegliwościom lub farmakoterapii. Również kobiety stosujące środki antykoncepcyjne mogą nie wiedzieć, że ich metody zawiodły i nie podejrzewać, że są w ciąży.

Ciąża może być również wypierana ze świadomości, i to nie tylko u kobiet z zaburzeniami psychicznymi, ale również tych zdrowych psychicznie. Może to wynikać ze stresu i konfliktów psychicznych lub emocjonalnych wokół ciąży, co sprawia, że jest ona trudna do zaakceptowania. Często źródłem zjawiska jest brak wiedzy, gdy np. w ciążę zachodzą nastolatki, które mają błędne przekonanie, że po „pierwszym razie” ciąża jest niemożliwa lub są w ogóle nie świadome konsekwencji współżycia.

Jeśli jednak kobieta podejrzewa, że może być w ciąży, powinna udać się do ginekologa, który zleci badania na obecność hormonu beta hCG we krwi i wykona USG transwaginalne. Te badania pozwolą z całą pewnością stwierdzić ciążę lub ją wykluczyć, nawet przy braku jakichkolwiek jej objawów.

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia